Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2018


Varvtider 2018

 

Resultat Stadion marathon Stockholm 2018

       
2018-01-13            
               
10km   Kvinnor          
Plats  Startnr.  Namn Klubb Född  Klass  Tid            
1 6 Weronika Brzuchalska FK Studenterna 1993 Ksen 00:43:30  
2 4 Helen Berglund Runday IF 1982 Kmot 00:51:24  
3 3 Agneta Berg Stockholm City Triathlon Club 1962 K55 00:52:53  
4 235 Marina Vlahovid TSM running 1967 Kmot 00:54:09  
5 12 Elina Gricjus LFPA 1979 K55 00:55:13  
6 8 Lina Fjerdingen Stockholm 1975 Kmot 00:59:01  
7 27 Helen Pahverk LK Nyköpings runners 1958 K60 00:59:03  
8 17 Susanna Jitoft Stockholm 1972 Kmot 01:03:36  
9 26 Eva Olsson Bollsta Runners 1965 Kmot 01:04:16  
10 2 Jenny Andersson SLK Oxelösund 1974 K40 01:04:21  
11 9 Anna-Clara Frostenson TSM Running 1948 K65 01:06:50  
12 29 Annika Rosenqvist Lerum 1973 K45 01:12:14  
13 22 Johanna Lindh Hägersten 1982 Kmot 01:13:31  
14 11 Lise Fuchs Runacademy IF 1981 Kmot 01:16:40  
15 10 Eira Fuchs Runacademy IF 1948 Kmot 01:18:30  
               
10km   Män            
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid  
1 219 Karl Lundin Stockholm 1988 Mmot 00:36:26  
2 200 Albin Olofsson Fredrikshofs FIF 1995 Msen 00:38:45  
3 7 George Eklund Solna 1977 M40 00:40:44  
4 18 Kennet Johansson Vårby 1964 M50 00:41:39  
5 1 Phani Kiran Akella Sollentuna 1982 M40 00:42:11  
6 24 Fabian Neugirg Vattudalens LDK 1988 Msen 00:42:50  
7 14 Patrik Husman Team Skavsåret IF 1972 M45 00:46:46  
8 16 Elias Jansson Saltsjöbaden triathlon 1995 Mmot 00:51:34  
9 15 Calle Jansson Saltsjöbaden triathlon 1998 Mmot 00:51:36  
10 19 Peter Karlsson KG99 1962 Mmot 00:55:26  
11 28 Michael Pander Järfälla 1970 M45 00:55:38  
12 229 Justus Thorvaldsson Ingen klubb 1982 Mmot 00:57:59  
13 13 Axel Hultquist Täby 1989 Mmot 00:59:32  
14 23 Olle Luttemo Stockholm 2006 Mmot 01:03:35  
15 21 Mikael Larsson Bollsta Runners 1963 Mmot 01:04:11  
16 25 Sten Odenblad Fredrikshof 1939 M75 01:12:13  
               
Halvmarathon   Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född

Klass

Tid  
1 51 Lisa Ring IK nocout.se 1993 Ksen 01:18:15  
2 52 Malin Starfelt Runacademy IF 1986 Ksen 01:20:18  
3 50 Edita Maggi Fredrikshof 1985 Ksen 01:26:38  
4 36 Frida Södermark Tjalve IF 1978 K40 01:30:16  
5 49 Adina Lerjefelt Huddinge 1989 Ksen 01:37:48  
6 37 Ylva Hedén Vasastan 1967 K50 01:45:13  
7 44 Monica Manske TSM Running 1968 Kmot 01:46:51  
8 43 Josefine Jonasson Huddinge 1976 Kmot 01:52:16  
9 238 Lina Nyman Ingen klubb 1983 Kmot 01:58:03  
10 233 Emma Holmbro Stockholm Gerillalöpare 1977 Kmot 01:58:24  
11 100 Johanna Backman Boo Runners 1981 K35 02:01:27  
12 221 Tara Romsäter Ingen klubb 1996 Kmot 02:03:39  
13 45 Anna-Lena Nilsson Västerås 1971 Kmot 02:05:46  
14 114 Jessica Silfverskans Awesome & Amazing 1979 Kmot 02:17:00  
15 115 Evelina Viklund Bullmark 1982 Kmot 02:17:10  
16 38 Karin Norden TSM Running 1959 K55 02:19:16  
17 42 Jessica Franzén Hägersten 1979 Kmot 02:19:24  
18 35 Kadi Palm Marathontjejer 1978 K40 02:29:55  
19 39 Barbro Paraniak Team Skavsåret IF 1956 K60 02:30:29  
20 41 Ann-Marie Dolk Team UltraSweden LK 1947 K70 02:31:32  
21 34 Rebecca Rydén Sollentuna 1984 K35 02:35:09  
22 33 Veronica Lindberg SwedenRunners 1980 K35 02:35:10  
23 47 Pia Torén Solna 1971 Kmot 02:43:00  
               
Halvmarathon   Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid  
1 204 Henrik Engström Fredrikshofs FIF 1984 Msen 01:18:13  
1 96 Christoffer Hiding Fredrikshofs IF 1985 Msen 01:18:13  
2 236 Timmy Karlsson Stockholm 1986 Mmot 01:18:50  
3 98 Lukas Segersten Eskilstuna friidrott 2000 Msen 01:18:51  
4 56 Erik Aschan Runday IF 1975 M40 01:22:48  
5 202 Kalle Zidén LK Prukilerna 1990 Msen 01:23:07  
6 208 Ulf Petersen Ocab RC 1980 M35 01:23:24  
7 89 Daniel Nutley Bromma 1981 Mmot 01:26:34  
8 206 Johan Linde Fredrikshofs FIF 1989 Msen 01:26:43  
9 54 Gabriel Littson Enning IFK Lidingö Friidrott 1980 M35 01:27:03  
10 203 Mattias Arvidsson Fredrikshofs FIF 1969 M45 01:28:04  
11 69 Stefan Marklund Uppsala 1964 M50 01:29:13  
12 222 David Gustavsson Team KBK 1978 Mmot 01:29:47  
13 214 David Hedbom Stockholm 1971 M45 01:30:35  
14 201 Erik Zidén LK Prukilerna 1986 Msen 01:31:03  
15 240 Kristian Saebdal 12653 1977 Mmot 01:33:40  
16 68 Tommy Jansson Saltsjöbaden triathlon 1968 M50 01:34:01  
17 62 Andreas Karlsson Uppsala 1972 M45 01:34:16  
18 75 Lars Wallinder Ericsson SIK 1963 M55 01:34:39  
19 84 Philip Hurst Upplands Väsby 1962 Mmot 01:35:21  
20 79 Markus Felldin Team Extremfabriken 1990 Mmot 01:35:53  
21 63 Tomas Kvapil TSM Running 1969 M45 01:36:28  
22 87 Michael Manske Team Bar 1967 Mmot 01:37:15  
23 95 Filip Halén Dahlström Axa Sports Club 1992 Msen 01:37:22  
24 97 Anders Lidell Team Nordic Trail 1987 Msen 01:37:24  
25 205 Joakim Eriksson Fredrikshofs FIF 1987 Msen 01:38:18  
26 64 Magnus Möller Fredrikshovs CK 1972 M45 01:38:51  
27 91 Albert Asterhed Jarfjord IFK Sävsjö 1992 Msen 01:39:26  
28 81 Pär Gustavsson Hässelby SK 1967 Mmot 01:40:06  
29 74 Mikael Mellhorn Ericsson SIK 1960 M55 01:40:46  
30 70 Ivo Parik Nasdaq 1963 M50 01:42:20  
31 88 Suad Mehmedovic Solna 1978 Mmot 01:42:24  
32 212 Emil Söderqvist Sköndal 1972 Mmot 01:44:16  
33 65 Grzegorz Studnicki Upplands Väsby 1972 M45 01:44:49  
34 71 Per Rosén Vasastan 1965 M50 01:48:08  
35 234 Hampus Fahlgren Team Bring/Stockholm 1878 Mmot 01:48:16  
36 73 Bernhard Hirschauer Coaching by Trimaster 1962 M55 01:48:48  
37 61 Andreas Dalman Enskededalen 1971 M45 01:51:48  
38 58 Ingvar Jonasson Stockholm 1974 M40 01:54:54  
39 82 Petri Hellberg Lerum 1965 Mmot 01:55:36  
40 86 Bo Lundin Sollentuna 1963 Mmot 01:56:58  
41 55 Michal Paczkowski ELU IF 1982 M35 01:58:34  
42 241 Anders Västerberg Saltsjö-Boo 1958 M60 01:58:37  
43 72 Anders Blennå SPP 1959 M55 02:03:44  
44 60 Robert Sennebäck SLL IT FF 1973 M40 02:03:49  
45 85 Gustav Lake Hässelby 1975 Mmot 02:04:05  
46 90 Pegman Zand Iran 1974 Mmot 02:04:18  
47 67 Bo Alvelid Lonesome Runners 1965 M50 02:05:01  
48 76 Ulf Malmborg Skogsluffarnas ok 1955 M60 02:05:49  
49 225 Hans Cahling Tyrseö 1966 Mmot 02:06:25  
50 191 Calle Rasmussen Umara sportsclub Karlstad 1972 Mmot 02:13:01  
51 220 Johan Romsäter Ingen klubb 1970 Mmot 02:16:22  
52 80 Magnus Franzén Westerberg Hägersten 1974 Mmot 02:19:17  
53 239 Christian Frisk Vellinge Runners 1969 Mmot 02:22:06  
54 94 Åke Dahllöf Stockholm Gerillalöpare 1971 Msen 02:23:00  
55 83 Matthias Holgersson Team Skavsåret 1973 Mmot 02:23:16  
56 93 Cedric Cotteverte Swedbank 1997 Msen 02:23:47  
57 77 Thomas Svensson Svenska Marathonsällskapet 1949 M65 02:32:46  
58 78 Bengt Agemark Fredrikshof IF Gång 1948 Mmot 03:17:33  
               
Marathon   Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 120 Caroline Manning Deloitte 1983 Ksen 03:19:07  
2 116 Gunilla Axelsson Uppsala LK 1988 Ksen 03:32:23  
3 117 Ingrid Björk Stockholm 1959 Ksen 03:39:15  
4 118 Jennifer Honek IF Linnéa 1985 Ksen 03:45:41  
5 107 Jessica Fremnell Vallentuna FK 1971 K45 03:53:32  
6 207 Elin Ahlström IFK Enskede 1976 K40 04:06:11  
7 111 Cecilia Petersson Stockholm HHH 1963 K55 04:07:57  
8 119 Johanna Larsson Team Ultrasweden LK 1989 Ksen 04:08:01  
9 106 Emma Maclean IFK Sala 1977 K40 04:11:28  
10 108 Susanne Nilsson Team Ultrasweden 1963 K50 04:26:18  
11 103 Malin Dahlgren IK NocOut 1976 K40 04:30:48  
12 110 Susanne Lindgren Åtvidaberg 1962 K55 04:32:54  
13 209 Anna-Stina Berg TSM Running 1965 Kmot 05:13:20  
14 113 Annika Rosengren TSM Running 1958 Kmot 05:15:26  
15 104 Lena Eriksson Västerås 1978 K40 05:28:36  
DNF 112 Theresia Johansson Johanneshov 1990 Kmot 02:41:43 30 195
DNF 101 Anna Hedstrand Handen 1986 K35 03:21:44 27 195
DNF 99 Jessica Aideborn Hartikainen Team ultrasweden 1981 K35 01:26:38 18 195
               
Marathon   Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Tid Distans
1 136 Jakob Zander Älvsjö 1976 M40 02:53:17  
2 199 Niklas Gunne IFK Mora FIK 1992 Msen 02:57:04  
3 160 Frank Johan Ahlberg IF Linnéa 1968 M50 02:59:46  
4 125 Daniel Allard Eskilstuna friidrott 1976 M40 03:00:39  
5 122 Anders Hellner Stockholm 1980 M35 03:03:39  
6 138 Rickard Andersson IF Linnéa 1972 M45 03:04:15  
7 144 Kent Melin IF Linnéa 1972 M45 03:04:23  
8 165 Marcus Österberg Hässelby SK 1967 M50 03:11:19  
9 149 Alexander Ulltjärn Linköpings Löparklubb 1971 M45 03:12:25  
10 189 Mikael Maschmann Mariefred 1979 Mmot 03:19:26  
11 147 Johan Svahn IF Linnea 1970 M45 03:22:22  
12 128 Tobias Larsson Roden Triathlon Club 1974 M40 03:24:32  
13 137 Daniel Östlund AIK 1977 M40 03:25:47  
14 215 Andreas Karlsson Tullinge Runners 1975 Mmot 03:26:56  
15 129 Alexander Levin Team Ultrasweden LK 1974 M40 03:27:09  
16 156 Krister Hällgren Team Ultrasweden 1968 M50 03:27:30  
17 237 Daniel Lilliehöök IFK Lidingö 1971 M45 03:27:54  
18 127 Björn Kjellberg Djurgårdens IF 1974 M40 03:28:08  
19 135 Johan Wärme Roden Triathlon Club 1974 M40 03:28:51  
20 151 Jonas Wängberg Västerås Löparklubb 1972 M45 03:32:35  
21 194 Carl Smith Konditionsklubben Gällstad 1984 Mmot 03:33:18  
22 227 Jonas Hedlund Älvsjö 1971 Mmot 03:33:29  
23 162 Joakim Rinaldo LK Nyköpings Runners 1967 M50 03:37:00  
24 184 Kristian Ekfors Insamlingen 1 kr/km 1972 Mmot 03:37:32  
25 133 Sergiu Vasile Rus Stockholm 1976 M40 03:41:37  
26 155 Martin Hemmingsson Älvsjö 1966 M50 03:41:42  
27 164 Mats Svensson Ryssbergets IK 1965 M50 03:41:48  
28 210 Stefan Edström Lonesome Runners 1970 M45 03:41:49  
29 168 Heinz Sjögren Heinz Sjogren Consulting 1962 M55 03:42:52  
30 143 Mikael Johansson Mariestads AIF 1972 M45 03:44:18  
31 141 Marcus Hansander Team UltraSweden LK 1972 M45 03:44:31  
32 123 Mattias Rydén Sollentuna 1981 M35 03:44:35  
33 181 Jonas Andersson Hölö 1986 Mmot 03:44:37  
34 158 René Koller Swedbank 1968 M50 03:44:45  
35 126 Jonas Blomqvist Nordea 1977 M40 03:45:35  
36 170 Bengt Dolk Team UltraSweden LK 1957 M60 03:46:53  
37 152 Lars-Eric Andersson Kista 1966 M50 03:47:57  
38 197 Merko Vaga Uppsala 1985 Mmot 03:49:08  
39 154 Åke Freij Stockholm 1965 M50 03:52:15  
40 198 Henrik Östlund AIK är bäst 1976 Mmot 03:52:48  
41 121 Tomas Hellman Valhallabryggeriet 1979 M35 03:53:38  
42 139 Magnus Blomdahl Friskis & Svettis 1970 M45 03:54:02  
43 169 Lars-Göran Berggren Team Skavsåret IF 1957 M60 03:54:08  
44 166 Leif Karlsson Solvikingarna 1963 M55 03:54:36  
45 223 Joakim Moberg Ingen klubb 1977 Mmot 03:56:06  
46 190 Kent Ohlsson Lifetime runners 1966 Mmot 03:56:09  
47 153 Anders Eriksson Team Skavsåret IF 1964 M50 03:56:14  
47 163 Urban Rossäng Team Skavsåret IF 1967 M50 03:56:14  
49 182 Erik Bäcklund Västerås allmänna klubb 1967 Mmot 03:56:38  
50 161 Timo Marjomäki 100mc.fi 1965 M50 03:58:10  
51 183 Marco Di Gennaro Björklinge 1985 Mmot 03:58:30  
52 178 Sven-Gunnar Holmén Mariestads AIF 1948 M70 04:00:07  
53 140 Ulf Engstrand Uppsala LK 1970 M45 04:00:47  
54 130 Mats Liljegren Team Skavsåret IF 1976 M40 04:02:17  
55 187 Edvin Krönmark Tyresö 1991 Mmot 04:02:53  
56 167 Tommy Kjellsson Team Skavsåret IF 1961 M55 04:03:39  
57 131 Maths Nilsson Bravano 1974 M40 04:06:33  
58 157 Patrick Joyce Täby 1963 M50 04:07:38  
59 232 Håkan Andersson Mjölby 1967 Mmot 04:08:00  
60 159 Måns Kämpe Datanet 1966 M50 04:08:23  
61 102 Robert Alnebring TSM Running 1958 Mmot 04:08:54  
62 230 Perola Axelsson SLDK 1963 Mmot 04:10:32  
63 124 Erik Sundström Morjärvs SK 1980 M35 04:10:47  
64 211 Hans Kneczke Bangkok Runners 1971 Mmot 04:11:53  
65 195 Håkan Svedberg Brunflo IF 1986 Mmot 04:13:26  
66 228 Lasse Jutemar SOK Knallen 1956 M60 04:14:40  
67 217 Christer Bergström Motala 1952 Mmot 04:15:20  
68 148 Joakim Säterborn Sigtuna Stads löp&triathlonklubb 1969 M45 04:18:29  
69 216 Bengt Göransson Falu IK 1960 M55 04:22:48  
70 218 Arne Sköldén Stockholms gerillalöpare 1955 Mmot 04:23:17  
71 196 Jonas Tannlund Broby Goif 1950 Mmot 04:23:53  
72 231 Fredrik Forsström Yxsjöberg IK 1971 Mmot 04:24:46  
73 226 Niklas Brännvall Tyresö 1964 Mmot 04:25:26  
74 175 Jörgen Nilsson Vi som springer 1950 M65 04:27:08  
75 177 Leif Franzén LK Nyköpings Runners 1946 M70 04:28:21  
76 173 Staffan Wikström Vattudalens LDK 1955 M60 04:30:02  
77 132 Johan Nilsson Nacka 1976 M40 04:36:39  
78 142 Johan Israelsson IK NocOut 1972 M45 04:40:09  
79 176 Jan Paraniak Team Skavsåret IF 1950 M65 04:41:28  
80 146 Danny Stacey LK Roslagen 1973 M45 04:44:44  
81 188 Peter Lembke Team Fakta 1971 Mmot 04:49:19  
82 179 Lennart Skoog Stenungsunds OK 1946 M70 04:54:27  
83 171 Sigvard Koplimäe Team UltraSweden LK 1950 M65 04:55:42  
84 172 Peter Svensson IFK Skövde 1957 M60 04:57:23  
85 213 Janne Rehnberg TSM 1967 M50 05:02:36  
86 185 Leif Glavå Norsborg 1960 Mmot 05:05:55  
87 186 Owe Gustavsson LK 42195+ 1956 Mmot 05:23:23  
88 224 Kim Karlsen Huddinge 1968 M50 05:25:01  
89 180 Anders Hidefjäll Västerås LK 1940 M75 05:58:41  
DNF 192 Mikael Rosengren Klarna AB 1980 Mmot 02:42:22 31 695
Uppdaterad: 13 JAN 2018 20:21
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 Umara

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info