Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2015


Män            
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 167 Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 Msen 50 75 810
2 26 Bohman Patrik Ulricehamn 1979 M35 49 74 417
3 208 Persson Rasmus Skövde 1990 Msen 48 73 261
4 189 Välitalo Dan Västerås LK 1971 M40 48 72 456
5 126 Melin Kent Bandhagen 1972 M40 48 72 325
6 9 Assarsjö Daniel SOK Knallen 1976 M35 48 72 158
7 146 Ottosson Fredrik Höglandets Triathlon 1971 M40 48 72 067
8 34 Christensson Lars Helsingborg 1962 Mmot 47 71 391
9 111 Levin Alexander Team Cosmic Ranger/Vegan Runners 1974 M40 47 71 301
10 132 Nilsson Tobias Lerum friidrott 1974 M40 46 69 069
11 192 Zantelid Michael Triathlon Väst 1974 M40 45 68 442
12 69 Hellner Anders Stockholm 1980 M35 45 68 413
13 94 Jönsson Per Markus Kalmar OK 1973 M40 45 68 019
14 97 Karlsson Magnus Hultsfred LK 1973 M40 44 67 443
15 100 Karlsson Torbjörn Gothenburg 1975 Mmot 43 65 941
16 39 Diehm Nils IFK Skövde FIK 1978 M35 43 65 777
17 180 Thudén Anders Rönninge 1960 M55 43 65 235
18 7 Andersson Niklas Jemab 1977 M35 43 64 841
19 19 Bernhard Rikard Skövde 1982 Msen 43 64 768
20 230 Jönsson Pierre Elmhults SC 1981 Msen 43 64 608
21 13 Bengtsson Stefan Torslanda Älgar 1972 M40 43 64 598
22 127 Miglavs Daniel alingsås 1975 M35 43 64 590
23 212 Stenqvist Viktor Skövde 1988 Mmot 42 64 298
24 31 Bäcklund Erik Västerås Allmänna Klubb 1967 Mmot 42 63 560
25 185 Vega Guillermo TSM 1962 M50 42 63 109
26 147 Palm Johan Färjestadens Motion 1972 Mmot 42 63 097
27 194 Ågren Anders Kolbäck 1970 M40 41 62 304
28 49 Forslund Daniel Linköping 1978 Mmot 41 62 249
29 78 Jaldemark David Ektomta IF 1973 Mmot 41 62 034
30 222 Hällneby Johnny Pace on Earth   M45 41 61 874
31 62 Haaga Harry IF Kville 1971 Mmot 41 61 626
32 83 Johansson Lars-Åke Solvikingarna 1970 M45 41 61 604
33 130 Nilsson Jörgen Norrköping 1977 Mmot 40 61 526
34 42 Ekfors Kristian Insamlingen 1 kr/km 1972 M40 40 61 257
35 196 Ärleskog Roger Team Ärleskog 1970 M45 40 60 811
36 44 Eliasson Kenneth Stockholm LDK 1961 M50 40 60 738
37 11 Augustsson Pär SOK Knallen 1969 M45 40 60 569
38 143 Ohlsson Kent Lifetime runners 1966 M45 40 60 305
39 81 Johansson Mattias Lonesome Runners 1981 M35 40 60 238
40 96 Jönsson Rasmus JKPG Soffpotatis 1982 Mmot 40 60 125
41 145 Ottoson Patrik Lerum 1980 M40 40 60 111
42 65 Hansander Marcus Lifetime Runners 1972 M40 39 59 797
43 112 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M35 39 59 054
44 108 Larsson Thomas Tyresö 1969 M45 39 59 024
45 99 Karlsson Lars Åke AIK 1967 M45 38 58 573
46 10 Assarsson Inge Lidköpings VSK 1967 M45 38 58 494
47 228 Kimmehed Joakim Lerum 1981 M40 38 58 476
48 86 Johansson Jesper Vegan Runners IK 1979 M35 38 58 398
49 119 Lundell Bertil IF Linnéa 1965 M45 38 57 997
50 55 Grahn Torbjörn IK Uven 1966 Mmot 38 57 502
51 51 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 M50 38 57 372
52 176 Svensson Peter Team Blekinge 1960 M55 38 57 158
53 186 Verme Patrik Oscars Stjernor 1974 Msen 38 57 125
54 163 Sjögren Johan Jönköping 1984 Mmot 37 56 257
55 134 Nilsson Jörgen Vin som Springer 1950 M65 37 56 202
56 183 Trobbiani Franco SOK Knallen 1965 M45 37 55 935
57 129 Möllerström Rickard Shake n Bake 1976 Mmot 37 55 826
58 85 Johansson Göran SOK Knallen 1957 M55 37 55 720
59 15 Bengtsson Pierre IntrumJustitia 1976 Mmot 37 55 652
60 156 Ringvall Erik Maxi Kristinehamn 1969 M45 37 55 632
61 188 Westin Niklas Jönköping 1977 M35 36 54 943
62 2 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 M65 36 54 707
63 225 Tysse Jesper Lonesome Runners 1975 M40 36 54 448
64 50 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 36 54 149
65 203 Lundmark Christian Kungsbacka 1985 Mmot 36 54 139
65 64 Halvardsson Fredrik ICA Sjöstaden Running Club 1989 Mmot 36 54 139
67 76 Häger Jan OK Södertörn 1964 M50 35 53 691
68 72 Holmgren Stefan Töreboda 1966 Mmot 35 53 323
69 121 Lundh Anders Ingen klubb   Mmot 35 53 264
70 109 Lazarevski Toni G.O.A.T. 1967 Mmot 35 52 672
71 84 Johansson Martin GAIS 1972 M40 35 52 646
72 57 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 M65 34 52 513
73 131 Nilsson Peter Sundbyberg 1962 M50 34 51 904
74 153 Reinholdson Klas Solvikingarna 1962 M50 34 51 620
75 204 Rødde Bård Lånke IL 1946 M65 34 51 585
76 151 Ramström Jan-Erik Nynäshamn 1960 M50 34 51 342
77 110 Leganger Erlend Tomter 1963 Mmot 34 51 153
77 227 Oskarsson Tommy Kristinehamn 1964 Mmot 34 51 153
79 140 Nyberg Per SOK Knallen 1961 M50 33 50 529
80 182 Torbrand Olof IFK Skövde 1974 M40 33 50 520
81 118 Linnéusson Gary Run for Ste fun 1980 Mmot 33 50 384
82 89 Johnson Tom Karlskoga 1965 Mmot 33 49 845
83 60 Göransson Bengt Falun IK   Mmot 33 49 660
84 90 Jonsson Lennart Run for Ste fun 1961 M50 32 49 467
85 101 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 M65 32 49 217
86 169 Stenfelt Per Ericsson IF 1970 Mmot 32 48 517
87 175 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M55 32 48 253
88 6 Andersson Thomas Falkenbergs RR 1969 Mmot 32 48 167
88 16 Bengtsson Kristofer Lerum Friidrott 1979 Mmot 32 48 167
88 68 Hedlund David Falkenbergs RR 1986 M35 32 48 167
88 103 Kristiansson Magnus Lonesome Runners 1972 Mmot 32 48 167
88 30 Bremer Christian halmstad garnisons if 1972 M40 32 48 167
93 12 Bengtsson Kenneth Fagersta södra 1966 M45 31 46 863
94 150 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 M65 31 46 674
94 170 Stikkelorum Richard Lonesome Runners 1970 M40 31 46 674
96 172 Sulonen Kari Team Ultrasweden LK 1957 M55 30 46 325
97 14 Bengtsson Erik Helsingborg 1992 Mmot 30 45 370
98 53 Funcke Jan Kungsörs SK 1967 Mmot 30 45 196
99 66 Hansson Mattias Uppsala 1970 Mmot 30 45 191
100 4 Andersson Thim IFK Skövde FIK 1990 Mmot 30 45 181
100 114 Lind Jan-Erik Skövde 1974 Mmot 30 45 181
102 37 Dehlin Tomas Örebro AIK 1985 Msen 29 44 608
103 141 Nyberg Hans Team Ultrasweden 1963 M50 29 44 506
104 58 Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 Mmot 29 44 491
105 144 Olausson Lars-Göran Team Blekinge 1952 M60 29 44 321
106 220 Larsson Nicklas Falköping 1964 Mmot 29 43 950
107 63 Hallman Mattias Team INKnBURN 1975 M40 29 43 688
107 106 Lagerlöf Jens Falköping 1978 Mmot 29 43 688
107 152 Reinhold Fredrik Team Ormsalva 1971 Mmot 29 43 688
107 46 Englund Tommy Ok Grane 1948 Mmot 29 43 688
107 38 Dia Niclas Rolls-Royce IF 1964 M50 29 43 688
112 115 Lindblad Fredrik Ingen klubb   Mmot 28 43 317
113 179 Söderström Stig Kvarnsedens GoIF FIK 1943 M70 28 42 425
114 216 Nironen Kaj IFK Skövde 1974 M40 28 42 195
114 52 Frost Benny Östansjö SK 1965 M50 28 42 195
114 173 Svahnström Peter IK WILSKE 1957 M55 28 42 195
114 187 Westerberg Kenneth TSM Running 1965 Mmot 28 42 195
114 20 Björkander Emil Göteborg 1977 Mmot 28 42 195
114 193 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 M65 28 42 195
114 36 Dalebjörk Peter Team ultrasweden 1965 M50 28 42 195
114 17 Bengtsson Lennart Solvikingarna 1942 M70 28 42 195
122 165 Skogström Erik Lonesome Runners 1975 M40 25 37 716
123 174 Svanberg Robert Habo 1964 Mmot 24 36 223
124 213 Nimstad Thomas Skövde 1966 Mmot 23 34 730
125 124 Manning Stefan Aortic Warriors 1956 Mmot 22 34 627
126 190 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 M40 20 30 251
126 23 Björnfot Lars Mariestads AIF 1956 M55 20 30 251
126 22 Björlin Ove Skara 1968 M45 20 30 251
126 82 Johansson Lennart Mariestads AIF 1948 M65 20 30 251
130 91 Jonsson Henrik Karlskoga 1980 Mmot 18 27 265
130 48 Faleke Mikael Töreboda 1965 Mmot 18 27 265
132 211 Johansson Andreas Skövde Triathlon 1976 M35 16 24 279
133 67 Hansson Göran Lonesome Runners 1963 Mmot 14 21 293
133 214 Nimstad Alexander Skövde 1996 Mmot 14 21 293
135 221 Johansson Lars Skövde 1963 Mmot 13 19 800
               
Kvinnor            
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 47 Eriksson Åsa Halmstad OK 1990 Ksen 46 70 095
2 28 Borg Victoria Team ultrasweden 1980 K35 45 68 906
3 209 Fonn Torill Team Ultrasweden LK 1967 K45 45 67 733
4 181 Thörn Lotta Scania Road Runners 1975 K40 42 64 307
5 33 Christensen Linda Vårgårda 1980 Kmot 42 63 367
6 133 Nilsson Isabelle Prins Borka 1992 Kmot 40 61 580
7 166 Smedman Sofia Skövde 1988 Kmot 40 61 221
8 98 Karlsson Elisabeth Jalles TC 1980 K35 40 60 896
9 105 Kyyrönen Anne SOK Knallen 1976 K35 40 60 111
10 73 Honek Jennifer TSM 1985 Kmot 39 59 386
11 224 Hedlund Hanna Falkenbergs RR 1986 K35 38 57 332
12 116 Lindgren Anna SOK Knallen 1978 Kmot 38 57 228
13 219 Le Loan IFK Skövde 1974 K40 37 56 419
14 229 Eibring Nina Lonesome Runners 1972 Kmot 37 55 943
15 139 Norgren Cecilia Team tjejmarathon 1980 Kmot 37 55 727
16 155 Rens Isabella Team UltraSweden 1989 Kmot 37 55 711
17 195 Åhman Ann-Sofie Norrtälje 1968 K45 37 55 641
18 88 Johnson Regina Karlskoga 1968 Kmot 36 55 041
19 32 Carlsson Carola ik albion 1962 Kmot 36 54 435
20 54 Gothilander Jennifer Göteborg 1989 Ksen 36 54 145
21 199 Into Lea Actic 1960 Kmot 35 53 961
22 93 Jönsson Anita Högbyif 1963 K50 34 52 513
23 24 Blommé Marie IF Linnea 1967 K45 34 52 381
24 43 Eklöv Åsa OK Södertörn 1972 K40 34 52 378
25 178 Svensson Johanna VBK Jönköping 1975 K40 34 52 073
26 71 Holmgren Gunilla Töreboda 1964 Kmot 34 51 864
27 41 Drewsen Annelie Sundbyberg 1980 Kmot 34 51 168
28 104 Krstanovska Anica Team Nordic Trail 1976 K40 34 51 153
29 8 Andersson Lisa Göteborg 1973 Kmot 33 50 511
30 136 Nordin Camilla SOK Knallen 1978 K35 33 50 344
31 92 Jonsson Lena Karlskoga 1978 Kmot 33 50 200
32 25 Blomqvist Mirja Enebyberg 1972 K40 33 49 953
33 21 Björlin Ann-Mari Skara 1968 K45 31 48 111
34 123 Magnusson Inger IFK Skövde FIK 1954 K60 31 47 728
35 3 Ahl Anette Helsingborg 1962 Kmot 31 47 134
36 149 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 1956 K55 31 46 674
37 159 Sandberg Helen Lidköpings VSK 1968 K45 30 45 360
38 87 Johnson Leonora Karlskoga 1995 Kmot 30 45 181
38 168 Stenfelt Sylvia Egenföretagare 1970 Kmot 30 45 181
40 45 Emmrich Heike Team Ultrasweden 1962 K50 29 44 526
41 148 Paltén Kristina Ingen klubb   Kmot 29 44 306
42 171 Sulonen Britt Team Ultrasweden LK 1958 K55 29 44 008
43 102 Kopperud Christina Runacademy IF 1963 K50 29 43 707
44 122 Lundström Berit IFK Borgholm 1952 K60 28 43 074
45 107 Larrea Nina Järfälla 1970 Kmot 28 43 067
46 18 Bergquist Nathalie IFK Skövde FIK 1993 Kmot 28 42 195
46 164 Skoglund Annette Actic 1958 K55 28 42 195
46 135 Nolhage Amanda HULTSFREDS LK 1989 Ksen 28 42 195
49 215 Wedholm Elin Team Snigel 1976 Kmot 27 40 731
50 223 Ragnarsson Elin <Ingen Klubb> 1989 Kmot 27 40 702
51 142 Nyberg Karin Team Ultrasweden 1963 K50 26 40 027
52 40 Difelice Kristina Helsingborg 1977 Kmot 25 37 811
53 191 Wängberg Madelene Enköping 1973 Kmot 24 37 088
54 137 Nordstrand Pia Funbeat 1970 Kmot 24 36 384
55 207 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K40 20 30 251
55 29 Brantvall Frida UT Kolmården 1981 K35 20 30 251
57 226 Aronsson Wiwi SOK Knallen 1972 Kmot 19 30 196
58 125 Manning Carina Triathlon Väst 1961 Kmot 17 27 162
59 162 Sedvall Coyntha Åtvidaberg   Kmot 17 25 772
60 202 Lundberg Camilla SOK Knallen 1973 K40 14 21 293
60 218 Nironen Kristina Skövde 1979 Kmot 14 21 293
62 210 Carlsson Mari Skövde 1978 Kmot 13 19 800
62 138 Nordstrand Pixie Broby 1975 Kmot 13 19 800
64 217 Nironen Tilde Skövde 2003 Kmot 7 10 842
65 27 Borén Carina IF Linnéa 1963 K50 2 3 377
Uppdaterad: 2015-03-09 18:56
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Ange alt-text här.

2013_JOGG_600

 

Ange alt-text här.

 

SUPPLYSTATION

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Pjäsbacken 33
17458 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info