Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Resultat SM 100km 2011        
Plats: Snickarvallen, Tibro          
Datum: 16 April 2011          
Bana: 14 varv på en 7142,86 meter varvbana          
Arrangörer: Tibro AIK samt Team Ultrasweden        
Tävlingsledare: Roger Magnusson, Tibro AIK        
Banmätare: Per Månsson        
Tidtagare: Peter Eriksson, Team Ultrasweden        
Väder: Uppehåll med bitvis kraftig vind, ca 10gr        
             
SM 100km män          
Plats Namn Klubb Född Klass Distans Tid
1 Szalkai  Anders Spårvägens FK 1970 M40 100 000 7:44:21
2 Andersson  Mikael Västerås Löparklubb 1972 M35 100 000 8:03:27
3 Forsberg  Sören IF Start 1963 M45 100 000 8:05:47
4 Elinder  Fredrik Hässelby SK 1966 M45 100 000 8:08:31
5 Seger  Rickard Team Ultrasweden 1984 Msen 100 000 8:30:14
6 Hartikainen  Reima Team Ultrasweden 1963 M45 100 000 8:33:31
7 Bramstång  Mattias Halmstad Garnison IF 1975 M35 100 000 8:39:02
8 Pilvinge  Henrik IF Friskis och Svettis  Örnsköldsvik 1976 M35 100 000 9:06:18
9 Hansson  Christer Huddinge AIS 1969 M40 100 000 9:23:12
10 Sterneland  Jerker Dalaporten OL 1969 M40 100 000 9:42:42
11 Liljegren  Mats Team Skavsåret IF 1976 M35 100 000 9:51:37
12 Birgersson Jonas Triathlon Väst 1979 Msen 100 000 9:59:09
13 Ramström  Jan-Erik Stockholms Långdistans klubb 1960 M50 100 000 10:10:06
14 Sandh  Fredric Uppsala LK 1972 M35 100 000 10:14:02
15 Marklund  Tony Stockholms Långdistans klubb 1964 M45 100 000 10:14:12
16 Brinck  Robert Västerås Löparklubb 1967 M40 100 000 10:20:10
17 Degrenius  Jim Björnstorps IF 1976 M35 100 000 10:22:15
18 Hedlund  Bernt IF Friskis och Svettis  Stockholm 1953 M55 100 000 10:39:22
19 Helmersson  Roger Team Ultrasweden 1968 M40 100 000 11:02:10
20 Svensson  Christer Växjö AIS 1969 M40 100 000 11:05:26
21 Karlsson  Andreas IK Jogg.se 1974 M35 100 000 11:06:05
22 Liss  Hugo Storådalens SK 1942 M65 100 000 11:12:09
23 Molin  Sven Uppsala LK 1955 M55 100 000 12:24:07
24 Sulonen  Kari SLK Oxelösund 1957 M50 100 000 12:45:27
25 Almqvist  Lars IFK Helsingborg 1951 M60 100 000 13:23:24
26 Palmqvist  Bertil Bälinge IF 1946 M65 100 000 13:58:41
  Åkerblom  Staffan Uppsala LK 1971 M40   DNF
  Skogman  Torkel IF Linnea 1970 M40   DNF
  Wijk  Lennart IK Sisu Nässjö 1962 M45   DNF
             
SM 100km kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Distans Tid
1 Fonn Hartikainen  Torill Team Ultrasweden 1967 K40 100 000 9:07:12
2 Rosenqvist  Kerstin Västerås Löparklubb 1974 K35 100 000 9:09:28
3 Elinder  Magdalena Hässelby SK 1966 K45 100 000 9:57:55
4 Paltén  Kristina Riviera Friidrott 1971 K40 100 000 10:10:06
5 Petersson  Cecilia IF Linnea 1963 K45 100 000 10:21:15
6 Johansson  Pernilla Ulricehamns FK 1971 K40 100 000 10:47:18
7 Kvist  Miranda Team Ultrasweden 1988 Ksen 100 000 10:47:24
8 Norén  Charlotta Team Ultrasweden 1977 Ksen 100 000 12:00:56
9 Sandberg  Helen Lidköpings VSK 1968 K40 100 000 12:24:33
10 Kay  Sofia Vänersborgs Skidklubb 1976 K35 100 000 12:39:32
  Borg  Victoria Team Ultrasweden 1980 Ksen   DNF
  Thorsell  Måd Växjö AIS 1945 K65   DNF
             
Övriga 100km män          
Plats Namn Klubb Född Klass Distans Tid
1 Petersson  Hans Pajalan Pixi Pojat 1965 M45 100 000 11:21:35
  Pettersson HC Stig Pajalan Pixi Pojat   M50   DNF
  Widfelt  Fredrik Kimstad GoIF 1975 M35   DNF
             
50km män          
Plats Namn Klubb Född Klass Distans Tid
1 Göransson  Bengt Falu IK 1960 M50 50 000 4:36:37
2 Wincent  Jonas IFK Sala 1970 M40 50 000 4:43:35
3 Nordin Håkan IK Jogg.se 1959 M50 50 000 5:02:35
4 Skoglund  Kjell-Ove Strands IF 1941 M70 50 000 5:11:50
5 Hågestad  Kjell IFK Borgholm 1944 M65 50 000 5:41:31
6 Lindeskov  Hans-Inge LK Nyköpings runners 1949 M60 50 000 5:53:26
7 Skoog  Lennart Stenugnsunds OK 1946 M65 50 000 5:57:08
8 Söderström  Stig Kvarnsvedens GoIF 1943 M65 50 000 6:28:56
9 Koplimäe  Sigvard Team Ultrasweden 1950 M60 50 000 6:42:33
10 Sjöö  Håkan Växjö LK 1940 M70 50 000 6:57:00
  Johansson Bosse Mariestad AIF       DNF
             
50km kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Distans Tid
1 Hidendahl  Anna IK Jogg.se 1983 Ksen 50 000 5:24:25
2 Blom  Madeleine Friskis svettis, Trollhättan 1971 K40 50 000 5:35:35
3 Askengren  Annika friskis svettis, 1960 K50 50 000 5:54:37
4 Sulonen  Britt SLK Oxelösund 1958 K50 50 000 6:48:30
5 Lundström  Berit IFK Borgholm 1952 K55 50 000 7:23:11
  Johansson Lena M Team Ultrasweden 1961 M50   DNF
Uppdaterad: 2011-04-25 08:38
Skribent: Peter Eriksson

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info