Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2020


Resultat          
Stadion Marathon 2020        
2020-01-18          
             
10km Kvinnor          
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 381 Zeravica Made 1983 Kmot 00:48:07  
2 37 Ots Märtha 2006 Kmot 00:50:56  
3 51 Wallmark Wilhelmina 1991 Kmot 00:54:06  
4 11 Folkmane Inga 1963 K55 00:54:37  
5 55 Wikell Anna 1994 K35 00:54:38  
6 19 Hammouda Leila 1969 K50 00:56:42  
7 25 Holknekt Maria 1968 K50 00:57:23  
8 27 Jitoft Susanna 1972 Kmot 00:57:41  
9 326 Fjerdingen Lina 1975 Kmot 00:58:10  
10 39 Pennanen Anne 1967 Kmot 00:58:45  
11 52 Wennerström Emelie 1988 Kmot 01:00:03  
12 343 Juthback Gunilla 1946 K70 01:01:02  
13 21 Hedberg Kristina 1971 K45 01:02:34  
14 342 Ess Tispe Ia 1980 Kmot 01:03:16  
15 43 Smilga Alise 1983 K75 01:04:11  
16 28 Lampinen Henna 1993 Kmot 01:04:17  
17 336 Glans Emma 1985 Kmot 01:07:46  
18 20 Hansen Andrea 1963 Kmot 01:08:12  
19 2 Ahlström Nora 2009 Kmot 01:08:24  
20 18 Haidari Mozjda 1988 K35 01:09:49  
21 49 Utasiné Barcsik Anikó 1984 K35 01:13:47  
22 338 Yüceyatak Katya 1982 Kmot 01:18:07  
23 10 Edman Emmy 1997 Kmot 01:21:06  
24 1 Bertmar Ingrid 1970 Kmot 01:39:58  
DNF 330 Love Judith 1968 K50 02:15:41 8 500
DNF 23 Hellberg Annika 1973 Kmot 01:07:45 5 500
             
10km Män          
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 42 Skarbovik Jone 1994 Msen 00:37:31  
2 53 Westerdahl Staffan 1970 M50 00:37:40  
3 46 Sundén Erik 1901 M35 00:39:19  
4 374 Felton Ben 1997 Mmot 00:39:24  
5 5 Arvidsson Oskar 2002 Msen 00:40:07  
6 333 Skarbövik Ville 1998 Ksen 00:40:49  
7 13 Fransson Felix 2003 Msen 00:40:57  
8 365 Lilja Mats 1972 Mmot 00:41:22  
9 349 Kvarnehag Thomas 1988 Mmot 00:41:32  
10 44 Stenberg Oscar 1999 Msen 00:42:00  
11 50 Wallén David 1992 Mmot 00:42:34  
12 47 Thompson Adam 1981 M35 00:42:47  
13 9 Edholm Joel 1901 Mmot 00:43:19  
14 335 Forslin Jonas 1981 M40 00:43:20  
15 15 Förberg Daniel 1974 M45 00:43:41  
16 30 Linde Johan 1989 Msen 00:44:09  
17 22 Hedbom David 1971 Mmot 00:44:57  
18 345 Johansson Mats 1984 M35 00:45:09  
19 337 Cherry Lee Thomas 1987 Mmot 00:46:56  
20 17 Hagström Johan 1976 M40 00:48:51  
21 372 Unogård Fredrik 1981 Mmot 00:48:52  
22 33 Mitiku Nigatu 1982 Mmot 00:49:10  
23 31 Linder Jonas 1969 Mmot 00:49:12  
24 40 Persson Tomas 1976 M40 00:49:43  
25 35 Navneet Neil 1980 K35 00:50:25  
26 7 Chavez Julio 1989 M50 00:51:05  
27 348 Okänd   Mmot 00:53:16  
28 40 Persson Tomas 1976 M40 00:49:43  
29 38 Ots Jan 1966 M50 00:55:01  
30 34 Murugan Rajesh 1982 M35 00:55:15  
31 26 Husman Patrik 1972 M45 00:56:19  
32 12 Franklin Erik 1982 M35 00:56:36  
33 16 Goldberg Mats 1980 M40 00:59:10  
34 14 Fritz Ingemar 1942 M75 01:01:29  
35 366 Jurczenko Marcin 1976 M40 01:02:18  
36 8 Dell Oliver 1975 M45 01:03:08  
37 3 Ahlström Simon 2010 Mmot 01:03:47  
38 36 Nazir Shareq Mohd 1986 Msen 01:04:41  
39 24 HOLGERSSON matthias 1973 Mmot 01:11:41  
40 344 Wennberg Per 1943 M75 01:14:02  
41 48 Unnes Sverker 1943 M75 01:15:46  
42 4 Ahlström Felix 2010 Mmot 01:26:23  
43 331 Love Nigel 1968 M50 02:06:57  
44 329 Love Robert 2003 Msen 02:09:16  
DNF 54 Wieslander Björn 1989 Mmot 00:45:23 4 000
             
Halvmarathon Kvinnor        
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 352 Gibrand Malin 1981 Kmot 01:27:49  
2 129 Lundin Åsa 1970 K50 01:28:55  
3 70 Brzuchalska Weronika 1993 Ksen 01:29:58  
4 96 Hed Sanna 1974 K45 01:33:46  
5 83 Emma Thornberg 1981 K35 01:38:52  
6 67 Bolander Jenny 1980 K40 01:39:20  
7 364 Södermark Frida 1978 K40 01:39:21  
8 93 Göransdotter Helena 1975 K45 01:41:46  
9 148 Pärlered Åsa 1966 K50 01:48:14  
10 121 Lerjefelt Adina 1989 K35 01:48:28  
11 151 Rosén Moa 1991 K35 01:48:40  
12 113 Langenheim Patricia 1979 K40 01:49:27  
13 140 Olsson Cecilia 1969 K50 01:52:03  
14 79 Eklund Jennie 1980 K40 01:52:54  
15 120 Leppinen Teija 1968 K50 01:54:35  
16 362 Hsien Chi-Wei 1972 Kmot 01:55:45  
17 183 Zetterholm Ylva 1987 Kmot 01:56:07  
18 59 Ahlström Elin 1976 K40 01:56:46  
19 66 Bertmar Emma 2002 Kmot 01:57:13  
20 368 Granqvist Amanda 1989 Kmot 01:57:32  
21 163 Ström Victoria 1992 Kmot 01:59:09  
22 106 Jacobson Pernilla 1991 Kmot 01:59:43  
23 179 Wulff Teresa 1994 Kmot 02:02:00  
24 103 Isacsson Linda 1980 K40 02:03:57  
25 325 Ström Ann-Louise 1963 K55 02:04:33  
26 58 Ahlberg Helene 1961 K55 02:04:56  
27 92 Gonzalez de Langarica Ester 1970 K50 02:05:29  
28 154 Sandberg Sofia 1974 K45 02:06:22  
29 177 Winberg Ulrica 1966 K50 02:06:37  
30 102 Hultqvist Sara 1981 K35 02:06:58  
31 100 Holmbro Emma 1977 K40 02:07:36  
32 139 Ohlsén Susanne 1970 K50 02:08:43  
33 150 Rehnström Minton Anna 1969 K50 02:13:42  
34 84 Englund Hedvig 1968 K50 02:14:43  
35 74 Carlsson Daboczy Lena 1975 K40 02:15:46  
36 264 Lindgren Susanne 1962 Kmot 02:16:36  
37 86 Eriksson Camilla 1967 K50 02:18:12  
38 170 Sörensen Kristina 1960 Kmot 02:19:19  
39 71 Böhrens Helena 1969 Kmot 02:19:39  
40 145 Paun Gabriela 1983 K35 02:23:36  
41 127 Lokander Erika 1976 Kmot 02:23:37  
42 123 Lindberg Veronica 1980 K40 02:24:27  
43 157 Sethsen Mariah 1982 K40 02:32:17  
44 159 Silwer Liselott 1964 K55 02:40:16  
45 98 Herbertsson Anna-Maria 1966 Kmot 02:43:16  
46 68 Bonde Josefine 1978 K40 02:45:18  
47 115 Larsson Annica 1977 K40 02:56:45  
48 180 Wåle Siw 1957 K60 03:01:33  
             
Halvmarathon Män        
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 327 Smedberg Christian 1986 Msen 01:21:52  
2 76 Christensson Claes 1986 Msen 01:21:55  
3 167 Svensson Hannes 1988 Msen 01:24:38  
4 104 Isaksson Vivungi Robin 1986 Msen 01:26:11  
5 141 Orbring Gustav 1994 Msen 01:27:01  
6 88 Forslin Karl 1985 M35 01:27:35  
7 363 Enning Gabriel 1980 Mmot 01:28:05  
8 212 Ekman Mattias 1982 M35 01:28:09  
9 137 Nordlander Anders 1973 M45 01:28:10  
10 73 Cajdert Johan 1983 M35 01:30:31  
11 361 Lindqvist Theo 1973 Mmot 01:30:34  
12 353 Jansson Stefan 1965 Mmot 01:31:08  
13 134 Milisic William 1980 M40 01:32:32  
14 155 Sandberg Jonas 1973 M45 01:32:34  
15 138 Odda Andre 1997 Msen 01:32:35  
16 133 Melto Mikael 1967 M50 01:32:37  
17 380 Saebdal Kristian 1977 Mmot 01:33:04  
18 171 Tumble Alf 1978 M40 01:33:46  
19 105 Iversen Kenneth 1985 M35 01:34:18  
20 107 Johansson Peter 1975 M45 01:34:34  
21 57 Aas Jan Billy 1982 M35 01:37:59  
22 65 Bergman Thuresson Jacob 1990 Msen 01:38:42  
23 131 Manske Michael 1967 Mmot 01:39:12  
24 69 Brolin Hans 1959 M60 01:39:29  
25 95 Harber-Aschan Jonathan 1981 M35 01:40:21  
26 144 Paulsson Mattias 1984 Mmot 01:41:23  
27 99 Holm Stefan 1971 M45 01:41:34  
28 166 Svensson Mats 1965 M55 01:43:19  
29 350 Lancia Linus 1974 Mmot 01:43:46  
30 136 Nordgren Jerry 1966 M50 01:43:59  
31 61 Andersson Jonas 1986 Mmot 01:44:04  
32 146 Petersen Wagner Bruno 1983 M35 01:44:18  
33 111 Kvapil Tomas 1969 M50 01:44:40  
34 110 kron Robert 1984 M35 01:44:47  
35 161 Sjöström Markus 1976 M40 01:44:59  
36 357 Sverim Pelle 1978 Mmot 01:46:41  
37 182 Zetterholm Lars 1957 M60 01:47:10  
38 132 Mellhorn Mikael 1960 M60 01:47:32  
39 172 Wahlberg Esbjörn 1973 M45 01:48:26  
40 85 Ericsson Tommy 1947 M70 01:49:37  
41 178 von Feilitzen Fredrik 1976 M40 01:50:30  
42 164 Studnicki Grzegorz 1972 M45 01:50:46  
43 378 Benediktsson Magnus 1987 Msen 01:51:02  
44 354 Holmberg Fredrik 1977 Mmot 01:51:30  
45 147 Plavsic Milos 1986 Mmot 01:51:50  
46 78 DALMAN ANDREAS 1971 M45 01:52:26  
47 152 Rossi Rasmus 1976 Mmot 01:53:27  
48 82 Ekman Anton 1989 Msen 01:53:45  
49 108 Kim Hi-Young 1969 Mmot 01:54:47  
50 60 Alfredsson Jan 1966 M50 01:55:43  
51 72 Böhrens Radö David 2001 Msen 01:57:00  
52 135 Månsson Fredrik 1978 Mmot 01:57:30  
53 63 Andersson Lars-Eric 1966 M50 01:57:40  
54 80 Eklund George 1977 Mmot 01:58:22  
55 101 Holmgren Jonas 1963 M55 01:58:55  
56 130 Lundin Bo 1963 Mmot 01:59:53  
57 162 Sköldén Arne 1955 M60 02:01:26  
58 75 Castillo-Beltran Fabian 1982 M40 02:01:30  
59 124 Lindblom Lars 1961 Mmot 02:01:32  
60 358 Landén Josef 1996 Mmot 02:02:37  
61 81 Ekman Kenneth 1961 M55 02:02:45  
62 175 Westerback Hans 1958 M60 02:03:18  
63 117 Larsson Peter 1982 M35 02:03:29  
64 142 Orbring Lars 1961 Mmot 02:05:42  
65 153 Rossi Tejler Patrik 1983 M35 02:06:27  
66 359 Jonasson Ingvar 1974 Mmot 02:07:09  
67 128 Loncar Branislav 1991 Msen 02:07:48  
68 339 Dybeck Dennis 1973 Mmot 02:08:05  
69 376 Manhold Mike 1961 Mmot 02:08:36  
70 181 Västerberg Anders 1958 M60 02:10:31  
71 377 Cahling Hans 1966 Mmot 02:11:15  
72 119 Lembke Peter 1971 Mmot 02:11:30  
73 160 Singh Inderjeet 1987 M70 02:12:49  
74 125 Lindbäck Erik 1971 Mmot 02:13:12  
75 284 Lindström Michael 1962 Mmot 02:13:20  
76 149 Quitral Claudio 1986 M35 02:15:42  
77 174 Wernhammar Mats 1965 Mmot 02:16:29  
78 77 Dahllöf Åke 1971 M45 02:24:23  
79 116 Larsson Lucas 1988 Mmot 02:27:29  
80 62 Andersson Robert 1986 Mmot 02:36:20  
81 126 Ljung Johan 1970 Mmot 02:49:57  
DNF 64 Arvidsson Mattias 1969 M50 01:08:00 15 098
DNF 97 Heemskerk Leo 1965 M55 00:45:17 10 598
DNF 369 Nybäck Fredrik 1989 Mmot 00:40:28 9 098
DNF 375 Okänd   Mmot 00:40:53 8 500
             
Marathon Kvinnor        
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 194 Axelsson Gunilla 1988 Ksen 03:25:55  
2 373 Gedin Julia Liv 1982 Kmot 03:33:30  
3 240 Johnsson Viktoria 1969 K50 03:33:37  
4 256 Lagerström Karin 1979 K40 03:38:02  
5 312 Walter Chris 1960 K55 03:46:47  
6 219 Eriksson Thérese 1990 Ksen 03:51:01  
7 315 Westberg Gabriella 1971 K50 03:52:29  
8 258 Larsson Johanna 1989 Ksen 03:57:49  
9 294 Samuelsson Anna 1967 K50 03:58:35  
10 269 Maclean Emma 1977 K40 03:59:13  
11 367 Vlahovid Marina 1967 Kmot 04:07:44  
12 185 Ackerot Maria 1971 K45 04:10:00  
13 247 Kay Sofia 1976 K40 04:10:27  
14 273 Nilsson Susanne 1963 K55 04:14:51  
15 192 Askengren Berg Annika 1960 K60 04:15:53  
16 286 Nevell Agneta 1975 Kmot 04:29:19  
17 321 Åhman Ann-Sofie 1968 K50 04:42:14  
18 316 Westerberg Jennie 1971 K45 04:43:18  
19 245 KARLSSON CAMILLA 1977 K40 04:49:10  
20 207 Danielsson Anna-Lena 1970 K45 04:49:18  
21 211 Eklund Carina 1967 K50 04:52:24  
22 318 Wiberg Petra 1965 K55 05:07:04  
23 283 Pahverk Helen 1958 K60 05:15:28  
24 301 Strandlind Anna 1971 Kmot 05:25:24  
25 189 Andersson Jenny 1974 K45 05:45:35  
DNF 223 Frimodt Karin 1982 K35 02:38:43 31 695
DNF 196 Batnasan Odgerel 1983 K40 04:07:50 31 695
DNF 281 Otto Pernilla 1969 K50 03:15:25 28 695
DNF 197 Benari Ida 1981 K35 02:19:57 21 195
DNF 288 Ringö Rask Petra 1969 Kmot 03:00:07 21 195
DNF 289 Ritella Ann 1973 Kmot 03:00:07 21 195
             
Marathon Män          
Placering Startnr Namn Född Klass Tid Distans
1 267 Löfgren Robert 1967 M50 02:50:24  
2 190 Andersson Rickard 1972 M45 02:55:56  
3 285 Petersen Uffe 1980 M40 03:02:34  
4 296 Segerström Johan 1979 M40 03:05:06  
5 220 Eriksson Tomas 1983 M40 03:06:39  
6 347 Sjöblom Pontus 1995 Mmot 03:06:42  
7 252 Korsgren Nils 1980 M40 03:07:03  
8 272 Melin Kent 1972 M45 03:09:54  
9 236 Hägglund Joakim 1986 Mmot 03:11:41  
10 186 Ahlberg Frank Johan 1968 M50 03:15:32  
11 246 Karlsson Oscar 1982 M35 03:15:47  
12 271 McConnachie Duncan 1975 M40 03:16:28  
13 299 Skarin Kalle 1985 M35 03:17:05  
14 334 Hasselrot Mikael 1974 M45 03:18:23  
15 235 Hollander Henrik 1987 Mmot 03:19:16  
16 297 Silva Antero 1989 Msen 03:21:23  
17 280 Orsvärn Sten 1962 M55 03:21:31  
18 275 Nordqvist Joakim 1990 Msen 03:23:36  
19 248 Kjellberg Björn 1974 M45 03:26:24  
20 227 Hafström Magnérus Karl 1980 M35 03:27:10  
21 323 Öhman Conny 1973 M45 03:27:51  
22 206 Dahlberg Fredrik 1973 M45 03:29:12  
23 291 Rossäng Urban 1967 M50 03:30:26  
24 360 Burström Carl-Johan 1974 Mmot 03:30:51  
25 243 Karim Asso 1980 M40 03:33:33  
26 304 Svahn Johan 1970 M45 03:34:11  
27 218 Eriksson Mattias 1974 M45 03:34:56  
28 351 Söderqvist Emil 1972 Mmot 03:35:29  
29 230 Hedlund Jonas 1971 M45 03:39:17  
30 259 Larsson Daniel 1982 Mmot 03:40:59  
31 324 Österberg Marcus 1967 M50 03:41:19  
32 322 Åslund Lars 1979 M40 03:41:21  
33 274 Nilsson Maths 1974 M45 03:41:42  
34 229 Hansson Anders 1944 M75 03:42:29  
35 237 Hällgren Krister 1968 M50 03:45:09  
36 370 Levin Alexander 1974 Mmot 03:45:48  
37 263 Lindell Magnus 1972 Mmot 03:46:39  
38 302 Ström Daniel 1970 M50 03:47:15  
39 266 Lovelock Craig 1974 M45 03:48:46  
40 310 Tinnerholm Christer 1968 M50 03:51:03  
41 320 Wängberg Jonas 1972 M45 03:52:52  
42 356 Larm Henrik 1986 Mmot 03:54:20  
43 257 Larm Erik 1989 Mmot 03:54:21  
44 261 Lenneby Håkan 1971 M45 03:54:32  
45 228 Hansander Marcus 1972 M45 03:55:49  
46 234 hernwall patrik 1966 M50 03:56:43  
47 233 Hemmingsson Martin 1966 M50 03:56:46  
48 340 Andersson Jens 1974 M45 03:57:28  
49 307 Syrén Emil 1989 Msen 03:57:42  
50 300 Sterneland Jerker 1969 M50 03:59:32  
51 200 Björkbacka Roger 1978 M40 04:01:52  
52 303 Ström Oscar 1990 Msen 04:04:10  
53 314 Westberg Staffan 1960 M60 04:04:55  
54 221 Flott Guido 1972 M45 04:07:47  
55 202 Bäcklund Erik 1967 Mmot 04:08:52  
56 309 Tillander Bo 1960 M60 04:10:33  
57 188 Almroth Mattias 1967 M50 04:11:14  
58 195 Backman Christoffer 1971 M45 04:11:40  
59 231 Hellberg Petri 1965 M55 04:11:43  
60 224 Glans Peter 1966 M50 04:12:47  
61 308 Säterborn Joakim 1969 M50 04:12:48  
62 216 Eriksson Anders 1964 M55 04:13:17  
63 198 Berggren Lars-Göran 1957 M60 04:14:09  
64 295 Sandberg Mikael 1962 M55 04:15:15  
65 262 Liljegren Mats 1976 M40 04:16:14  
66 244 Karlborg Hedrén Mikael 1980 M35 04:20:29  
67 260 Lennartsson Kalle 1956 M60 04:21:39  
68 204 Carlson Ulf 1967 M50 04:24:40  
69 253 Kristiansson Magnus 1972 M45 04:25:01  
70 254 Kvarfordt Kjell 1959 M60 04:25:23  
71 255 Kämpe Måns 1966 M50 04:27:28  
72 290 Rosenström Jan 1960 Mmot 04:28:09  
73 313 Wennberg Niklas 1973 Mmot 04:29:40  
74 249 Kjellsson Tommy 1961 M55 04:30:48  
75 209 Dänsel Mats 1957 M60 04:31:25  
76 187 Aldred Mark 1971 M45 04:32:13  
77 205 Daboczy Daniel 1977 M40 04:32:39  
78 317 Wiberg Mikael 1967 M50 04:35:34  
79 213 Eliasson Kenneth 1961 M55 04:41:15  
80 238 Hörnqvist Tomas 1969 M50 04:44:02  
81 265 Lindgren Bengt 1947 M70 04:54:20  
82 277 Olsson Anton 1993 Mmot 04:54:43  
83 298 Sjöström Leonard 1993 Mmot 04:56:52  
84 203 Camén Per 1965 M50 04:56:53  
85 319 Wikström Staffan 1955 M65 04:57:35  
86 184 Aasbø Henrik 1957 Mmot 04:57:36  
87 311 Tollola Timo 1967 M50 04:59:12  
88 355 Olsson Sverker 1967 Mmot 05:00:16  
89 208 Dia Niclas 1964 M55 05:05:46  
90 242 Jutemar Lasse 1956 M60 05:11:53  
91 287 Rehnberg Janne 1967 Mmot 05:12:13  
92 270 Marjomäki Timo 1965 M55 05:12:22  
93 199 Birgisson Kristjan 2001 Mmot 05:31:34  
94 251 Koplimäe Sigvard 1950 M70 05:39:14  
95 306 Svensson Peter 1957 M60 05:39:26  
96 215 Eriksson Raul 1969 M50 05:54:31  
DNF 279 Olsson Kent 1966 Mmot 04:21:21 39 195
DNF 226 Gustavsson Owe 1901 Mmot 05:48:38 39 195
DNF 239 Johansson Magnus 1977 M40 03:15:52 36 195
DNF 214 Eriksson Mikael 1988 Msen 02:31:23 34 695
DNF 232 Hellmam Tomas 1979 M40 02:29:08 24 195
DNF 201 Brännvall Niclas 1964 M55 02:31:14 22 695
DNF 276 Ohlin Daniel 1973 M45 01:35:27 18 195
DNF 379 Eriksson Patrik 1966 M50 00:38:08 7 695
Uppdaterad: 19 JAN 2020 17:24 Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info