Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2015


Varvlista 2015

Resultat          
Stadion Marathon Stockholm          
10/1-2015          
             
10 Kilometer Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid  
1 Wängberg Felicia Enköping 2003 Kmot 0:55:49  
2 Dahlström Annette <Ingen Klubb> 1967 Kmot 0:59:20  
3 Christensson Brita TSM Running 1947 K65 1:00:30  
4 Europe Eeva TSM 1954 Kmot 1:03:51  
5 Andersson Ann-Marie Hultsfreds LK 1943 K70 1:10:35  
             
10 Kilometer Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid  
1 Degselius Herman FK Studenterna 1973 M40 0:38:46  
2 Asterö Andreas TSM Running 1964 M50 0:47:30  
3 Zackari Kalle Ingen klubb 1981 Msen 0:47:36  
4 Hultgren Eddy Team Blekinge   M55 0:50:58  
5 Dahlström Andreas MCJ 1980 Mmot 0:51:47  
6 Spets Per Regency Paintball 1974 M40 0:52:52  
7 Karlsson Mikael kungsängen 1978 Mmot 0:53:21  
8 Ganesan Nagarajan Skogas 1983 Mmot 1:03:15  
9 Sedvall Göran Åtvidaberg 1963 Mmot 1:10:17  
             
Halvmarathon Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 Eriksson Katarina LK Nyköpings Runners 1965 K50 1:40:32  
2 Lindvall Helen <Ingen Klubb> 1976 Kmot 1:41:29  
3 Kiskéri Desirée Team Pannben 1976 K35 1:46:22  
4 Elevant Sofia Blendagränd 1975 K40 1:49:42  
5 Karlsson Lena Region Halland 1963 K50 1:49:45  
6 Gerner Hannah Fredrikshof   K40 1:53:54  
7 Hammerin Berit Borlänge LK 1965 K50 2:03:22  
8 Bäckelin Louise IF Linnéa 1969 Kmot 2:03:44  
9 Drewsen Annelie Sundbyberg 1980 Kmot 2:05:53  
10 Sörensen Kristina Sundbyberg 1960 K50 2:06:22  
11 Johansson Malin Stockholm 1988 Kmot 2:10:38  
12 Norden Karin TSM 1959 Kmot 2:10:59  
13 Pahverk Helen LK Nyköpings Runners 1958 K55 2:11:53  
14 Ahlqvist Helena <TSM Running 1975 K40 2:14:36  
15 Gross Svetlana Team Tjejmarathon 1982 Ksen 2:16:30  
16 Bornedal Kristina Stockholm 1986 Kmot 2:17:43  
17 Viberg Maria Team Ultrarapido 1975 K40 2:18:51  
18 Larrea Nina Järfälla 1970 Kmot 2:20:14  
19 Bäcklund Cesilia Västerås Allmänna Klubb 1972 K40 2:20:20  
20 Bergström Linda Foxhill runners 1973 K40 2:23:29  
21 Edlund Sofia TSM 1965 Kmot 2:24:45  
22 Johansson Jennifer Team Fakta 1993 Kmot 3:16:02  
23 Johansson Annica Team Fakta 1973 Kmot 3:16:03  
23 Lembke Ulla Team Fakta 1959 Kmot 3:16:03  
DNF Bergman Åsa Västerås LK 1983 Ksen 0:41:38 9 098
             
Halvmarathon Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 Stevens Thomas Uppsala LK 1979 M35 1:12:39  
2 Norman Pål Sollentuna 1969 M45 1:24:32  
3 Ölund Alonso Hannibal Stockholm 1982 Mmot 1:30:24  
4 Jansson Tommy Team Nordic Trail 1968 M45 1:33:36  
5 Wallinder Lars Ericsson SIK 1963 M50 1:34:11  
6 Rosén Peter FK Studenterna 1966 M45 1:34:45  
7 Håkansson Hans IF Linnéa 1971 M40 1:36:46  
8 Jacobson Filip Team Bomull 1992 Mmot 1:37:40  
9 Manske Michael Bålsta 1967 Mmot 1:38:38  
10 Svensson Kalle Uppsala LK 1959 M55 1:38:54  
11 Nilsson Peder <Ingen Klubb> 1967 M45 1:39:53  
12 Tesi Tommaso Tesi 1978 M35 1:40:27  
13 Eriksson Johan Borlänge LK 1985 Msen 1:41:22  
14 Broman Tomas Tyresö 1970 Mmot 1:41:23  
15 Lindvall Stefan <Ingen Klubb> 1975 Mmot 1:41:30  
16 Luczi Gabor ekeby 1979 Mmot 1:43:51  
17 Husman Patrik Team Skavsåret   Mmot 1:44:30  
18 Sundvall Oscar Hässelby SK 1992 Msen 1:45:08  
19 Eriksson Ronnie LK Nyköpings Runners 1964 M50 1:45:48  
20 Samuelsson Patrik MCJ 1978 Mmot 1:46:20  
21 Källsäter Jone AIK 1972 M40 1:47:05  
22 Öhrström Niklas TSM 1967 Mmot 1:49:16  
23 Svensson Andreas IF Olympia 1985 Mmot 1:49:25  
24 Cahling Hans TSM 1966 Mmot 1:49:27  
25 Elevant Joachim Blendagränd 1973 M40 1:49:58  
26 Alvelid Bo Lonesome Runners 1965 M45 1:54:32  
27 Pember James --Select-- 1989 M35 1:56:39  
28 Sundwall Göran Hässelby sk 1957 M55 1:58:29  
29 Dahllöf Åke Runday IF 1971 M40 2:07:57  
30 Rehnberg Janne TSM Running 1967 M45 2:08:32  
31 Svensson Thomas TSM running 1949 M65 2:18:13  
32 Odenblad Sten Fredrikshof fif 1939 M75 2:20:09  
33 Eriksson Björn Västerås Allmäna Klubb 1969 M45 2:20:19  
34 Jansson Mats Team Bomull 1961 Mmot 2:21:09  
35 Holgersson Matthias Runday 1973 Mmot 2:23:19  
36 Bergman Kaj Hultsfreds LK 1950 M60 2:28:28  
DNF Ahlqvist Richard TSM Running 1973 M40 1:22:07 13 598
             
Marathon Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 Johnsson Viktoria Team Bomull 1969 K45 3:23:20  
2 Kay Sofia LK TV-88 1976 K35 3:31:36  
3 Sigurdsdotter Honig Marianne Tyresö FK 1964 K50 3:55:56  
4 Petersson Cecilia Stockholm HHH 1963 Kmot 3:59:16  
5 Andersson Gudrun Tyresö 1956 Kmot 4:33:45  
6 Olsson Ing-Marie IK Jogg 1954 K60 4:34:37  
7 Björklund Gisela Tem Tjejmarathon 1970 Kmot 4:38:04  
8 Liderfelt Hanna IF Linnea 1979 K35 4:38:13  
9 Rosengren Annika TSM Running 1958 K55 4:57:11  
10 Bertmar Ingrid Team Ultrasweden 1970 K45 5:00:33  
11 Sedvall Coyntha Åtvidaberg 1969 Kmot 5:06:16  
12 Nolhage Amanda Hultsfreds Löparklubb 1989 Kmot 5:14:15  
13 Paraniak Barbro Team Skavsåret   K55 5:15:02  
DNF Thompson Bethany Stockholm 1980 Ksen 1:48:55 21 195
DNF Sundberg Sophia Väsby IK   Ksen 1:50:34 24 195
             
Marathon Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 Hakata Ken IF Linnea 1973 M40 3:09:22  
2 Eriksson Tomas Stockholm 1983 M35 3:09:47  
3 Sandberg Jonas Team Skavsåret   M45 3:15:43  
4 Mickos Peter Nynäshamn 1967 M45 3:17:31  
5 Palmgren Göran Västerås LK 1968 M45 3:18:22  
6 Haglund Pär Ekerö Running-Club 1977 M35 3:21:34  
7 Kritikos Mikael IF Linnéa 1961 M50 3:22:47  
8 Bäcklund Erik Västerås Allmänna Klubb 1967 Mmot 3:27:35  
9 Bergström Mattias Foxhill runners 1971 M40 3:29:52  
10 Österberg Marcus IK Jogg 1967 M45 3:30:53  
11 Hellstaf Hans-åke Team ultrasweden 1955 M60 3:32:23  
12 Koller Rene Ingen klubb 1968 M45 3:35:04  
13 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 M40 3:35:17  
14 Gustavsson Gert Team Blekinge LF 1959 M55 3:36:09  
15 Sterneland Jerker Dalaportens OL 1969 M45 3:36:35  
16 Barkselius Jörgen Enskede 1969 M45 3:36:52  
17 Törnqvist Peter Östansjö SK 1969 M45 3:38:10  
18 Suhonjic Senad Västerås LK 1984 Msen 3:38:28  
19 Johansson Christian IF Linnéa 1984 Mmot 3:39:12  
20 Klein Alf Team Blekinge 1960 M55 3:39:53  
21 Frost Benny Östansjö SK 1965 M50 3:41:38  
22 Hammerin Mats Borlänge LK 1960 M55 3:42:11  
23 Tapper Gert-Inge Björnstorps IF 1957 M55 3:43:38  
24 Hellberg Petri Team Bomull 1965 M50 3:47:46  
25 Rinaldo Joakim LK Nyköpings Runners 1967 Mmot 3:47:52  
26 Leonardsson Lars Stockholm Långdistansklubb 1952 M60 3:49:50  
27 Hansander Marcus Lifetime Runners 1972 Mmot 3:51:03  
28 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 M50 3:52:21  
29 Persson Lars Hummelbävern 1963 M55 3:52:50  
30 Andersson Roger H IFK Sala 1955 M60 3:53:07  
31 Liljegren Mats Team Skavsåret   M45 3:54:33  
32 Nilsson Magnus Löparklubben.se 1966 M45 3:54:58  
33 Eliasson Kenneth Stockholm LDK 1961 M50 3:56:49  
34 Rudbeck Peter Operans IF 1958 M55 3:57:59  
35 Hanning Håkan Run Academy 1958 M55 3:58:20  
36 Hernwall Patrik Teammali   Mmot 3:59:02  
37 Joyce Patrick Täby 1963 M50 3:59:12  
38 Olsson Fredrik Coventry City 1972 Mmot 4:01:33  
39 Eriksson Anders Team Skavsåret   M50 4:03:06  
40 Ekström Andreas Trappsniglarna 1972 Mmot 4:05:14  
41 Agevik Niklas Gödel Runners 1979 M35 4:05:29  
42 Paraniak Jan Team Skavsåret   M65 4:08:49  
43 Wallén Mats Fredrikshofs IF 1951 M60 4:09:14  
44 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M65 4:11:07  
45 Ohlsson Kent Lifetime runners 1966 M45 4:11:09  
46 Bergström Christer Sverige 1952 Mmot 4:11:34  
47 Lennström Göran Hultsfreds LK 1949 M65 4:14:15  
48 Lembke Peter Team Fakta 1971 Mmot 4:16:51  
49 Svensson Christer Växjö AIS 1969 M45 4:22:00  
50 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M65 4:25:05  
51 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 M65 4:27:32  
52 Kamppinen Juha Häggvik runners 1968 M45 4:31:25  
53 Petersson Stefan Linköpings MS 1974 M40 4:31:52  
54 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 4:34:38  
55 Edenfäll Bo Vallentuna FK 1960 M50 4:36:51  
56 Lundell Bertil IF Linnéa 1965 M45 4:38:13  
57 Eriksson Thomas Team Bomull 1990 Mmot 4:41:19  
58 Zetterström Stefan Team Bomull 1961 Mmot 4:41:20  
59 Bengtsson Lennart Solvikingarna 1942 M70 4:41:53  
60 Lönneryd Martin Avanade 1989 Mmot 4:50:31  
61 Samuelsson Stig Tjalve 1947 M65 4:52:15  
62 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M55 5:00:50  
63 Broberg Daniel Minimalista 1967 Mmot 5:07:51  
64 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 M60 5:10:44  
65 Åström Kjell Månkarbo IF 1949 M65 5:46:29  
66 Söderström Stig Kvarnsvedens GOIF 1943 M70 6:01:16  
DNF Nyström Claes Bromma 1955 M60 2:20:40 21 195
DNF Björkman Lars Team Skavsåret   M45 1:30:42 15 195
Uppdaterad: 2016-06-08 04:02
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info