Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


Marathon            
Kvinnor              
Plats Startnr. Namn Klubb Född    Klass   Tid  
1 64 Kay Sofia LK TV88 1976 K35 3:51:00  
2 43 Sollerman Maria Turebergs FK 1960 K50 4:03:02  
3 44 Wilk Åsa Team Wilk AB 1974 Kmot 4:27:55  
4 50 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K50 4:32:01  
5 71 Wolff Kerstin Team Stockholm Marathon 1957 Kmot 4:41:14  
6 60 De Geer Boel Hultsfreds LK 1958 K55 4:43:54  
7 48 Hansson Margareta Team Stockholm Marathon 1962 Kmot 5:02:50  
8 54 Rosengren Annika Team Sth Marathon   Kmot 5:07:39  
9 74 Paraniak Barbo Team Skavsåret IF 1956 K55 5:17:36  
10 92 Allensten Sisko Team Skavsåret 1957 K55 5:17:59  
11 57 Häger Astrid Ingen Klass 1948 K65 5:38:36  
Män              
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid  
1 81 Orsvän Sten Stockholms LDK 1962 M50 3:20:50  
2 83 Backlund Erik Västerås Almänna Klubb 1967 Mmot 3:24:40  
3 37 Sandberg Jonas Team Skavsåret IF 1973 M40 3:25:43  
4 36 Karlsson Patrik Team Skavsåret IF 1962 M50 3:25:44  
5 65 Larsson Andreas Team Ultrasweden 1979 M35 3:29:47  
6 49 Hällgren Krister Tyresö SS 1968 M45 3:30:57  
7 100 Hurst Philip Ingen Klubb 1962 Mmot 3:31:27  
8 101 Bretan Ivan Ingen klubb 1965 Mmot 3:31:54  
9 76 Svensson Christer Växjö AIS 1969 M45 3:32:50  
10 93 Hammerin Mats Borlänge LK 1960 M50 3:38:03  
11 98 Koller René Swedbank 1968 Mmot 3:39:18  
12 63 Hernwall Patrik Team Malin 1966 Mmot 3:39:30  
13 72 Hjelle Nils Tollernes IL 1968 M45 3:42:30  
14 78 Ramström Jan Erik Stockholms LDK 1960 M50 3:43:05  
15 96 Hellstaf Hans Åke Team Ultrasweden 1955 M55 3:43:40  
16 52 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M35 3:43:48  
18 104 Falkenström Bertil Ingen klubb 1990 Mmot 3:51:14  
19 46 Eriksson Anders Team Skavsåret IF 1964 M50 3:53:04  
20 41 Forström Mikael Runday IF 1961 M50 3:54:39  
21 99 Tonell David AstraZenica IF 1975 Mmot 3:56:44  
22 77 Fredlund Niklas Team Ultrasweden 1965 M45 3:57:23  
23 62 Kvarfordt Kjell Fredrikshof fif 1959 M55 3:58:20  
24 91 Berggren Joakim Ingen Klass   Mmot 3:59:33  
25 38 Eliasson Kenneth Stockholms LDK 1961 M50 3:59:47  
27 56 Nilsson Magnus Ingen Klass 1966 Mmot 4:03:19  
28 66 Berggren Lars Göran Team Skavsåret IF 1957 M55 4:06:23  
29 70 Kellsson Tommy Team Skavsåret IF 1961 M50 4:08:39  
30 82 Lembke Peter Team Fakta 1971 Mmot 4:10:38  
31 39 Hansander Marcus Lifetime Runners 1972 M40 4:16:48  
32 87 Wilk Khendron Team Wilk AB 1972 Mmot 4:22:25  
33 75 Olausson Johan Team Skavsåret IF 1959 M55 4:25:32  
34 51 Sköldén Arne Älta IF 1955 M55 4:26:50  
35 90 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 M60 4:26:53  
37 40 Dänsel Mats Team Ultrasweden 1957 M55 4:29:17  
39 42 Björkman Lars Team Skavsåret IF 1968 M45 4:37:26  
41 97 Åström Mikael Team Stockholm Marathon 1951 Mmot 4:41:18  
43 59 Åström Kjell Månkarbo IF 1949 M65 4:50:47  
44 45 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M55 4:53:19  
45 69 Göransson Bengt Falu IK 1960 M50 4:55:23  
47 89 Kopplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 M60 5:03:19  
49 80 Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 Mmot 5:10:45  
52 67 Wiesler Peter Jalles TC 1956 M55 5:30:12  
54 47 Söderström Stig Kvarsvedens GoIF 1943 M70 5:40:25  
  55 Drugge Tobias Fredrikshof fif 1980 Msen 2:43:51 36 195
  61 Olsson Stefan Team Ultrasweden 1965 M45 3:00:08 30 195
  86 Axelsson PerOla Stockholms LDK 1963 M50 3:12:50 30 195
               
Halvmarathon            
Kvinnor              
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid  
1 102 Österberg Jessica Fredrikshof FIF   Ksen 1:34:19  
2 6 Thompson Bethany Ingen Klass 1980 Kmot 1:40:26  
3 1 Larsson Johanna Team Ultrasweden 1989 Ksen 1:44:29  
4 19 Gunsell Katarina Team Skavsåret IF 1972 K40 1:51:46  
5 7 Normark Bodil Team Stockholm Marathon 1963 K50 1:58:46  
6 34 Sörensen Kristina Runday 1960 Kmot 2:02:55  
7 32 Cedergren Maria Ingen Klubb 1990 Kmot 2:08:38  
8 30 Hammerin Berit Borlänge LK 1965 K45 2:09:19  
9 33 Gross Svetlana Team Sth Marathon 1982 Ksen 2:10:27  
10 103 Bertmar Ingrid Långpasslöparna, Huddinge   Kmot 2:10:55  
11 13 Bengtsson Elisabeth Runday IF 1961 K50 2:13:50  
12 15 Wellin Camilla Ingen Klass 1971 Kmot 2:15:17  
13 27 Norden Karin Team Stockholm Marathon 1959 K55 2:16:49  
14 35 Stagreus Magdalena GOIF Kåre 1969 K40 2:19:34  
15 22 Johansson Annica Team Fakta 1973 Kmot 2:20:53  
16 20 Lembke Ulla Team Fakta 1959 Kmot 3:32:52  
  17 Bonde Josefine IF Linnea 1978 K35 1:43:28 13 595
Män              
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid  
1 16 Sundwall Oscar Ingen Klass   Mmot 1:38:52  
2 28 Alapää Petter Luleguttene 1975 Mmot 1:39:15  
3 3 Tesi Tommaso Ingen Klass 1978 Mmot 1:39:27  
4 18 Lindberg Björn Gustavsberg 1962 Mmot 1:41:05  
5 29 Linder Jonas Stockholm 1969 Mmot 1:42:27  
6 4 Sundvall David FK Studenterna 1983 Msen 1:44:03  
6 23 Hirschauer Bernhard The Unlimitited Sky of Suoin 1962 Mmot 1:44:03  
8 31 Eriksson Johan Borlänge LK 1985 Msen 1:48:21  
9 21 Kulp-Tåg Sofie Skandia Löparklubb 1981 Msen 1:51:15  
10 9 Husman Patrik Team Skavsåret IF 1968 M45 1:56:58  
11 5 Bryngelson Ola Fredrikshof IF 1948 M65 1:57:46  
12 26 Sallnäs Nils IF Linnéa 1964 M50 1:59:44  
13 14 Alvelid Bo Lonesome Runners   Mmot 2:02:18  
14 68 Zehler Håkan Spif 1973 Mmot 2:02:38  
15 25 Agevik Niklas Ingen Klass 1979 Mmot 2:05:05  
16 24 Sundwall Göran Ingen Klass   Mmot 2:05:17  
17 11 Svensson Thomas Ingen Klass 1949 Mmot 2:24:57  
18 10 Allensten P A Team Skavsåret IF 1941 M70 2:25:08  
Uppdaterad: 2016-01-09 19:27
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info