Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


6-Timmars kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Varv Distans  
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 173 69 532  
2 Sollerman Maria Turebergs FK 1960 158 63 759  
3 Björlund Gisella Team Tjejmarathon 1970 134 54 044  
4 Widstrand Maria Åkersberga spring 1968 133 53 668  
5 Gross Svetlana Ingen klubb   132 53 265  
6 Hultberg Lena Running Sweden 1971 129 51 851  
7 Bertmar Ingrid Passlöparna i Huddinge 1970 125 50 275  
8 Rosengren Annika Team Stockolm Marathon 1958 117 47 075  
9 Hansson Margareta Team Stockolm Marathon 1962 114 45 828  
10 Engkvist Monica Team Moto 1956 112 45 169  
11 Ekring Carina Team Snigel 1969 108 43 407  
12 Mpili Linda Team Ultrasweden 1984 106 42 854  
13 Lundström Berit IFK Borgholm 1952 106 42 595  
14 Lembke Ulla Team Fakta 1959 105 42 195  
15 Nordstrand Pia Funbeat 1970 95 38 221  
16 Pettersson Anna-Lena Söderåsens FK 1957 82 32 995  
17 Lindholm Inga-Sarah Vallentuna FK 1961 76 30 595  
18 Johansson Annica Team Fakta 1973 57 22 995  
19 Johansson Jennifer Team Fakta 1993 50 20 195  
             
6-Timmars män          
Plats Namn Klubb Född Varv Distans  
1 Hällneby Johnny Peace on Earth 1972 188 75 687  
2 Ritella Christian Team Ultrasweden 1972 188 75 526  
3 Välitalo Dan Västerås Löparklubb 1971 180 72 442  
4 Gustavsson Gert Team Blekinge 1959 171 68 607  
5 Palmgren Göran Västerås Löparklubb 1968 167 67 198  
6 Markborn Carl-Adam Terrible Tuesdays 1984 164 65 974  
7 Brinck Robert Västerås Löparklubb 1967 161 64 798  
8 Gustavfsson Johnny Salnecke Roadrunners 1961 159 63 994  
9 Liljegren Mats Team Skavsåret IF   157 63 180  
10 Lundell Bertil IF Linnea 1965 156 62 709  
11 Olsson Sonny Vattudalen LK 1972 155 62 415  
12 Öhman Daniel Ingen klubb 1979 152 61 204  
13 Larsson Thomas Tyresö 1969 152 61 112  
14 Olofsson Per Ingen klubb 1970 152 61 061  
15 Bäcklund Erik Västerås Allmäna klubb 1967 151 60 660  
16 Hernwall Patrik Team Malin 1966 151 60 601  
17 Larsson Andreas Team Ultrasweden 1979 150 60 195  
18 Zetterqvist Daniel IF Linnea 1978 149 59 961  
19 Forlsund Daniel Ingen klubb 1978 141 56 906  
20 Olsson Kent Lifetime runners 1966 140 56 460  
21 Grebäck Niklas Stockholm LK 1966 137 55 129  
22 Eliasson Kenneth Stockholms LDK 1961 132 53 023  
23 Lindqvist Tommi <Ingen Klubb> 1968 130 52 532  
24 Engstrand Ulf Uppsala LK 1970 130 52 324  
25 Dahllöf Åke Runday IF 1971 127 51 087  
26 Lacandler  Tommy Team Moto 1952 124 49 928  
27 Törnblom Wellander Angelo <Ingen Klubb>   122 49 163  
28 Kopplimäe Sigvard Ingen klubb   119 48 030  
29 Englund Tommy OK Grane 1948 118 47 457  
30 Svensson Peter IFK Skövde   111 44 829  
31 Söderström Stig Kvarnsedens GoIF FIK 1943 110 44 428  
32 Karlsson Patrik Team Skavsåret IF   108 43 395  
33 Lembke Peter Team Fakta 1971 105 42 195  
33 Tedelund Tommy SLDK 1963 105 42 195  
33 Olausson  Johan Team Skavsåret IF   105 42 195  
36 Svensson Thomas Team Stockolm Marathon 1949 101 40 660  
             
Marathon män          
Plats Namn Klubb Född Varv Distans Tid
1 Hällgren Christer Tyresö SS 1968 105 42 195 02:59:16
2 Berggren Lars Göran Team Skavsåret IF   105 42 195 04:02:44
3 Aasbö Henrik Norge   105 42 195 04:22:37
             
Halvmarathon kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Varv Distans Tid
1 Gunsell Katarina Team Skavsåret IF   52 21 098 01:40:54
2 Smedlund Maria IF Linnea 1976 52 21 098 02:43:32
             
Halvmarathon män          
Plats Namn Klubb Född Varv Distans Tid
1 Husman Patrik Team Skavsåret   53 21 098 01:54:24
  Smedlund Jonas IF Linnea   36 14 698 01:15:31
Uppdaterad: 04 OKT 2014 20:33 Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info