Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2013


Resultat Skövde Ultrafestival 21-23 augusti 2013          
               
48-Timmars            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans    
1 Ramström Jan-Erik SLDK 1960 M50 858 343 530  
2 Muneharu Kuroda Japan 1949 M65 836 334 752  
3 Inagaki Sumie Japan   K45 827 331 058  
4 Fonn Torill Team Ultrasweden 1967 K45 780 312 058  
5 Otaki Masayuki Japan 1964 M45 708 283 545  
6 Axelsson PerOla Stockholms Långdistansklubb 1963 M50 672 269 008  
7 Jensen Lena Ingen klubb 1967 Kmot 664 265 969  
8 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 586 234 567  
9 Norberg Patrik Trångsviken IF 1966 M45 564 225 600  
10 Grebäck Niklas SLDK 1966 M45 520 208 176  
11 Samuelsson Stefan the gax ultramarathons 1972 M45 519 207 893  
12 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 M65 512 205 170  
13 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M55 440 176 185  
14 Andersson Anders Jönssonligan 1986 Mmot 429 171 669  
15 Permats Bengt Åke Dala Floda IF 1947 M65 410 164 069  
16 Thieme Rune Trelleborg 1974 M35 315 126 000  
17 Backman David VLK   Mmot 300 120 000  
18 Nyström KG Vi som springer 1938 M75 153 61 200  
               
48-Timmars efter 24 timmar          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 504 201 644  
2 Muneharu Kuroda Japan 1949 M65 502 200 849  
3 Ramström Jan-Erik SLDK 1960 M50 501 200 631  
4 Inagaki Sumie Japan   K45 491 196 462  
5 Otaki Masayuki Japan 1964 M45 477 191 090  
6 Fonn Torill Team Ultrasweden 1967 K45 471 188 722  
7 Grebäck Niklas SLDK 1966 M45 408 163 487  
8 Axelsson Per Ola Stockholms Långdistansklubb 1963 M50 379 151 996  
9 Jensen Lena Ingen klubb 1967 Kmot 377 150 827  
10 Samuelsson Stefan the gax ultramarathons 1972 M45 346 138 751  
11 Thieme Rune Trelleborg 1974 M35 315 126 000  
12 Norberg Patrik Trångsviken IF 1966 M45 309 123 922  
13 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 M65 302 120 943  
14 Backman David VLK   Mmot 300 120 005  
15 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M55 273 109 569  
16 Andersson Anders Jönssonligan 1986 Mmot 262 105 121  
17 Permats Bengt Åke Dala Floda IF 1947 M65 229 91 969  
18 Nyström KG Vi som springer 1938 M75 152 60 804  
               
24-Timmars            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Tomppo Jari Endurance, Finland 1966 M45 598 239 417  
2 Hernandez Yudith Varbergs GIF 1989 Ksen 585 234 146  
3 Tysk Anders Team Ultrasweden 1972 M40 558 223 448  
4 Hällstorp  Åsa Varbergs GIF 1973 K40 552 220 911  
5 Välitalo Dan Pajalan Pixi Pojat 1971 M40 490 196 175  
6 Karlsson Niklas Team Ultrasweden 1972 M40 453 181 430  
7 Sandberg Helen Lidköpings VSK 1968 K45 441 176 441  
8 Tutt Wixner Andrew Enskede 1983 Msen 433 173 210  
9 Byrén Hasse IF Spartacus 1965 M45 427 170 951  
10 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 Ksen 399 159 996  
11 Frid Thomas Stocksäters IF 1973 M40 392 156 997  
12 Gard Johan   1973 M40 384 153 600  
13 Gauffin Caj Västerås LK 1962 M50 380 152 142  
14 Sukil Fernando   1965 Msen 300 120 000  
15 Elm Thomas Fellingsbro AIK 1970 M40 286 114 424  
16 Larsson Björn Fellingsbro 1965 M45 276 110 424  
17 Holmgren Johan Romerike Ultralopeklubb   M35 258 103 200  
18 Dahl Johan Fellingsbro AIK 1982 Msen 255 102 000  
19 Börjesson Johan Axa SC 1974 M35 250 100 000  
20 Holmgren Cecilie Romerike Ultralopeklubb   K35 234 93 600  
21 Gustavsson Gert Team Blekinge   M50 213 85 460  
22 Olausson Anneli Ingen klubb 1972 Kmot 198 79 200  
23 Karlsson Peter SOK Knallen 1965 M45 125 50 000  
               
               
Riksmästerskap över 24-Timmars          
Damer            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Hernandez Yudith Varbergs GIF 1989 Ksen 585 234 146  
2 Hällstorp  Åsa Varbergs GIF 1973 K40 552 220 911  
3 Fonn Torill Team Ultrasweden 1967 K45 471 188 722  
4 Sandberg Helen Lidköpings VSK 1968 K45 441 176 441  
5 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 Ksen 399 159 996  
Herrar            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Tysk Anders Team Ultrasweden 1972 M40 558 223 448  
2 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 504 201 644  
3 Ramström Jan-Erik SLDK 1960 M50 501 200 631  
4 Karlsson Niklas Team Ultrasweden 1972 M40 453 181 430  
5 Byrén Hasse IF Spartacus 1965 M45 427 170 951  
6 Grebäck Niklas SLDK 1966 M45 408 163 487  
7 Frid Thomas Stocksäters IF 1973 M40 392 156 997  
8 Gauffin Caj Västerås LK 1962 M50 380 152 142  
9 Axelsson Per Ola Stockholms Långdistansklubb 1963 M50 379 151 996  
10 Samuelsson Stefan the gax ultramarathons 1972 M45 346 138 751  
11 Thieme Rune Trelleborg 1974 M35 315 126 000  
12 Norberg Patrik Trångsviken IF 1966 M45 309 123 922  
13 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 M65 302 120 943  
14 Backman David VLK   Mmot 300 120 005  
15 Elm Thomas Fellingsbro AIK 1970 M40 286 114 424  
16 Larsson Björn Fellingsbro 1965 M45 276 110 424  
17 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M55 273 109 569  
18 Dahl Johan Fellingsbro AIK 1982 Msen 255 102 000  
19 Börjesson Johan Axa SC 1974 M35 250 100 000  
20 Permats Bengt Åke Dala Floda IF 1947 M65 229 91 969  
21 Gustavsson Gert Team Blekinge   M50 213 85 460  
22 Nyström KG Vi som springer 1938 M75 152 60 804  
23 Karlsson Peter SOK Knallen 1965 M45 125 50 000  
               
12-Timmars            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Heskestad Per Audun AKS, Norway 1955 M55 302 120 801  
2 Larsson Niklas LK TV88 1977 M35 284 113 860  
3 Barhammar Anna Karin Sunne Lk 1972 K40 270 108 188  
4 Ekinger Martin   1971 Mmot 263 105 353  
5 Andersen Zingo IK Jogg 1974 M35 254 101 956  
6 Sandgren Stephen Lidköping 1988 Mmot 253 101 353  
7 Rens Isabella Team Ultrasweden 1989 Kmot 243 97 492  
8 Liljegren Mats Team Skavsåret 1976 M35 205 82 027  
9 Holmgren Stefan Töreboda 1955 Mmot 202 81 100  
10 Kopera Milosz   1984 Mmot 171 68 416  
11 Johansson Per Västerås Löparklubb 1964 M45 113 45 200  
12 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 K55 110 44 080  
13 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden 1970 M40 75 30 000  
14 Andersen Måns Ingen klubb 1999 Mmot 51 20 595  
               
100 Kilometer            
Plats Namn Klubb Född Klass Distans      Tid  
1 Kukko Jyrki Finnish Marathon Runners 1964 M45 100 000 07:34:53  
2 Lehtinen Heli Finnish Marathon Runners 1966 K45 100 000 09:57:32  
3 Olsson Johan   1991 Mmot 100 000 15:59:02  
               
6-Timmars            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Hult Stefan TV88 1960 M50 185 74 319  
2 Allansson Magnus Fellingsbro AIK 1973 M40 167 67 038  
3 Paltén Kristina Piterunners 1971 K40 156 62 661  
4 Fredlund Niklas Team Ultrasweden 1965 M45 153 61 435  
5 Ullefeldt Jennie IK Jogg 1984 Ksen 147 59 364  
6 Holmgren Gunilla Töreboda 1965 Kmot 143 57 455  
7 Holmbro Emma Runday IF 1977 K35 138 55 678  
8 Hultman Joel Skövde 1985 Mmot 136 54 806  
9 Hultman Lisa Skövde Triathlon 1989 Ksen 135 54 475  
10 Sallnäs Nils IF Linnea 1964 M45 135 54 208  
11 Stenfeldt Benny Landvetter Lizzards 1976 Mmot 134 53 804  
12 Waldenlöv Fredrik Axbergs IF 1975 Mmot 130 52 279  
13 Cloud Running Vi som springer 1963 M50 128 51 627  
14 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 Mmot 128 51 465  
15 Franzen Mats Östansjö SK 1965 M45 126 50 685  
16 Nilsson Peter H Team Ultrasweden 1966 M45 126 50 683  
17 Dahllöf Åke Runday IF 1971 M40 125 50 467  
18 Larsson Maritha Team Ultrasweden 1955 K55 115 46 580  
19 Franzen Emil Östansjö SK 1995 Msen 115 46 288  
20 Karlsson Torbjörn Ingen klubb 1974 Mmot 115 46 265  
21 Borén Carina IF Linnea 1963 K50 113 45 653  
22 Brandkvist Martin Skövde 1971 Mmot 113 45 437  
23 Tryggvesson Ted Team Ultrasweden 1950 M60 110 44 229  
24 Ottosson Annika Lidköpings VSK 1964 K45 108 43 521  
25 Wodelius Jessica Bollebyggd 1973 Kmot 108 43 495  
26 Carlsson Tomas Kumla SF Friidrott 1970 M40 107 42 995  
27 Jensen Willy Glasrikets RC 1966 Mmot 106 42 861  
28 Emrich Heike Team Ultrasweden 1962 K50 103 41 727  
29 Buchholz Margret Lonesome runners 1968 K45 102 41 156  
30 Johansson Andreas Skövde 1976 Mmot 85 34 195  
31 Svensson Jonas Solvikingarna 1979 Msen 74 29 795  
32 Frykenmo Arvid Team Ultrasweden   Mmot 65 26 531  
33 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden 1970 M40 64 25 875  
34 Manning Stefan Team Ultrasweden 1955 M55 33 13 395  
35 Manning Carina Team Ultrasweden 1963 K50 26 10 595  
               
1-Timmars            
Plats Namn Klubb Födelseår Klass Varv Distans  
1 Larsson Martin Huddinge AIS 1971 M40 32 12 917  
2 Remar Sören Ulricehamn FK 1948 M65 28 11 521  
3 Jogbring Sandra Vingåker 1991 Kmot 28 11 271  
4 Ronge Clemens Ingen klubb 1963 Mmot 25 10 243  
5 Holmsten Fredrik Vingåker 1987 Mmot 24 9 901  
               
Uppdaterad: 2017-05-12 08:38
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Bronze_IAU_Label_2012

 

2013_JOGG_600

 

Ange alt-text här.

 

SUPPLYSTATION

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info