Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2019


Varvlista 2019

 

Resultat Stadion marathon Stockholm 2019        
2019-01-19            
               
           
               
10   Km Kvinnor          
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 215 Kmot Eriksson Kajsa TNT 1976 00:47:31  
2 15 Kmot Jitoft Susanna Ingen klubb 1972 00:58:11  
3 206 Kmot Julhback Gunilla Hemlingby LK 1946 01:01:51  
4 232 Kmot Lampinen Henna Ingen klubb 1993 01:03:05  
5 3 Kmot Ahlström Nora IFK Enskede 2009 01:10:06  
6 13 Kmot Hälludd Anna Team Snigel 1975 01:22:18  
DNF 9 K50 Ericsson Victoria Stockholm 1967 00:47:24 8 500
DNF 17 K50 Myrehed Eva Ingen klubb 1965 00:49:38 8 500
               
10   Km Män            
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 27 Msen Vitell Elias Fredrikshofs FIF 2000 00:41:28  
2 4 Msen Castellano Carrasco Carlos Club Triatlo Sabadell 1990 00:42:15  
3 26 M35 Wallén David HS1982 1992 00:44:34  
4 8 M40 Emanuelsson Per HS1982 1982 00:46:46  
5 222 Mmot Mårdh Patrik Asics Frontrunner 1983 00:47:58  
6 202 M35 Rusznyák Ludovít The Embassy, Slovak Republic 1986 00:49:28  
7 7 M35 Drieux Damien Ingen klubb 1984 00:50:02  
8 10 M35 Forssander Viktor Ingen klubb 1986 00:52:57  
9 12 Mmot Husman Patrik Team Skavsåret IF 1972 00:53:18  
10 233 Mmot Eklund George Solna 1977 00:53:28  
11 195 Mmot Ceco Robin Ingen klubb 1986 00:54:16  
12 196 Mmot Linder Jonas Lag Framnäs 1969 00:55:05  
13 21 M45 Paley Nicholas Ingen klubb 1974 00:56:47  
14 19 M45 Omberg Mikael Ingen klubb 1973 01:00:59  
15 22 Mmot Salimi Omberg Martin Hammarby Friidrott 2005 01:01:00  
16 23 M50 Sundström Henrik Ingen klubb 1966 01:03:41  
17 235 Mmot Ghirmai Sebhatu Araia Asics Frontrunner 1981 01:05:24  
18 2 Mmot Ahlström Felix IFK Enskede 2010 01:10:05  
19 5 Mmot Dahllöf Åke Stockholm Gerillalöpare 1971 01:10:10  
20 207 Mmot Wennberg Per Hemlingby LK 1943 01:10:41  
21 1 Mmot Ahlström Simon IFK Enskede 2010 01:12:52  
22 24 M60 Sylvest Arne Runacademy 1957 01:26:02  
DNF 25 M75 Unnes Sverker Fredrikshofs FIF 1943 01:01:02 8 500
DNF 14 Mmot Jakobsson Dennis Ingen klubb 1985 00:38:14 7 000
               
Halvmarathon   Kvinnor        
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 78 Ksen Starfelt Malin Runacademy IF 1986 01:25:34  
2 83 K40 Södermark Frida Tjalve IF 1978 01:37:42  
3 217 Kmot Haines Rachel IFK Lidingö SOK 1988 01:38:41  
4 76 K45 Schröder Mirja Ingen klubb 1972 01:42:51  
5 234 Kmot Maclean Emma IFK Sala 1977 01:49:04  
6 64 K35 Nyman Lina Hässelby SK 1983 01:51:39  
7 73 K50 Pärlered Åsa Club Running Sweden 1966 01:53:26  
8 37 K35 Eklund Jennie Storvreta 1980 01:54:41  
9 88 K50 Vlahovic Marina TSM Running 1967 01:54:53  
10 63 Kmot Möllerberg Andrea Ingen klubb 1973 01:58:43  
11 212 K50 Jonåker Kristina IF Linnea 1966 02:06:29  
12 197 K55 Ahlberg Helene IF Linnéa 1961 02:09:24  
13 48 K35 Jacobson Pernilla Ingen klubb 1991 02:10:42  
14 200 Kmot Holm Tanja Ingen klubb 1980 02:11:05  
15 65 K45 Ohlsén Susanne SOK Knallen 1970 02:21:19  
16 70 K60 Pahverk Helen LK Nyköpings Runners 1958 02:26:23  
17 85 K40 Wellbrant Sofia Colting Borssén triathlonklubb 1975 02:32:06  
18 221 Kmot Romsäter Tara Ingen klubb 1996 02:34:53  
19 30 K45 Andersson Jenny Nyköpings Runners 1974 02:40:11  
20 32 K50 Bergström Linda Stallbacken Runners 1973 02:51:31  
21 87 K45 Vikberg Katarina Mariestads AIF 1972 02:53:05  
DNF 66 K40 Olsson Ana TSM 1977 02:10:31 16598
               
Halvmarathon   Män          
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 43 M35 Henningsson Niklas Team Lidingödubbeln 1983 01:20:12  
2 58 M35 Lundahl Oskar Fredrikshofs FIF 1981 01:24:22  
3 203 Msen Olofsson Albin Fredrikshofs IF 1995 01:24:25  
4 39 Msen Gonzalez-Tarrio Carlos C.N.Catalunya 1994 01:26:12  
5 201 Msen Landen Max Högby IF 1993 01:29:29  
6 67 Msen Orbring Gustav Aspudden 1994 01:29:48  
7 199 M35 Franklin Karl Häselby SK 1981 01:31:11  
8 71 Msen Panero Martinez David Fredrikshofs FIF 1993 01:33:29  
9 42 M50 Heemskerk Leo Team CRS 1965 01:33:40  
10 224 Mmot Rieloff Mario Fredrikshof FIF 1961 01:33:46  
11 69 Mmot Paczkowski Michal ELU IF 1982 01:34:51  
12 208 M45 Andersson Rickard IF Linnea 1972 01:37:42  
13 33 M50 Bjurhamn Daniel IK NocOut.se 1968 01:39:39  
14 50 M50 Jansson Tommy Saltsjöbaden triathlon 1968 01:41:23  
15 229 Mmot Huldén David Ingen klubb 1994 01:41:42  
16 54 M35 Kvarnehag Thomas Fredrikshofs FIF 1984 01:42:17  
17 84 M55 Wallinder Lars Ericsson SIK 1963 01:42:40  
18 225 Mmot Cedomir Ivic Belgrade Running Club 1988 01:42:42  
19 28 M35 Ahlström Martin IFK Enskede 1980 01:43:32  
20 198 Msen Pisano Christian Ingen klubb 1988 01:45:52  
21 57 Mmot Linder Mathias Lag Framnäs 1973 01:46:48  
22 230 Mmot Bokenberger Andreas Ingen klubb 1986 01:47:41  
23 41 M40 Harber-Ascha Jonathan Ingen klubb 1981 01:48:56  
24 81 M60 Svensson Kalle Uppsala LK 1959 01:49:14  
25 47 M35 Höiseth Patrik Ingen klubb 1984 01:51:02  
26 40 M35 Gountas Konstantinos Jag bara springer lite 1982 01:53:04  
27 34 M50 Bjurling Erik Ingarö 1968 01:53:58  
28 38 M40 Geaney Norman Rogue Running 1973 01:54:53  
29 89 M40 von Feilitzen Fredrik TSM 1976 01:55:59  
30 79 M45 Studnicki Grzegorz Uppland vasby 1972 01:56:24  
31 74 Mmot Rossi Rasmus Ingen klubb 1976 01:57:24  
32 62 M40 Mehmedovic Suad Mehmedovic 1978 01:58:28  
32 214 Mmot Mehmedoviv Emir Ingen klubb 1993 01:58:28  
34 36 M45 Dalman Andreas Kroppkakans vänner 1971 01:58:31  
35 49 Mmot Jacobsson Andreas Envirotainer Sports Club 1973 01:58:36  
36 52 Msen Kamlag Arem ISGR Sports Club 2002 01:58:51  
37 228 Mmot Polakovske Ieva Ingen klubb 1982 01:58:53  
38 29 M50 Andersson Lars-Eric Ingen klubb 1966 01:59:10  
39 72 Mmot Plavsic Milos Ingen klubb 1986 02:02:34  
40 86 M45 Verter Anders Ingen klubb 1971 02:04:13  
41 68 Mmot Orbring Lars Ingen klubb 1961 02:05:15  
42 218 Mmot Tokarnia Marceb Ingen klubb 1990 02:07:50  
43 90 M60 Västerberg Anders Saltsjö-Boo 1958 02:09:52  
44 60 M60 Malmborg Ulf Skogsluffarnas OK 1955 02:11:30  
45 45 M45 Hållbus Jens Enhörna If 1973 02:11:32  
46 223 Mmot Cahling Hans TSM 1966 02:14:24  
47 77 M35 Smith Matthew Ericsson Stockholm IK 1979 02:16:35  
48 56 Mmot Lake Gustav Ingen klubb 1975 02:18:06  
49 75 Mmot Sandström Fredrik Ingen klubb 1990 02:20:04  
50 220 Mmot Romsäter Johan Ingen klubb 1970 02:37:38  
DNF 227 Mmot Wahlberg Esbjörn Ingen klubb 1973 01:35:31 19 598
DNF 61 Mmot Manske Michael Ingen klubb 1967 00:58:27 12 098
DNF 53 Mmot Kesten Victor Team Jelly Kingz 1995 01:45:07 12 098
DNF 80 M65 Svensson Thomas Svenska Marathonsällskapet 1949 01:09:54 10 598
               
Marathon   Kvinnor          
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 96 Ksen Andersson Erica Ingen klubb 1990 03:26:58  
2 153 K35 Frimodt Karin IF Linnéa 1982 03:30:50  
3 166 Kmot Larsson Evelina Ingen klubb 1990 03:58:26  
4 176 Kmot Petersson Cecilia Stockholm HHH 1963 04:08:34  
5 136 Kmot Sandgren Ester Ingen klubb 1988 04:10:40  
6 93 K40 Ahlström Elin IFK Enskede 1976 04:16:02  
7 126 K35 Manning Caroline Ingen klubb 1983 04:21:35  
8 120 Kmot Lindgren Susanne Ingen klubb 1962 04:42:09  
9 150 K50 Eklund Carina Stockholm Gerillalöpare 1967 04:44:02  
10 184 K50 Warneskog Veronica TSM Running 1967 04:46:12  
11 209 Kmot Orsmark Anna-Karin Solna 1974 04:51:41  
12 185 K45 Westerberg Jennie IFK Lidingö Friidrottsklubb 1971 05:02:19  
13 102 K35 Batnasan Odgerel Ingen klubb 1983 05:04:58  
14 173 K50 Otto Pernilla Optimal massage och motion 1969 05:12:01  
15 101 K35 Batnasan Battsetseg Ingen klubb 1981 05:25:30  
DNF 100 Ksen Axelsson Gunilla Uppsala LK 1988 01:53:09 21 195
               
Marathon   Män          
Plats Startnr. Sträcka Namn Klubb Född Tid  
1 125 M50 Löfgren Robert IF Linnéa 1967 03:01:14  
2 111 M35 Hellner Anders Bromma IF 1980 03:05:57  
3 98 Msen Arumskog Erik Ingen klubb 1987 03:06:13  
4 118 M40 Johansson Micke Löbrklub Ulkeböl 1977 03:10:22  
5 204 M50 Halonen Rauno Club Running Sweden 1967 03:11:42  
6 124 M40 Lunde David LK Nyköpings Runners 1979 03:13:21  
7 128 M45 Melin Kent IF Linnéa 1972 03:15:24  
8 172 M55 Orsvärn Sten Stockholm LDK 1962 03:23:34  
9 92 M50 Ahlberg Frank Johan IF Linnéa 1968 03:24:50  
10 157 M40 Kjellberg Björn Djurgårdens IF 1974 03:25:25  
11 134 M40 Rus Sergiu Ingen klubb 1976 03:25:45  
12 192 M50 Österberg Marcus Hässelby SK 1967 03:26:14  
13 194 M40 Östlund Daniel AIK 1977 03:26:37  
14 142 M45 Svahn Johan IF Linnea 1970 03:30:41  
15 110 M45 Hedlund Jonas Umara Sports club 1971 03:30:44  
16 219 Mmot Dahlberg Fredrik Nacka 1973 03:30:52  
17 169 M45 Norén Anders Ingen klubb 1972 03:34:19  
18 95 M50 Andersson Peter Västerås Löparklubb 1968 03:38:20  
19 114 M50 Hällgren Krister Team Ultra Sweden LK 1968 03:39:22  
20 216 Mmot Hedman Mikael Ingen klubb 1975 03:41:40  
21 213 M40 Elenius Magnus Nynäshamns Långdistansklubb 1978 03:42:46  
22 127 M40 McConnachie Duncan Ingen klubb 1975 03:44:55  
23 141 M50 Sterneland Jerker Dalaportens OL 1969 03:47:30  
24 132 M50 Rinaldo Joakim LK Nyköpings Runners 1967 03:47:45  
25 123 M40 Lowemark Henrik Ingen klubb 1975 03:48:15  
26 226 Mmot Mossberg Emil Ingen klubb 1985 03:48:33  
27 131 M40 Nilsson Maths GoLogin.se 1974 03:49:50  
28 104 M40 Engström Benny Ingen klubb 1977 03:50:49  
29 106 M50 Bergström Mattias Stallbacken Runners 1971 03:54:47  
30 107 M40 Björkbacka Roger Täby 1978 03:55:52  
31 178 M55 Prüzelius Rikard Umara sportsclub 1961 03:57:49  
32 143 Mmot Svahn Jimmi Sebbens vänner 1981 03:58:54  
33 161 M50 Koller René Swedbank 1968 04:01:57  
34 145 Mmot Bäcklund Erik Västerås allmänna klubb 1967 04:03:32  
35 144 M45 Blomdahl Magnus Friskis & Svettis Stockholm 1970 04:05:53  
36 188 M45 Wincent Jonas IFK Sala 1970 04:06:00  
37 109 M45 Hansander Marcus Team Ultrasweden LK 1972 04:06:06  
38 182 M50 Tinnerholm Christer Bålsta IK 1968 04:08:09  
39 151 M50 Eriksson Anders Team Skavsåret IF 1964 04:12:07  
40 164 M50 Kämpe Måns Datanet 1966 04:16:17  
41 158 M55 Kjellsson Tommy Team Skavsåret IF 1961 04:18:06  
42 171 Mmot Olsson Kent Lifetime runners 1966 04:18:31  
43 205 Mmot Hernwall Patrik Stockholm Gerillalöpare 1966 04:19:07  
44 193 M40 Östlund Henrik AIK E BÄST 1976 04:20:20  
45 167 M40 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1978 04:23:39  
46 231 Mmot Tillander Bo Linköping 1960 04:23:43  
47 116 M45 Johansson Mikael Mariestads AIF 1972 04:23:54  
48 133 M40 Rinnan David Tyresöjoggarna 1975 04:25:22  
49 160 M45 Kokoric Mikael Stockholm LDK 1971 04:25:45  
50 189 M45 Wängberg Jonas Västerås Löparklubb 1972 04:28:13  
51 130 M40 Nilsson Johan Ingen klubb 1976 04:29:30  
52 177 Mmot Pettersson Fredrik Länsförsäkringar IF 1969 04:29:51  
53 97 M55 Arenlind Ulf Mötesplats Löpning 1964 04:30:27  
54 179 M45 Reuterstad Ragnar Ingen klubb 1970 04:31:13  
55 140 Mmot Stenberg Anders Umara 1977 04:32:20  
55 99 M55 Axelsson PerOla Stockholm långdistansklubb 1963 04:32:20  
57 105 M60 Berggren Lars-Göran Team Skavsåret IF 1957 04:33:00  
58 129 M40 Moberg Joakim Ingen klubb 1977 04:35:20  
59 180 Mmot Svedberg Håkan Brunflo IF 1986 04:38:32  
60 103 M40 Benjamin Benjamin Colting Borssén triathlonklubb 1979 04:42:03  
61 211 M55 Göransson Bengt Falu IK   04:42:12  
62 163 Mmot Krönmark Edvin john Ingen klubb 1991 04:43:01  
63 148 M60 Dänsel Mats Team Ultrasweden 1957 04:44:02  
64 210 Mmot Hermansson Kristoffer Solna 1975 04:45:47  
65 119 M55 Joyce Patrick Täby OK 1963 04:48:45  
66 121 M70 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 04:49:06  
67 122 M45 Lovelock Craig Ingen klubb 1974 04:50:38  
68 146 M50 Capezzuto Luiz Fernando Farsta 1966 04:51:09  
69 175 M75 Pelander Bo Enhörna IF 1943 05:00:22  
70 174 M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 05:04:33  
71 115 M45 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 05:04:43  
72 186 M35 Westerberg Anton IFK Lidingö Friidrottsklubb 2002 05:07:58  
73 91 Mmot Aasbø Henrik Rindal IL 1957 05:10:02  
74 168 M65 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 05:19:26  
74 156 M60 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 05:19:26  
76 159 M45 Klemensson Torbjörn Ingen klubb 1971 05:20:21  
77 181 M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 05:20:34  
78 165 Mmot Larsson Jimmy Ingen klubb 1979 05:23:32  
79 138 M60 Sköldén Arne Älta IF 1955 05:24:53  
80 162 M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 05:25:19  
81 94 M50 Aldred Mark Ingen klubb 1971 05:37:00  
82 137 M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 05:45:22  
DNF 183 Mmot Wallgren Björn 2fota Framsteg 1971 03:10:13 34 695
DNF 147 M35 Deijfen Johan SCT 1982 03:00:11 30 195
DNF 170 M50 Olsson Patrik Ingen klubb 1969 02:33:09 22 695
DNF 190 M35 Åhlenius Martin Västerås LK 1979 01:39:12 21 195
DNF 108 M70 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 02:29:37 21 195
DNF 155 Msen Gunne Niklas IFK Mora friidrottsklubb 1992 01:13:51 16 695
Uppdaterad: 19 JAN 2019 19:15 Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info