Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Resultat Skövde Ultrafestival 2017  Södermalms IP, Skövde
28-30/7 2017   400 meters tartanbana
      Backyard ultra är   
      varje runda 6706 meter
Backyard ultra Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Antal rundor
1 Eibring Nina Kristinehamn multisport 1972 K45 18  
2 Henriksson Catharina Söderåsens fk 1969 Kmot 8  
2 Engkvist Monica Team MoTo/TSM Running/AXA Sports Club 1956 K60 8  
4 Bergh Giesela Lonesome runners 1963 K50 5  
             
Backyard Ultra Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Antal rundor
1 Elénius Magnus Nynäshamns långdistansklubb 1978 M35 14  
2 Koplimäe Sigvard Vattudalens LDK 1950 M65 8  
2 Jelander Anders Söderåsens fk 1964 M50 8  
4 Carlsson Petri Canis Löpus, FIN 1972 M40 7  
4 Lacandler Tommy Team MoTo/TSM Running/AXA Sports Club 1952 M65 7  
4 Klahr Mattias Lonesome Runners 1988 Msen 7  
             
1 Timmars Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Gannerud Kristin Skövde 1978 K35 29 11 611
2 Jidbacken Carolina Enhörna 2002 Kmot 28 11 349
             
1 Timmars Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Paasikivi Christer Timmele Runners 1964 M50 31 12 758
2 Björnfot Lars Mariestads AIF 1956 M60 29 11 689
3 Larsson Martin Huddinge AIS 1971 M45 28 11 425
4 Johansson Bosse Mariestads AIF 1948 M65 21 8 763
5 Petterson Lars Team Ultrasweden LK 1969 Mmot 19 7 981
6 Johansson Leif IFK Skövde Friidrott 1942 M75 18 7 212
             
6 Timmars Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Nilsson Mari Simrishamn 1979 Kmot 150 60 548
2 Hemphälä Linda Ingen klubb 1978 Kmot 148 59 675
3 Konstig Therese Axa SC/Dark trail runners 1983 Ksen 136 54 618
4 Kay Sofia LK TV88 1976 K40 134 53 908
5 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K55 130 52 202
6 Björk Marita SOK Knallen 1959 K55 125 50 210
7 Kopperud Christina Ingen klubb   Kmot 110 44 234
8 Ekring Carina Team snigel 1969 Kmot 110 44 218
9 Strid Karin Kristinehamns Multisport 1958 K55 105 42 195
10 Jarl Marie Håfreströms IF 1968 K45 87 34 995
             
6 Timmars Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Nironen Kaj IF Norrmalm 1974 M40 185 74 325
2 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 M35 183 73 580
3 Emanuelsson Lars Axa SC 1974 Msen 176 70 749
4 Persson John Sävedalens AIK 1966 M50 171 68 826
5 Melin Kent IF Linnéa 1972 M45 171 68 801
6 Diehm Nils IFK SKövde FIK 1978 M35 169 67 892
7 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 M35 165 66 359
8 Karim Asso Tullinge 1980 M35 165 66 347
9 Theorén Joakim Team Slacke 1983 Mmot 160 64 358
10 Svensson Mats Ryssbergets IK 1965 M50 152 61 009
11 Olsson Mattias Södra Sandby 1977 Mmot 150 60 450
12 Larsson Andreas Team Ultrasweden 1979 M35 150 60 195
13 Björk Johan Ingen Klubb 1979 Mmot 147 58 995
14 Oskarsson Tommy Team Ultrasweden 1964 M50 141 56 903
15 Scharp Anders Trosa Stadshotell IF 1963 M50 135 54 371
16 Jarl Roger Håfreströms IF 1966 M50 134 53 795
17 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M50 126 50 595
18 Waalen Kristian Spiridon LLL, NOR 1949 M65 125 50 416
19 Bergström Christer Motala 1952 Mmot 125 50 195
19 Åström Jonas Team Fam Ljung 1985 Mmot 125 50 195
21 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M65 124 50 129
22 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 M60 117 47 382
23 Ulltjärn Alexander Linköpings Löparklubb 1971 M45 117 47 144
24 Sandberg Tomas Lonesome Runners 1967 M50 112 45 227
25 Eriksson Håkan Aminea 1973 M40 112 44 995
26 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 M65 111 44 912
27 Franzen Mats Östansjö sk 1965 M50 110 44 414
28 Ekring Nils Team Snigel 1969 M45 110 44 218
29 Andersson Erik Skövde 1981 M35 109 43 795
30 Brändefalk Remy Runlight 1971 Mmot 108 43 627
31 Ulltjärn Gabriel Linköpings Löparklubb 2000 Msen 108 43 541
32 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 M50 108 43 395
32 Samuelsson Stig Tjalve IF 1947 M70 108 43 395
34 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 106 42 595
34 Åsberg Stig IFK Nyland 1947 M70 106 42 595
36 Söderström Stig Kvarnsvedens GoIF FIK 1943 M75 105 42 450
37 Dolk Bengt Norrköping 1957 Mmot 105 42 195
38 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M70 100 40 195
39 Brändefalk Elias Runlight 2009 Mmot 54 21 895
             
12 Timmars Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Ackerot Maria Kvarnbyns Löparsällskap 1971 K45 234 93 640
2 Roos Agneta Scania Road Runners 1976 K40 178 71 245
3 Aideborn Hartikainen Jessica Team ultrasweden 1981 K35 174 69 600
4 Ritella Ann Team Ultrasweden LK 1973 K40 155 62 269
5 Pulkkis Jaana Lonesome Runners 1960 Kmot 151 60 626
6 Herbertsson Anna-Maria Ljung 1966 Kmot 140 56 169
7 Persson Anna Malmö 1975 K40 115 46 032
             
12 Timmars Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Flatin Ole Erik Spiridon LLL, NOR 1972 M45 295 118 034
2 Wängberg Jonas Västerås Löparklubb 1972 M40 270 108 184
3 Tinnerholm Christer Grillby 1968 M45 261 104 584
4 Andersen Zingo IK jogg 1974 M40 208 83 595
5 Zocherman Jacob Turboturtle team 1981 M35 188 75 200
6 Dia Niclas Rolls-Royce IF 1964 Mmot 175 70 000
6 Carlmark Peter Axa Sports Club 1966 M50 175 70 000
6 Verme Patrik Torsby LK 1974 M40 175 70 000
9 Nyberg Hans Team Ultrasweden LK 1963 M50 152 61 068
10 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M65 152 61 053
11 Ursfält Hasse Urshults IF 1951 Mmot 125 50 000
12 Andersen Måns Lund 1999 Msen 108 43 323
13 Hallden Jan ÅF, Trollhättan 1954 Mmot 107 42 800
14 Holgersson Matthias Team Skavsåret 1973 Mmot 106 42 400
15 Karlsson Peter Gråbo 1959 M55 91 36 400
16 Stenberg Adam Skövde 2006 Mmot 54 21 600
17 Bengtsson Lennart Solvikingarna 1942 M75 49 19 600
             
100 kilometer Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Tid
1 Wiebols Veronika Halmstad 1970 K45 250 11:39:04
             
100 kilometer Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Tid
1 Ritella Christian Team Ultrasweden LK 1972 M45 250 8:20:53
             
24 Timmars Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 K55 192 76 879
2 Ulltjärn Louise Linköpings Löparklubb 2006 Kmot 128 51 239
3 Lundström Berit IFK Borgholm 1952 K65 128 51 200
             
24 Timmars Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Bretan Ivan Team Ultrasweden LK 1965 M50 528 211 213
2 Pelander Bo Enhörna if 1943 M70 354 141 642
3 Elowson Daniel Team Swedemount 1984 M35 325 130 032
4 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 253 101 200
5 Palmgren Göran Västerås LK 1968 M45 251 100 400
6 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M65 222 89 109
7 Ulltjärn Alexander Linköpings Löparklubb 1971 Mmot 190 76 000
8 Eriksson Dan Göteborg 1977 M40 175 70 000
9 Ulltjärn Gabriel Linköpings Löparklubb 2000 Mmot 150 60 000
10 Grebäck Niklas Stockholm 1966 M50 138 55 200
11 Ulltjärn Julius Linköpings Löparklubb 2004 Mmot 135 54 020
12 Sjöö Håkan Växjö 1940 M75 108 43 200
13 Ulltjärn Valdemar Linköpings Löparklubb 2010 Mmot 106 42 600
14 Granskog Stefan Canis Löpus Åland, FIN 1967 M50 43 17 200
             
48 Timmars Kvinnor          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Kallin Cecilia Västerås LK 1974 K40 605 242 184
2 Permats Annlill Dala-Floda IF 1947 K70 380 152 172
3 Fonn Torill Hälle IF 1967 K50 307 122 800
             
48 Timmars Män          
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 Tedelund Tommy Stockholms långdistansklubb 1963 M50 811 324 672
2 Sandberg Mikael Stockholm LDK 1962 M55 666 266 770
3 Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 Mmot 475 190 177
4 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60 428 171 537
5 Levin Alexander Team Ultrasweden LK 1974 M40 405 162 000
6 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M50 396 158 400
7 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 M70 395 158 227
8 Lindblom Lars Vegan Runners IK 1961 Msen 358 143 200
Uppdaterad: 2017-07-30 16:10
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Bronze_IAU_Label_2012

 

2013_JOGG_600

 

Ange alt-text här.

 

SUPPLYSTATION

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info