Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016



Varvtider 2016


Resultat Stadion Marathon, Stockholm 9/1-2016        
               
10 Km              
Plats Startnr. Klass Namn Klubb Född Tid  
1 10 M45 Bjurling Erik Team von Jukke 1968 0:47:56  
2 12 Mmot Dahlström Andreas Stockholm   0:56:28  
3 6 Mmot Wilbert Vilbert Team Millis 1966 0:57:18  
4 157 Mmot Andersson Kåre Team Skavsåret 1947 1:03:11  
5 3 M40 Hedberg Kristina Täby 1971 1:07:42  
6 11 Kmot Wängberg Felicia Enköping 2003 1:09:35  
7 141 K50 Vivenius Helene Vallentuna 1966 1:13:52  
               
Halvmarathon Kvinnor          
Plats Startnr. Klass Namn Klubb Född Tid  
1 22 K35 Lång Anna IFK Mora 1990 1:45:01  
2 17 K40 Göransdotter Helena IF Linnéa 1975 1:46:54  
3 15 Kmot Gunsell Katarina Team Skavsåret   1:54:26  
4 25 Kmot Anulf Ann-Sophie TSM Running 1972 2:01:44  
5 126 Kmot Linond Jennie Ingen Klubb   2:02:05  
6 160 Kmot Bjerknes Marit Ingen Klubb   2:05:14  
7 149 Kmot Andersson Gudrun Tyresö 1956 2:11:46  
8 124 Kmot Noring Veronica TSM 1976 2:13:16  
9 21 K50 Silwer Lotta Stockholm Långdistansklubb 1964 2:13:47  
10 20 K50 Hammerin Berith Borlänge LK 1965 2:16:40  
11 56 K45 Blommé Marie IF Linnéa 1967 2:17:00  
12 156 Kmot Stalberg Mia TSM 1954 2:18:42  
13 18 K40 Bergström Linda Foxhill runners 1973 2:23:56  
14 26 Kmot Hedrén Jaana TSM Running 1962 2:24:23  
15 19 Kmot Johansson Annika Team Skavsåret 1969 2:24:33  
16 161 Kmot Wold Ellen Ingen Klubb   2:25:40  
17 57 Kmot Nolhage Amanda Fitness by Sweden Athletic Team 1989 2:37:22  
18 16 Kmot Olofsson Katarina TSM 1978 2:38:47  
               
Halvmarathon Män          
Plats Startnr. Klass Namn Klubb Född Tid  
1 41 Mmot Petersen Ulf Lonesome Runners 1980 1:33:07  
2 148 Mmot Jansson Tommy Saltsjöbaden Triathlon 1968 1:37:06  
3 29 M35 Naarmann Rene Södertälje Triathlon 1981 1:38:43  
4 46 M40 Eriksson Mattias Bro 1974 1:40:32  
5 30 Msen Eriksson Johan Borlänge LK 1985 1:43:53  
6 133 M50 Hirschauer Bernhard Norra Stockholm Endurance /Trimastercoaching 1962 1:46:38  
7 42 Mmot Åkerhielm Magnus Keolis Go 1963 1:50:20  
8 36 M40 Husman Patrik Team Skavsåret 1975 1:53:58  
9 39 Mmot Jacobsson Andreas Envirotainer Sports club 1973 1:56:47  
9 32 Mmot Samuelsson Patrik Uppsala LK 1978 1:56:47  
11 150 Mmot Bokenberger Andreas Tyresö 1986 1:57:54  
12 34 Mmot Averbo Jimmy Stockholm 1981 1:59:07  
13 38 M40 Schyllert Martin Stockholm 1977 2:06:00  
14 31 M55 Skölden Arne Älta IF 1960 2:08:04  
15 43 Mmot Malmborg Ulf Älta IF 1955 2:12:06  
16 37 M55 Västerberg Anders Saltsjö-Boo 1958 2:17:29  
17 27 M45 Tötterman Mikael Saltsjöbaden 1969 2:24:33  
DNF 28 M45 Björkman Lars Team Skavsåret 1970 0:18:33 3 098
               
Marathon Kvinnor          
Plats Startnr. Klass Namn Klubb Född Tid  
1 146 Kmot Karlsson Madelene Ingen Klubb 1979 4:07:35  
2 145 Kmot Åhman Ann-Sofie Ingen Klubb 1968 4:08:09  
3 154 Kmot Wolff Kerstin TSM 1957 4:35:17  
4 59 Kmot Hietamäki Susan Storådalens SK 1986 4:39:53  
5 64 Kmot Durge Elin Lonesome Runners 1993 4:40:51  
6 50 Kmot Nilsson Susanne Lonesome Runners 1963 4:40:57  
7 127 Ksen Larsson Johanna Team Ultrasweden LK 1989 4:43:59  
8 159 Kmot Ekman Boel Ingen Klubb   4:48:54  
9 55 K55 Rosengren Annika TSM Running 1958 5:05:49  
10 54 K40 Falkek Marika Falkenbergs RR/vi som springer 1974 5:31:48  
DNF 62 K45 Bertmar Ingrid Team Ultrasweden LK 1970 3:56:48 30 195
DNF 51 K50 Sigurdsdotter Honig Marianne Tyresö FK 1964 2:41:25 28 695
DNF 52 Kmot Edman Emma Ingen Klubb   2:36:38 24 195
DNF 60 K60 Paraniak Barbro Team Skavsåret 1955 2:47:25 21 195
DNF 53 Kmot Engkvist Monica TSM Running 1956 3:01:32 21 195
               
Marathon Män            
Plats Startnr. Klass Namn Klubb Född Tid  
1 113 M40 Melin Kent IF Linnéa 1972 3:11:11  
2 143 Mmot Palmgren Göran Västerås LK 1968 3:26:10  
3 144 Mmot Andersson Rickard IF Linnéa 1972 3:26:41  
4 142 mmot Dahlberg Fredrik Nacka 1973 3:28:51  
5 153 Mmot Levin Alexander Vegan runners 1974 3:31:44  
6 152 Mmot Breten Ivan Ingen Klubb 2005 3:35:12  
7 117 Mmot Österberg Marcus IK Jogg 1967 3:35:47  
8 121 M40 Falkek Emil Falkenbergs RR/Vi som springer 1974 3:36:05  
9 96 M40 Sandberg Jonas Team Skavsåret 1975 3:37:38  
10 130 Mmot Hurst Philip Bollstanäs 1962 3:37:59  
11 112 M40 Bergström Mattias Fox 1971 3:40:35  
12 88 Mmot Bäcklund Erik Västerås Allmänna Klubb 1967 3:44:15  
13 75 Mmot Aldén Sebastian Avesta OK 1985 3:44:26  
14 115 Mmot Wass Peter IF Linnéa 1944 3:46:20  
15 110 M50 Karlsson Patrik Team Skavsåret 1965 3:49:50  
16 122 M40 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 3:51:15  
17 103 M45 Koller René Swedbank 1968 3:51:58  
18 99 M55 Hammerin Mats Borlänge LK 1960 3:51:59  
19 131 M60 Hellstaf Hans-åke Team Ultrasweden LK 1955 3:54:24  
20 116 Mmot Ekfors Kristian Insamlingen 1 kr/km 1972 3:56:21  
21 89 Mmot Broman Tomas Tyresö 1970 3:56:47  
22 114 Mmot Swing Tommy IF Linnéa 1973 3:57:02  
23 76 Mmot Bardh Nicklas Alvesta 1970 3:57:48  
24 101 M40 Liljegren Mats Team Skavsåret 1975 4:02:39  
25 70 M50 Kjellsson Tommy Team Skavsåret 1965 4:07:27  
26 79 Mmot Joyce Patrick Täby 1963 4:10:52  
27 92 M40 Hansander Marcus Lifetime Runners 1972 4:12:11  
28 73 Mmot Svedberg Håkan Brunflo IF 1986 4:18:34  
29 84 M45 Svensson Christer Växjö AIS 1969 4:19:05  
30 118 Mmot Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 4:23:53  
31 90 Mmot Lennström Göran Hultsfreds LK 1949 4:24:13  
32 87 M40 Kaumheimer Jon Lonesome Runners 1974 4:24:40  
33 93 M55 Berggren Lars-Göran Team Skavsåret 1960 4:24:59  
34 108 Mmot Rosenström Jan Årsta 1960 4:25:52  
35 83 M55 Dänsel Mats Team Ultrasweden LK   4:27:12  
36 71 M65 Bryngelson Ola Fredrikshof FIF   4:39:13  
37 128 M35 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 4:43:59  
38 72 M55 Edenfäll Bo Vallentuna FK 1960 4:46:07  
39 77 M40 Kokoric Mikael Stockholm LDK 1971 4:47:55  
40 65 M70 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 4:48:44  
41 104 Mmot Melto Mikael MM Ultrainspiration 1967 4:48:55  
42 120 Mmot Dia Niclas Rolls-Royce IF 1964 4:51:33  
43 100 M55 Forsström Mikael Runday IF 1961 4:53:34  
44 158 Mmot Karlsen Kim Huddinge AIS 1968 4:59:14  
45 106 M65 Paraniak Jan Team Skavsåret 1950 4:59:16  
46 97 Mmot Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 5:00:31  
47 155 Mmot Åström Mikael TSM 1951 5:10:09  
48 81 M55 Svensson Peter IFK Skövde 1957 5:16:33  
49 151 Mmot Rehnberg Janne TSM 1967 5:24:30  
50 86 M60 Lacandler Tommy TSM Running 1952 5:24:33  
51 68 Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 5:49:59  
52 74 M65 Åström Kjell Månkarbo IF   5:51:07  
53 123 M70 Söderström Stig Kvarnsvedens FIK 1943 5:55:45  
DNF 147 Mmot Cahling Hans TSM 1966 2:51:51 30 195
DNF 111 M45 Engstrand Ulf Uppsala LK 1970 2:35:17 25 695
DNF 94 M50 Eriksson Anders Team Skavsåret 1965 2:12:36 21 195
DNF 80 M60 Wiesler Peter Jalles TC 1955 1:41:55 13 695
Uppdaterad: 2016-06-08 04:03
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info