Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


Resultat 1Timmars          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans      
1 47 Lundell Daniel OK Klyftamo Mmot 1992 15 316  
2 46 Sjölander Peter Kavelbro Mmot 1971 13 871  
3 129 Jansson Maria Team Ultrasweden Ksen   13 466  
4 121 Tuvesen Viktoria Tuve United Kmot 1987 10 495  
5 123 Tuveson Teodor Tuve United Mmot 2003 9 301  
6 128 Petterson Lars Team Ultrasweden Mmot 1969 9 220  
7 45 Lundell Samuel OK Klyftamo Mmot 1999 8 822  
8 122 Tuveson Mari Tuve United Kmot 1974 6 604  
9 126 Petterson Marie-Louise Team Ultrasweden Kmot 1970 6 600  
10 127 Petterson Hanna Team Ultrasweden Kmot 1998 4 400  
11 130 Tuveson Alma Tuve united Kmot 2007 3 205  
               
Resultat 6 Timmars          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans  
1 112 Gunne Niklas IFK Mora Msen 1992 74 725  
2 76 Larsson Leif Rånäs 4H M55 1956 69 892  
3 58 Rönnby Karl Enhörna IF Msen 1991 68 875  
4 62 Nielsen Filip Knäkerbröhult IF Mmot 1980 62 994  
5 52 Thieme  Mikael Team Ultrasweden M35 1973 61 379  
6 53 Baumer Arno Germany Mmot 1987 59 658  
7 67 Mikkonen Saara IF Linnea Ksen 1987 58 776  
8 60 Tryggvesson Ted Team Ultrasweden M60 1950 56 994  
9 64 Franzen Leif Nyköpings runners M65 1946 55 805  
10 78 Andersson Hans Västerås löparklubb M45 1967 55 399  
11 81 Kay Sofia Vänersborgs SK K35 1976 55 104  
12 71 Karlsson Per Anders OK Klyftamo M45 1964 54 506  
13 57 Holmbro Emma Runday IF K35 1977 54 337  
14 79 Hultman Lisa Team Hultman Kmot 1989 52 905  
15 66 Carlsson Carola IK Albion Kmot 1962 52 882  
16 68 Claesson Leif Gudhems IF M55 1959 52 638  
17 77 Dahllöf Åke Stockholm M40 1971 51 142  
18 80 Holmgren Stefan Töreboda Mmot 1966 51 126  
19 120 Holtet Johanna OK Tyr Ksen 1984 51 011  
20 61 René Maria Solvikingarna K50 1962 50 995  
21 54 Hultman Joel Team Hultman Mmot 1985 50 784  
22 124 Larsson Andreas Vi som springer Msen 1979 50 595  
23 59 Karlgren  Ann-Christine LVSK Kmot 1964 50 553  
24 75 Larsson Maritha Team Ultrasweden K55 1955 49 323  
25 49 Andersson Johan Örebro Mmot 1973 47 396  
26 119 Schussler Marnix Sunne LK M55 1957 47 189  
27 50 Gustavsson Owe IK Vista M55 1956 46 607  
28 51 Ottosson Annika LVSK Kmot 1964 46 252  
29 82 Franzen Gunilla Nyköpings runners K65 1944 45 395  
30 65 Haldén Jan Vi som springer Mmot 1954 44 850  
31 56 Hultman Mats Team Hultman Mmot 1960 43 902  
32 83 Tallqvist Bertil Friskis & Svettis MarkM M60 1952 42 811  
33 74 Trygg  Maria Skövde Kmot 1977 42 338  
34 55 Robertsson Calle Ingen klubb Kmot   41 062  
35 48 Andersson Annika Västerås löparklubb K40 1969 38 525  
36 125 Engdahl Bengt TV88 M40 1969 33 395  
37 86 Manning Stefan Team Ultrasweden M55 1956 33 075  
38 63 Difelice Kristina Helsingborg Kmot 1971 31 395  
39 73 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden M40 1970 26 038  
40 72 Frykenmo Arvid Team Ultrasweden Msen   24 038  
41 69 Difelice Lisbeth Göteborg Kmot 1944 19 785  
42 85 Johansson Lena M Team Ultrasweden K50 1961 19 010  
               
Resultat 12 Timmars          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans  
1 99 Välitalo Dan Pajalan Pixi Pojat M40 1971 112 559  
2 92 Johansson Per Västerås löparklubb M45 1965 105 622  
3 97 Torbrand Olof Kalmar FF M35 1974 102 712  
4 88 Hansen May Britt Danmark K50 1962 91 301  
5 116 Skoglund Kjell-Ove Strands IF M70 1941 83 572  
6 96 Blücher David HSB Mölndal M40 1971 82 205  
7 98 Nilsson Peter Ingen klubb Mmot 1962 81 688  
8 94 Persson Arne Team Ultrasweden M55 1955 80 000  
9 90 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden M60 1949 74 985  
10 89 Persson Gerd Team Ultrasweden K55 1957 52 800  
11 95 Fonn Torill Team Ultrasweden K45 1967 50 000  
12 91 Brinck Robert Västerås löparklubb M45 1967 45 200  
               
Resultat 100 kilometer          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans Tid
1 101 Sundberg Sophia Väsby IK Ksen   100 000 8:15:47
2 102 Kilander Johan IK Ramene M35 1975 100 000 10:43:19
3 100 Sundliden Viktor Skövde Kommun/NSE Mmot   100 000 13:23:29
               
Resultat 24 Timmars          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans  
1 113 Dahl Johan Nerikes Brandkår Msen 1982 222 212  
2 27 Byrén Hasse IF Spartacus M45 1965 205 367  
3 31 Johansson Pernilla Ulricehamns FK K40 1971 205 235  
4 42 Taskinen Esa Endurance Finland M40 1968 180 033  
5 39 Westberg Staffan Vattudalens LDK M50 1960 180 000  
6 23 Axelsson PerOla Hammarbyklanen Mmot 1963 173 117  
7 36 Frid Thomas Stocksäters IF M35 1973 172 142  
8 28 Lindström Tobias IF Göta Msen 1979 171 893  
9 41 Sandberg Helen Lidköpings VSK K40 1968 169 786  
10 22 Lindqvist Tom Finnish Marathon Runners M35 1976 164 000  
11 111 Norberg Patrik Ingen klubb Mmot   163 600  
12 32 Engdahl Fredrik Ryssbergets IK M35 1976 156 704  
13 35 Jones Garfield Islwyn Running Club M55 1956 155 493  
14 44 Tuveson Andreas Tuve united Gävle M35 1974 132 812  
15 34 Svensson Emil Wilska Msen 1986 131 562  
16 30 Gulin Johannes Ingen klubb Mmot 1975 123 600  
17 43 Tuveson Tobias Tuve united Mmot   122 018  
18 24 Eriksson  Ulf Felingsbro AIK M35 1975 120 985  
19 115 Lavestedt Stefan Nerikes Brandkår M35   116 188  
20 33 Mpili Linda Spånga Ksen 1984 111 316  
21 29 Sulonen Britt SLK Oxelösund K50 1958 101 614  
22 38 Larsson Björn Nerikes Brandkår M45 1965 100 400  
23 40 Ursfält Hasse Ursfälts IF Mmot 1951 65 624  
24 37 Nygård Ragnar GOIF M45 1967 54 000  
25 25 Hedberg Claes Ingen klubb M40 1972 16 000  
               
Resultat 48 Timmars          
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans  
1 15 Kouros Yiannis Grekland M55 1956 371 500  
2 4 Ramström Jan Erik Stockholms långdistans klubb M50 1960 341 737  
3 114 Steene Johan Team Teqnion M35   335 200  
4 7 Christoffersen Lars T.I.F Danmark Mmot   326 011  
5 16 Sichel William Orkney AC, Scotland M55 1953 303 691  
6 9 Vang Hansen René Team keep Running Danmark M50 1962 293 839  
7 5 Girard Serge France M55 1953 274 491  
8 10 Buzzolan  Corrado Runner Team Zane M45 1964 273 457  
9 3 Olsson Stefan Team Ultrasweden M45 1965 252 871  
10 2 Samuelsson  Stefan the gax ultramarathons Mmot 1972 242 523  
11 14 RaSor Raarup Sören Danmark Mmot   228 257  
12 12 Lesueur Jacky France M50 1961 221 290  
13 17 Swärdh Tommy Vi som springer M55 1957 220 273  
14 8 Andersen Zingo IK Jogg M35 1974 218 646  
15 13 Viberg Jan Olof Högalpina silverfiskar Mmot 1972 208 431  
16 21 Rasmussen Morten Köpenhamn Msen 1986 173 900  
17 11 Sulonen Kari SLK Oxelösund M55 1957 166 985  
18 19 Almqvist Lars IFK Helsingborg M60 1951 163 284  
19 118 Nyström K-G Vi som springer Mmot   112 800  
20 6 Thieme Rune Trelleborg Mmot 1974 50 000  
               
Resultat på de första 24 timmarna för 48 timmars löparna        
Plats Startnr. Namn Klubb Klass Född Distans  
1 7 Christoffersen Lars T.I.F Danmark Mmot   215 373  
2 15 Kouros Yiannis Grekland M55 1956 213 274  
3 114 Steene Johan Team Teqnion M35   198 800  
4 4 Ramström Jan Erik Stockholms långdistans klubb M50 1960 187 600  
5 10 Buzzolan  Corrado Runner Team Zane M45 1964 163 163  
6 9 Vang Hansen René Team keep Running Danmark M50 1962 162 839  
7 5 Girard Serge France M55 1953 156 416  
8 3 Olsson Stefan Team Ultrasweden M45 1965 153 628  
9 16 Sichel William Orkney AC, Scotland M55 1953 153 472  
10 14 RaSor Raarup Sören Danmark Mmot   150 206  
11 2 Samuelsson  Stefan the gax ultramarathons Mmot 1972 145 504  
12 17 Swärdh Tommy Vi som springer M55 1957 140 523  
13 13 Viberg Jan Olof Högalpina silverfiskar Mmot 1972 134 518  
14 8 Andersen Zingo IK Jogg M35 1974 133 229  
15 12 Lesueur Jacky France M50 1961 130 910  
16 21 Rasmussen Morten Köpenhamn Msen 1986 114 102  
17 11 Sulonen Kari SLK Oxelösund M55 1957 104 335  
18 19 Almqvist Lars IFK Helsingborg M60 1951 101 606  
19 118 Nyström K-G Vi som springer Mmot   61 600  
20 6 Thieme Rune Trelleborg Mmot 1974 50 000  
Uppdaterad: 2017-05-12 08:38
Skribent: Peter Eriksson

Bronze_IAU_Label_2012

 

2013_JOGG_600

 

Ange alt-text här.

 

SUPPLYSTATION

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info