Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100k 2017


Delresultat från Skövde Ultrafestival 2017-07-28--2017-07-30      
           
Resultat marathon för 6-timmars löparna, kvinnor      
Plats  Namn Klubb Född Klass Tid
1 Hemphälä Linda Ingen klubb 1978 Kmot 03:59:44
2 Nilsson Mari Simrishamn 1979 Kmot 04:07:50
3 Konstig Therese Axa SC/Dark trail runners 1983 Ksen 04:29:39
4 Kay Sofia LK TV88 1976 K40 04:47:00
5 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K55 04:47:00
6 Strid Karin Kristinehamns Multisport 1958 K55 04:47:37
7 Björk Marita SOK Knallen 1959 K55 04:53:28
8 Kopperud Christina Ingen klubb   Kmot 05:30:13
9 Ekring Carina Team snigel 1969 Kmot 05:34:13
           
Resultat marathon för 6-timmars löparna, män      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Larsson Andreas Team Ultrasweden 1979 M35 03:14:43
2 Nironen Kaj IF Norrmalm 1974 M40 03:20:20
3 Diehm Nils IFK SKövde FIK 1978 M35 03:22:05
4 Emanuelsson Lars Axa SC 1974 Msen 03:23:14
5 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 M35 03:25:11
6 Andersson Erik Skövde 1981 M35 03:26:36
7 Melin Kent IF Linnéa 1972 M45 03:28:20
8 Persson John Sävedalens AIK 1966 M50 03:34:44
9 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 M35 03:34:56
10 Karim Asso Tullinge 1980 M35 03:35:54
11 Theorén Joakim Team Slacke 1983 Mmot 03:42:19
12 Björk Johan Ingen Klubb 1979 Mmot 03:46:17
13 Dolk Bengt Norrköping 1957 Mmot 03:55:04
14 Eriksson Håkan Aminea 1973 M40 03:59:07
15 Olsson Mattias Södra Sandby 1977 Mmot 04:07:53
16 Svensson Mats Ryssbergets IK 1965 M50 04:08:29
17 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M50 04:09:41
18 Oskarsson Tommy Team Ultrasweden 1964 M50 04:10:46
19 Jarl Roger Håfreströms IF 1966 M50 04:20:59
20 Åström Jonas Team Fam Ljung 1985 Mmot 04:25:07
21 Bergström Christer Motala 1952 Mmot 04:26:58
22 Scharp Anders Trosa Stadshotell IF 1963 M50 04:33:51
23 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M65 04:42:50
24 Waalen Kristian Spiridon LLL, NOR 1949 M65 04:55:19
25 Samuelsson Stig Tjalve IF 1947 M70 04:56:51
26 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 04:59:50
27 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 M50 05:09:59
28 Åsberg Stig IFK Nyland 1947 M70 05:11:48
29 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 M60 05:21:59
30 Ekring Nils Team Snigel 1969 M45 05:31:58
31 Sandberg Tomas Lonesome Runners 1967 M50 05:35:14
32 Franzen Mats Östansjö sk 1965 M50 05:35:56
33 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 M65 05:36:13
34 Brändefalk Remy Runlight 1971 Mmot 05:47:50
35 Söderström Stig Kvarnsvedens GoIF FIK 1943 M75 05:56:44
           
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, kvinnor      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Wiebols Veronika Halmstad 1970 K45 11:39:04
2 Kallin Cecilia Västerås LK 1974 K40 12:41:47
3 Fonn Torill Hälle IF 1967 K50 13:42:37
4 Eibring Nina Kristinehamn multisport 1972 K45 14:34:27
5 Permats Annlill Dala-Floda IF 1947 K70 31:49:09
           
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, män      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Ritella Christian Team Ultrasweden LK 1972 M45 08:20:53
2 Flatin Ole Erik Spiridon LLL, NOR 1972 M45 10:01:02
3 Bretan Ivan Team Ultrasweden LK 1965 M50 10:03:28
4 Wängberg Jonas Västerås Löparklubb 1972 M40 10:52:10
5 Tinnerholm Christer Grillby 1968 M45 11:19:30
6 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M50 11:29:15
7 Levin Alexander Team Ultrasweden LK 1974 M40 11:55:30
8 Palmgren Göran Västerås LK 1968 M45 11:57:29
9 Tedelund Tommy Stockholms långdistansklubb 1963 M50 11:59:40
10 Sandberg Mikael Stockholm LDK 1962 M55 14:00:46
11 Pelander Bo Enhörna if 1943 M70 16:07:07
12 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 16:58:48
13 Elowson Daniel Team Swedemount 1984 M35 19:45:31
14 Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 Mmot 20:11:52
15 Lindblom Lars Vegan Runners IK 1961 Msen 20:21:49
16 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60 22:52:35
17 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 M70 31:01:08
Uppdaterad: 11 AUG 2018 11:00 Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Umara

 

2013_JOGG_600

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info