Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2015


Resultat Skövde Ultrafestival 2015-07-31--2015-08-02      
             
Resultat 48-timmar kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 K45 Fonn Torill Team Ultrasweden LK 1967 376 939  
2 Kmot Lövdahl Liselott Ingen klubb 1971 201 339  
3 Kmot Ragnarsson Elin Ingen klubb 1989 105 200  
4 Kmot Mpili Linda Team Ultrasweden LK 1984 84 400  
             
Resultat 48-timmar män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 M45 Tomppo Jari Endurance 1966 310 000  
2 M35 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 300 427  
3 M50 Tedelund Tommy Stockholms långdistansklubb 1963 245 339  
4 M45 Samuelsson Stefan The Gax Ultramarathons 1972 200 131  
5 M50 Nyberg Hans Team Ultrasweden LK 1963 188 143  
6 M50 Forsström Mikael Runday IF 1961 151 608  
7 M45 Hällneby Johnny Vallentuna FK 1972 147 600  
8 M65 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 135 247  
9 M40 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 126 000  
10 Mmot Tysse Jesper Lonesome runners 1975 80 000  
             
             
Resultat 24-timmars kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 K40 Hällstorp Åsa Varbergs Gif friidrottsklubb   211 041  
2 K40 Toivonen Mari Endurance 1972 194 047  
3 Kmot Skräddar Ulrika Endurance 1990 149 641  
4 Ksen Hernandez Melgar Yudith Varbergs Gif friidrottsklubb 1989 118 000  
5 K35 Andersson Linda IFK Skövde   28 400  
             
Resutat 24-timmars män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 M45 Forsell Marko West Coast Ultra Runners 1970 230 029  
2 M50 Forsberg Sören IF Start 1963 226 107  
3 M50 Fägersten Jesper Uddevalla SK 1965 214 834  
4 Mmot Blixt Staffan Team Blixt 1984 201 649  
5 M35 Falk Andreas Runners Store LK 1977 180 400  
6 M35 Forsell Pasi West Coast Ultra Runners 1980 165 352  
7 Mmot Jensen Bjarne R. Saan-Loeberne 1960 162 025  
8 Mmot Pena Miguel Vi som springer 1985 153 257  
9 Msen Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 150 000  
10 M40 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 145 880  
11 Mmot Olsson Gerhard Göteborg 1970 137 346  
12 Mmot Lembke Peter Team Fakta   130 000  
13 Mmot Möllerström Rickard Shake n Bake 1976 126 800  
14 M70 Söderström Stig Kvarnsvedens FIK 1943 125 149  
15 Mmot Naeslund John Grillstad Raiders 1967 121 255  
16 M40 Olaussen Fredrik West Coast Ultra Runners 1972 100 000  
17 Mmot Norberg Patrik Trångsviken   98 443  
18 Mmot Granath Johan Ingen klubb 1976 81 266  
19 Msen Roxvret Daniel IK Nocout.se 1985 69 200  
20 M60 Bergmark Johan Ingen klubb 1953 60 000  
21 Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 46 000  
             
             
Resultat RM 24-timmars kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 K45 Fonn Torill Team Ultrasweden LK 1967 215 257  
2 K40 Hällstorp Åsa Varbergs Gif friidrottsklubb   211 041  
3 Ksen Hernandez Melgar Yudith Varbergs Gif friidrottsklubb 1989 118 000  
4 Kmot Mpili Linda Team Ultrasweden LK 1984 84 400  
5 K35 Andersson Linda IFK Skövde   28 400  
             
Resultat RM 24-timmars män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 M50 Forsberg Sören IF Start 1963 226 107  
2 M50 Fägersten Jesper Uddevalla SK 1965 214 834  
3 M35 Falk Andreas Runners Store LK 1977 180 400  
4 M35 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 175 916  
5 Msen Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 150 000  
6 M50 Tedelund Tommy Stockholms långdistansklubb 1963 149 600  
7 M50 Heiming Claes VLDK 1961 148 779  
8 M45 Hällneby Johnny Vallentuna FK 1972 147 705  
9 M40 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 145 880  
10 M50 Nyberg Hans Team Ultrasweden LK 1963 138 749  
11 Mmot Lembke Peter Team Fakta   130 000  
12 M40 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 126 000  
13 M70 Söderström Stig Kvarnsvedens FIK 1943 125 149  
14 M45 Samuelsson Stefan The Gax Ultramarathons 1972 124 399  
15 M50 Forsström Mikael Runday IF 1961 101 750  
16 Mmot Tysse Jesper Lonesome runners 1975 80 000  
17 M65 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 77 880  
18 Msen Roxvret Daniel IK Nocout.se 1985 69 200  
19 Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 46 000  
             
             
Resultat 100k kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans Tid
1 K55 Amundsson Lisa Kosters Sportklubb 1960 100 000 12:08:45
DNF Kmot Olausson Annelie Skogssniglar & Vildvittror 1971 75 730 11:58:36
             
Resultat 100k män        
1 Mmot Grebäck Niklas Ingen klubb   100 000 14:41:31
             
             
Resultat 12-timmars kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 Kmot Landro Cecilie Norna Salhus, Norge 1994 126 542  
2 K40 Trollsfjord Anna-Maria Sok-Knallen 1972 107 706  
3 K45 Brink Pia Ingen klubb 1970 81 763  
4 K40 Lundberg Camilla Sok-Knallen 1973 80 106  
5 Kmot Lindgren Susanne Ingen klubb 1962 68 045  
6 K55 Engkvist Monica TSM Running 1956 58 052  
7 K40 Svalander Charlotta Jogg 1972 52 400  
8 K40 Ackerot Forsell Maria Kvarnbyns löparsällskap   42 400  
9 Kmot Nolhage Amanda Hultsfreds Löparklubb 1989 33 200  
             
Resultat 12-timmars män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 M40 Välitalo Dan Västerås LK 1971 124 126  
2 M50 Riihinen Jarmo Örebro AIK 1962 111 219  
3 M40 Karlsson Niklas Jogg 1972 100 534  
4 M40 Andersen Zingo IK Jogg.se 1974 81 065  
5 M65 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 69 053  
6 Mmot Lind Jan-Erik Ingen klubb 1974 62 830  
7 Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 61 305  
8 M60 Lacandler Tommy TSM Running 1952 52 052  
9 M45 Svalander Olle Jogg 1969 50 800  
10 Msen Andersen Måns IK Jogg.se   33 065  
             
             
Resultat 6-timmars kvinnor        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 K40 Thörn Lotta Scania Road Runners 1975 67 076  
2 Kmot Palmér Isabelle Ingen klubb 1977 57 847  
3 Kmot Wolff Kerstin Tsm 1957 51 979  
4 Kmot Falkek Marika Falkenbergs RR 1974 51 846  
5 K55 Askengren Berg  Annika LK TV88 1960 51 464  
6 Kmot Harrysson Sara Vegan Runners IK 1975 51 314  
7 Kmot Sörensen Kristina Team Fakta 1960 48 841  
8 Kmot Eklund Carina Ingen klubb   47 977  
9 Kmot Erkers Beatrice Ingen klubb 1993 46 910  
10 Kmot Töllborg Elin Team T 1986 45 404  
11 K60 Larsson Maritha Team Ultrasweden LK 1955 44 535  
12 Kmot Krstanovska Anica Göteborg 1976 42 219  
13 Kmot Lembke Ulla Team Fakta   42 195  
14 K50 Kopperud Christina LVSK 1963 41 951  
15 Kmot Wängberg Felicia Ingen klubb   41 497  
16 Kmot Wedholm Elin Team Snigel 1976 41 342  
17 Kmot Ertas Cederholm Malin Ingen klubb 1987 38 877  
18 K35 Holmbro Emma Runday IF 1977 30 195  
19 Kmot Isaksson Josefine Team Ultrasweden LK 1991 18 195  
             
Resultat 6-timmars män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 Msen Andersson Erik Team Ultrasweden LK 1981 72 665  
2 Mmot Falkek Emil Falkenbergs RR 1974 70 117  
3 Mmot Kimmehed Joakim Lerum Friidrott   65 395  
4 Mmot Manske Michael Team BAR 1967 62 692  
5 Mmot Andersson Peter Ingen klubb 1977 61 319  
6 M35 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 61 008  
7 M45 Sandberg Stefan Ale 90 IK 1977 60 481  
8 M35 Larsen Filip Ytterjärna LK   59 649  
9 Mmot Oskarsson Tommy Ingen klubb 1964 58 762  
10 M55 Ramström Jan-Erik Stockholms Långdistans Klubb 1960 55 903  
11 M40 Thieme Mikael Team Ultrasweden LK 1973 54 653  
12 Mmot de Braver Tobias Ingen klubb   54 070  
13 M50 Ackerot Hans Kvarnbyns löparsällskap   53 291  
14 Mmot Bergman Martin Ingen klubb 1982 52 406  
15 M65 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 51 865  
16 M40 Karlsson Torbjörn Karlskoga Löp Och Cykelklubb 1974 51 476  
17 M55 Bergh Tommy Team Ultrasweden LK   51 090  
18 Mmot Harrysson Leif Vegan Runners IK 1973 49 287  
19 Mmot Rantanen Kari Endurance Ultrarunning 1970 48 431  
20 M40 Einarsson Marcus Spring för livet   47 395  
21 M65 Rødde Bård Lånke IL 1946 47 075  
22 Mmot Englund Tommy Ok Grane 1948 47 013  
23 M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 43 871  
24 M40 Brändefalk Remy Altra Running Sweden 1971 43 065  
25 Mmot Hansson Göran Lonesome Runners 1963 42 700  
26 M55 Svensson Peter IFK Skövde 1957 42 239  
27 M65 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK   42 195  
28 M75 Sjöö Håkan Växjö LK 1940 41 395  
29 Mmot Klingborg Peder Ingen klubb 1971 37 909  
30 Mmot Holgersson Matthias Runday 1973 35 395  
31 M45 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden LK 1970 35 107  
31 Mmot Frykenmo Arvid Team Ultrasweden LK 2005 35 107  
33 M40 Dahllöf Åke Runday IF 1971 30 195  
34 M55 Manning Stefan Team Ultrasweden LK   20 995  
             
             
Resultat 1-timmars kvinnor        
Plats Startnr. Namn Klubb Född Distans  
1 K70 Thorsell Maud Växjö AIS 1945 11 169  
2 Kmot Brändefalk Maddicken Altra Running Sweden 2005 6 813  
3 Kmot Lindeskov Pattaravan Team Ultrasweden LK 1956 5 690  
             
Resultat 1-timmars män        
Plats Sträcka Namn Klubb Född Distans  
1 M45 Svensson Christer Växjö AIS 1969 14 827  
2 M65 Holmén Sven-Gunnar Mariestads AIF   12 876  
3 M55 Björnfot Lars Mariestads AIF, Friidrott 1956 12 871  
4 M65 Johansson Bosse Mariestads AIF 1948 9 298  
5 Mmot Frykenmo Emil Team Ultrasweden LK 2007 8 177  
5 M45 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden LK 1970 8 177  
7 M70 Johansson Leif IFK SKövde   6 809  
8 Mmot Brändefalk Elias Altra Running Sweden 2009 6 013  
9 M40 Brändefalk Remy Altra Running Sweden 1971 5 613  
9 Mmot Brändefalk Linus Altra Running Sweden 2003 5 613  
Uppdaterad: 2015-08-03 11:31
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Bronze_IAU_Label_2012

 

2013_JOGG_600

 

Ange alt-text här.

 

SUPPLYSTATION

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Pjäsbacken 33
17458 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info