Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2018


Resultat Skövde 6-timmars 2018          
2018-03-10            
                                                
1-Timmars   Kvinnor          
Plats Startnr. Namn          Klubb Född Klass Varv Distans
1 70 Kopperud Christina Lidköpings VSK 1963 K55 5 7 324
               
1-Timmars   Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 164 Nyblad Simon Team Snigel 1989 Mmot 6 8 248
2 163 Johansson Bosse Mariestads AIF 1948 M70 6 8 161
3 162 Johansson Lennart Mariestads AIF 1948 M70 5 6 915
               
3-Timmars   Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 150 Kärrå Karolin Apladalens LK 1986 Ksen 31 38 241
2 144 Gannerud Kristin Skövde triathlon 1978 K40 25 30 840
3 147 Josefsson Karina SOK Knallen 1965 K50 23 28 013
4 190 Johnson Leonora Karlskoga 1995 Kmot 20 24 332
5 168 Engström Carina Skövde 1966 Kmot 19 23 079
6 96 Nielsen Anne-Lie Kimstad 1970 K45 18 23 045
7 153 Petterson Marie-Louise Team Ultrasweden LK 1970 Kmot 13 16 028
8 154 Petterson Hanna Team Ultrasweden LK 1998 Kmot 5 6 315
               
3-Timmars   Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 156 Stenvard Viggo SOK Knallen 1980 M35 32 38 678
2 152 Nordgren Jerry Optimal Massage & Motion AB 1966 M55 30 36 789
3 191 Levin Alexander Team Ultrasweden LK 1974 M40 29 35 257
4 146 Johansson Mikael Mariestads AIF 1972 M45 28 34 271
5 155 Rinnan David Tyresöjoggarna 1975 M40 26 32 479
6 182 Holmén Sven-Gunnar Mariestads AIF 1948 M70 26 32 033
7 149 Krok Anders SOK Knallen 1963 M55 25 31 250
8 180 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 25 30 581
9 148 Karlsson Tomas LK TV88 1960 Mmot 24 29 534
10 145 Johansson Göran SOK Knallen 1957 M60 23 28 407
11 160 Thool Håkan If Friskis & Svettis 1956 Mmot 21 26 281
12 189 Johnson Salomon Karlskoga 2003 Mmot 20 24 478
13 171 Hågestad Kjell Färjestadens Motion 1944 M70 19 23 059
               
6-Timmars   Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 174 Smedman Sofia Team Billinge x-trail 1988 Ksen 55 66 715
2 94 Mikkonen Saara IF Linnéa 1987 Ksen 55 66 275
3 13 Axelsson Gunilla Uppsala LK 1988 Ksen 55 66 228
4 14 Bengtsson Linda Karlstad 1985 Ksen 54 66 054
5 99 Nilsson Maria Karlstad 1984 K35 54 65 919
6 184 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K45 50 61 095
7 179 Fredriksson Therese SOK Knallen 1986 Ksen 49 59 899
8 124 Sjöberg Diefke Marie Träningsguiden 1978 K40 49 59 038
9 66 Karlsson Maria Grytgöls IK 1979 K35 46 55 781
10 23 Björk Ingrid Stockholm 1959 K55 45 55 030
11 98 Nilsson Isabelle Prins Borka 1992 Kmot 45 54 598
12 27 Carlsson Carola Träningskonsulten sports club 1962 Kmot 45 54 411
13 43 Grahn Jennie Axa 1976 K40 44 53 912
14 11 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K55 44 53 528
15 42 Gottberg Noren Sofia Mrs 1974 K45 44 53 294
16 107 Nyström Ulrika LK TV-88 1969 K45 44 52 959
17 21 Bjärmark Erica Zinkgruvans IF 1970 K45 43 52 344
18 60 Johnson Regina Karlskoga 1968 Kmot 43 52 246
19 12 Aspenberg Katarina Gerillalöparna, Stockholm 1973 K45 43 52 193
20 67 Kay Sofia LK TV88 1976 K40 42 51 601
21 7 Amundsson Lisa Strömstad Löparklubb 1960 K55 42 51 277
22 26 Carlgren Hansson Yvonne Sweden runners 1970 K45 42 51 254
23 111 Otto Pernilla Optimal massage & motion 1969 K45 42 51 048
24 183 Nordin Camilla SOK Knallen 1978 K40 42 50 983
25 22 Björk Marita SOK Knallen 1959 K55 42 50 953
26 82 Lindgren Susanne Åtvidaberg 1962 Kmot 42 50 602
27 52 Honek Jennifer LSG Karlsruhe 1985 Ksen 42 50 567
28 117 Pihl Kirsi Tullinge 1971 K45 41 50 386
29 85 Lindvall Mikaela Västerås LK 1981 K35 41 49 384
30 187 Bokedal Madeleine Runacademy IF 1987 Ksen 41 49 371
31 38 Eriksson Therese F&S Vänersborg 1982 K35 40 49 157
32 123 Schöttle Jonsson Alexandra Kolbäck 1979 K35 40 48 648
33 97 Nilsson Susanne Team Ultrasweden 1963 K50 40 48 345
34 133 Töllborg Elin Team T 1986 Ksen 40 48 175
35 51 Hjalmarsson Eva-Lena Lonesome Runners 1975 K40 38 46 954
36 121 Rens Isabella Team Snigel 1989 Kmot 38 45 783
37 32 Eibring Nina Team Altra 1972 K45 37 44 758
38 87 Lundin Helene Lonesome Runners 1979 Kmot 37 44 689
39 10 Andersson Lotta Sweden Runners 1962 K55 36 43 670
40 17 Berg Anette Järfälla ck 1969 K45 36 43 452
41 116 Persson Veronica Ulricehamn 1990 K35 36 43 391
41 110 Olsson Malin Stenungsund 1968 K50 36 43 391
43 19 Bergman Heidi Åstorp 1981 Kmot 35 42 218
44 89 Lundqvist Sandra Kristinehamn Multisport 1977 K40 35 42 195
44 173 Nordling Ståhl Helena IFK SKövde FIK 1974 K40 35 42 195
44 2 Ackerot Maria Kvarnbyns Löparsällskap 1971 K45 35 42 195
44 125 Skoglund Annette Skövde 1958 Kmot 35 42 195
44 186 Bertilsson Caroline Skinnskatteberg 1991 Kmot 35 42 195
44 122 Roos Agneta Scania Road Runners 1976 K40 35 42 195
44 112 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 1956 K60 35 42 195
51 18 Bergh Giesela Lonesome runners 1963 K55 34 41 787
52 135 Wahlström Carina Östansjö SK 1961 K55 33 40 131
53 88 Lundqvist Isabelle Upplands Väsby 1989 Kmot 33 39 803
54 41 Gidlund Cecilia Sundsvall 1991 Kmot 30 36 992
55 75 Larsson Monica Vårgårda 1964 K50 30 36 215
56 40 Forsberg Maria Lonesome Runners 1964 Kmot 25 30 235
57 119 Rangford Montgomery Jenny Kolbäck 1981 K35 21 26 071
58 169 Rott Åsa Skövde 1989 Kmot 20 24 275
59 54 Hylander Lotta Ingen klubb 1971 Kmot 20 24 255
60 92 Långström Malin Stockholm Gerillalöpare 1971 K45 19 23 059
60 91 Lundström Berit Färjestadens Motion 1952 K65 19 23 059
62 103 Nolhage Amanda Team Hybrid Fitness 1989 Kmot 18 21 863
63 76 Larsson Petra Vällingby 1975 Kmot 16 19 471
               
6-Timmars   Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Klass Varv Distans
1 49 Hellner Anders Ingen klubb 1980 M35 63 76 693
2 83 Lindqvist Micael Apladalens LK 1972 M45 62 74 976
3 93 Melin Kent IF Linnéa 1972 M45 61 73 800
4 61 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M50 60 73 160
5 8 Anderson Erik Skövde 1981 M35 60 72 683
6 172 Håkansson Lizier Christien Karlshamns Triathlon 1973 M45 57 68 829
7 20 Bergman Joakim Söderåsens FK 1977 M40 56 68 119
8 127 Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 M35 56 67 877
9 34 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 M35 56 67 326
10 59 Johansson Magnus Scania Road Runners 1974 M40 53 64 196
11 16 Benjaminsson Niklas SOK KNALLEN 1972 M45 53 64 143
12 177 Glans Peter Bålsta IK 1966 M50 53 64 094
13 140 Åhman David IF Linnéa 1977 M40 53 64 078
14 24 Bramstång Mattias Halmstad Garnisons IF 1975 M40 52 63 371
15 36 Enqvist Roger Eslövs AI 1963 M55 52 62 542
16 58 Johansson Mathias Ingen klubb 1967 M50 51 61 733
17 4 Ahlin Andreas Kristinehamn Multisport 1980 M35 50 60 692
18 166 Westerberg Niclas Team nicwe sports 1985 Mmot 50 60 486
19 128 Stenqvist Viktor Billingen X-trail Sportsclub 1988 Msen 50 60 135
20 48 Hansander Marcus Team Ultrasweden LK 1972 M45 47 57 386
21 170 Svensson Henrik Hjo 1989 Msen 47 57 037
22 39 Farrants George IK Akele 1957 M60 47 56 806
23 108 Ohlsson Kent Lifetime runners 1966 Mmot 46 56 396
24 25 Brinck Robert Västerås LK 1967 M50 46 55 635
25 65 Karlsson Mats IFK Skövde FIK 1968 M50 46 55 364
26 115 Persson Björn Tidaholm 1986 Mmot 46 55 351
27 178 Orrbén Patrik Mikkeller Running Club Skarabo 1970 M45 45 55 143
28 1 Ackerot Hans Kvarnbyns Löparsällskap 1963 M55 45 54 761
29 78 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M40 45 54 739
30 90 Lundqvist Lars Upplands Väsby 1979 Mmot 44 53 554
31 118 Ramström Jan-Erik Stockholm Långdistans Klubb 1960 M55 44 53 025
32 95 Molin Johan LK TV88 1979 M35 43 52 623
33 29 Celander Erik Berber IS 1985 Msen 43 52 270
34 181 Avedal Karl Runacademy IF 1976 M40 43 51 785
35 131 Söderkvist Jan Täby 1960 Mmot 43 51 763
36 63 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 M60 42 51 657
37 55 Hörnqvist Tomas IFK Hammarö 1969 M45 42 51 601
38 134 Waalen Kristian Spiridon LL/FHI ultra 1949 M65 42 51 241
39 62 Josefsson Per SOK Knallen Borås 1963 M55 42 51 175
40 120 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 M70 42 51 115
41 74 Larsson Christian 3 City Triathlon 1964 M50 42 50 585
42 50 Hernwall Patrik Stockholm Gerillalöpare 1966 M50 42 50 583
43 72 Laposa Mikael Ulricehamn 1984 Msen 42 50 567
43 175 Eklund Per Gjerdrum IL 1966 M50 42 50 567
45 102 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M65 41 49 699
46 69 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LLK 1950 M65 41 49 601
47 188 Johnson Tom Karlskoga 1965 Mmot 41 49 520
48 176 Ullgren Tony Lonesome Runners   Mmot 41 49 388
49 33 Eklund Gustav Gyllene taxens LK 1986 Mmot 39 47 540
50 79 Lind Jan Erik Skövde 1974 Mmot 39 47 041
51 31 Dia Niclas Rolls-Royce IF 1964 Mmot 39 46 979
52 56 Jansson Hans Eskilstuna 1957 Mmot 38 46 268
53 139 Vikberg Peter Järfälla ck 1968 M45 38 46 004
54 165 Klahr Mattias Lonesome runners 1988 Msen 38 45 953
55 81 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M65 37 44 873
56 130 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M60 36 43 843
57 185 Basic Zlatan Tibro 1971 M45 36 43 391
57 64 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M55 36 43 391
57 141 Åsberg Stig IK Nyland 1947 M70 36 43 391
57 113 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 M65 36 43 391
57 57 Jelander Anders Södersåsens FK 1964 M50 36 43 391
57 104 Nordangård Markus Apladalens LK 1975 Mmot 36 43 391
57 3 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 M70 36 43 391
57 167 Nilsson Magnus Alingsås 1968 Mmot 36 43 391
57 114 Persson Carl DSV IF 1958 Mmot 36 43 391
66 80 Lindblom Lars Vegan runners 1961 Mmot 35 42 717
67 109 Olausson Lars-Göran Team Blekinge 1952 M65 35 42 601
68 9 Andersson Rickard IF Linnéa 1972 M45 35 42 195
68 47 Hagerskog Gustav Säffle Swimrun 1982 M40 35 42 195
68 71 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 M45 35 42 195
68 53 Hultgren Eddy Team Blekinge 1959 M55 35 42 195
68 86 Linusson Anders Apladalens LK 1974 Mmot 35 42 195
68 46 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 M70 35 42 195
68 126 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 35 42 195
68 106 Nyberg Hans Team Ultrasweden 1963 M55 35 42 195
76 6 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 M65 34 41 530
77 138 Widfeldt Fredrik Tjalve IF Norrköping 1975 M40 32 38 607
78 132 Söderström Stig Kvarnsvedens FIK 1943 M75 31 38 167
79 28 Carlsson Tommy LK TV88 1967 Mmot 29 35 039
80 101 Nilsson Anders Hultsfreds LK 1957 M60 25 30 235
81 100 Nilsson Patrik Hultsfreds LK 1983 Msen 20 24 255
82 77 Lilja Anders Ingen klubb 1971 M45 18 21 863
82 84 Lindström Tobias UTP-Uthållighet Träning & Prestation 1979 M35 18 21 863
84 68 Kelloniemi Rikard Halmstad OK 1974 Mmot 17 20 667
85 73 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 M35 11 13 491
Uppdaterad: 13 MAR 2018 19:20
Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

 

Umara

 

2013_JOGG_600

 

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info