Hoppa till sidans innehåll

Ultrafestival 2010


48-timmars
Plats Klass Namn Klubb Födelseår Distans
1 M40 Raarup Sören Dulk.dk/rimo.dk 1966 295 895
2 M45 Vang Hansen Rene Team High end sport 1962 270 604
3 M45 Forsström Mikael Team Fakta 1961 244 606
4 M40 Elinder Fredrik Hässelby SK 1966 237 490
5 K35 Guest Liselott Team Fakta 1971 234 742
6 K50 De Geer Boel Hultfreds LK 1958 218 690
7 K40 Fonn Hartikainen Torill Team Ultrasweden 1967 212 995
8 M50 Manning Stefan Team Ultrasweden 1956 211 865
9 M60 Kopplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 204 195
10 M55 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 202 229
11 M50 Sulonen Kari SLK Oxelesund 1957 180 195
12 M65 Skoglund Kjell-Ove Strands IF 1941 175 031
13 M35 Andersen Zingo IK Jogg 1974 144 995
14 M45 Karlsson Peter SOK Knallen 1965 70 595
15 Mmot Broo Johan Halmstad 1978 53 795
24-timmars
Plats Klass Namn Klubb Födelseår Distans
1 K35 Hällstorp Åsa Vi som Springer 1973 202 346
2 M45 Lindvall Stefan Solvikingarna 1965 186 595
3 Kmot Paltén Kristina Ingen Klubb 1971 184 647
4 Ksen Jansson Maria P4IF 1985 178 246
5 M50 Johansson Bo Västerås Löparklubb 1960 170 607
6 M40 Backman David Västerås Löparklubb 1970 160 207
7 K35 Barrhammar Anna-Karin Sunne LK 1972 159 395
8 M45 Karwan Tahir IF Spartacus 1961 151 339
9 M55 Adolfsson Conny Vi som Springer 1954 146 274
10 M35 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 144 792
11 K40 Elinder Magdalena Hässelby SK 1966 143 107
12 M65 Hågestad Kjell IFK Borgholm 1944 141 803
13 M45 Larsson Björn Fellingsbro AIK 1965 139 004
14 M45 Franzen Mats Fellingsbro AIK 1965 132 227
15 M60 Hans-Inge Lindeskov LK Nyköpings Runners 1949 130 555
16 M35 Allansson Magnus Fellingsbro AIK 1973 127 405
17 Kmot Lembke Ulla Team Fakta 1959 126 820
18 M40 Höglund Ove Team Blekinge 1966 120 195
19 M35 Ericsson Rolf Fellingsbro AIK 1974 116 203
20 Mmot Lembke Peter Team Fakta 1971 115 618
21 M35 Karlsson Niklas IK Jogg.se 1972 108 195
22 M80 Adolfsson Per Vi som Springer 1929 105 734
23 M70 Nyström K-G Vi som Springer 1938 85 045
24 Kmot Johansson Annica Team Fakta 1973 82 324
25 M35 Xanthakos Konstantinos Greece 1974 82 195
25 M35 Xanthakos Georgios Greece 1974 82 195
27 Msen Nordahl Ola Ulrikebergs I.K 1980 76 195
28 K50 Sulonen Britt SLK Oxelesund 1958 70 195
29 K40 Byström Aurore Team Blekinge 1966 65 795
30 M40 Skogman Torkel IF Linnea 1970 60 195
31 Msen Josefsson Marcus Vallentuna FK 1976 40 195
32 K45 Johansson Lena M Team Ultrasweden 1961 32 621
24-timmars Riksmästerkap 2010
Plats Klass Namn Klubb Född Distans
1 K40 Fonn Hartikainen Torill Team Ultrasweden 1967 209 116
2 K35 Hällstorp Åsa Vi som Springer 1973 202 346
3 M45 Lindvall Stefan Solvikingarna 1965 186 595
4 Ksen Jansson Maria P4IF 1985 178 246
5 M50 Johansson Bo Västerås Löparklubb 1960 170 607
6 M40 Elinder Fredrik Hässelby SK 1966 166 341
7 M45 Forsström Mikael Team Fakta 1961 162 209
8 M40 Backman David Västerås Löparklubb 1970 160 207
9 K35 Barrhammar Anna-Karin Sunne LK 1972 159 395
10 M45 Karwan Tahir IF Spartacus 1961 151 339
11 K35 Guest Liselott Team Fakta 1971 146 609
12 M55 Adolfsson Conny Vi som Springer 1954 146 274
13 M35 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 144 792
14 M35 Andersen Zingo IK Jogg 1974 144 645
15 K40 Elinder Magdalena Hässelby SK 1966 143 107
16 M65 Hågestad Kjell IFK Borgholm 1944 141 803
17 M45 Larsson Björn Fellingsbro AIK 1965 139 004
18 K50 De Geer Boel Hultfreds LK 1958 133 365
19 M45 Franzen Mats Fellingsbro AIK 1965 132 227
20 M60 Hans-Inge Lindeskov LK Nyköpings Runners 1949 130 555
21 M35 Allansson Magnus Fellingsbro AIK 1973 127 405
22 M65 Skoglund Kjell-Ove Strands IF 1941 124 288
23 M60 Kopplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 123 844
24 M55 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 123 507
25 M40 Höglund Ove Team Blekinge 1966 120 195
26 M35 Ericsson Rolf Fellingsbro AIK 1974 116 203
27 M50 Sulonen Kari SLK Oxelösund 1957 111 026
28 M50 Manning Stefan Team Ultrasweden 1956 110 314
29 M35 Karlsson Niklas IK Jogg.se 1972 108 195
30 M80 Adolfsson Per Vi som Springer 1929 105 734
31 M70 Nyström K-G Vi som Springer 1938 85 045
32 Msen Nordahl Ola Ulrikebergs I.K 1980 76 195
33 M45 Karlsson Peter SOK Knallen 1965 70 595
34 K50 Sulonen Britt SLK Oxelösund 1958 70 195
35 K40 Byström Aurore Team Blekinge 1966 65 795
36 M40 Skogman Torkel IF Linnea 1970 60 195
37 Msen Josefsson Marcus Vallentuna FK 1976 40 195
38 K45 Johansson Lena M Team Ultrasweden 1961 32 621
12-timmars
Plats Klass Namn Klubb Födelseår Distans
1 M55 Heskestad Per Audun AKS, Norge 1955 120 769
2 M50 Svensson Peter Team Blekinge 1960 95 450
3 M50 Gustavsson Gert Team Blekinge 1959 93 003
4 M40 Pettersson Lars Team Ultrasweden 1969 72 200
5 M35 Nilsson Andreas Fillinge Ultra 1974 32 195
6 Ksen Andersen Emelie Team Ultrasweden 1984 16 195
6-timmars
Plats Klass Namn Klubb Född Distans
1 M35 Svensson Kenth Fyrverkeridesign 1971 64 222
2 Mmot Olsson Gerhard Göteborg 1970 62 809
3 M40 Johansson Lars-Åke Solvikingarna 1970 62 195
4 Mmot Anglert Seth Tyresö 1969 61 074
5 M50 Sjölund Kent Team Ultrasweden 1957 60 195
6 M45 Johansson Peter Axa Sport Club 1962 58 801
6 M35 Liljegren Lars Skultorp 1973 58 801
8 Mmot Claesson Leif Gudhems IF 1959 58 253
9 Ksen Andersen Emelie Team Ultrasweden 1984 56 595
10 M35 Thieme Mikael Team Ultrasweden 1973 54 985
11 Mmot Hellman Patrik Göteborg   52 195
12 M40 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden   50 224
13 Kmot Åkerström Carina Göteborg 1969 49 402
14 M45 Andersson Håkan Team Ultrasweden 1963 48 420
15 M35 Sandfridsson Henrik Mattcentrum, Skövde 1974 47 811
16 Mmot Hillensjö Mats IT Gymnasiet, Skövde   45 672
17 K35 Trygg Maria Team Ultrasweden 1977 45 309
18 Mmot Karlsson David Ingen Klubb 1986 44 500
19 M60 Tryggvesson Ted IF Göta 1950 44 286
20 Mmot Weidow Kristoffer Ingen Klubb 1985 44 258
21 M40 Manske Michael Bålsta IK 1967 43 795
22 K45 Renberg Marina Team Ultrasweden 1961 43 395
23 Ksen Larsson Maria Team Ultrasweden 1978 42 087
24 Msen Larsson Andreas Vi som Springer 1979 34 995
25 Ksen Ullerfeldt Jennie IK Jogg 1984 28 595
26 K45 Nannis Carina Team Ultrasweden 1961 26 783
27 Msen Nilsson Claes MAI 1987 23 395
28 Ksen Vestman Lina Vi som Springer 1985 8 195
29 Msen Jonsson Christian Brokeback GoIF 1976 4 195
1-timmars
Plats Klass Namn Klubb Född Distans
1 Mmot Bylund Björn IF Hagen   14 570
2 Mmot Fredriksson Simon Redvägs SK 1987 13 022
3 Mmot Raneberg Jörgen Team Ultrasweden 1971 12 787
4 Kmot Stjärnborg Carin Team Ultrasweden   12 669
5 Mmot Remar Sören Ulricehamn FK   12 045
6 Mmot Ekander Emil Ingen Klubb 1986 10 689
7 Mmot Frykenmo Thomas Team Ultrasweden   8 030
7 Kmot Frykenmo Malin Team Ultrasweden   8 030
9 Kmot Pettersson Hanna Team Ultrasweden 1998 7 922
10 Kmot Frykenmo Julia Team Ultrasweden   7 469
Marathontid
Plats Klass Namn Klubb Född Mara tid
1 M35 Svensson Kenth Fyrverkeridesign 1971 3:34:07
2 M40 Höglund Ove Team Blekinge 1966 3:50:10
3 M40 Johansson Lars-Åke Solvikingarna 1970 3:50:24
4 M40 Manske Michael Bålsta IK 1967 3:52:59
5 Mmot Claesson Leif Gudhems IF 1959 3:55:27
6 M55 Heskestad Per Audun AKS, Norge 1955 3:56:33
7 M50 Gustavsson Gert Team Blekinge 1959 3:57:27
8 Mmot Olsson Gerhard Göteborg 1970 3:57:33
9 M45 Lindvall Stefan Solvikingarna 1965 3:58:09
10 K40 Fonn Hartikainen Torill Team Ultrasweden 1967 3:59:12
11 M50 Svensson Peter Team Blekinge 1960 3:59:42
12 M40 Skogman Torkel IF Linnea 1970 4:00:38
13 Mmot Anglert Seth Tyresö 1969 4:00:44
14 M45 Johansson Peter Axa Sport Club 1962 4:02:41
15 M50 Sjölund Kent Team Ultrasweden 1957 4:05:08
16 M40 Raarup Sören Dulk.dk/rimo.dk 1966 4:10:51
17 M45 Vang Hansen Rene Team High end sport 1962 4:12:37
18 M35 Liljegren Lars Skultorp 1973 4:12:48
19 K40 Byström Aurore Team Blekinge 1966 4:13:19
20 M50 Johansson Bo Västerås Löparklubb 1960 4:16:20
21 Msen Nordahl Ola Ulrikebergs I.K 1980 4:20:14
22 Ksen Andersen Emelie Team Ultrasweden 1984 4:20:16
23 K35 Barrhammar Anna-Karin Sunne LK 1972 4:21:53
24 Mmot Hellman Patrik Göteborg   4:29:30
25 M40 Elinder Fredrik Hässelby SK 1966 4:31:24
26 M35 Thieme Mikael Team Ultrasweden 1973 4:33:03
27 M35 Allansson Magnus Fellingsbro AIK 1973 4:38:19
28 M40 Backman David Västerås Löparklubb 1970 4:41:39
29 K40 Elinder Magdalena Hässelby SK 1966 4:42:45
30 Ksen Jansson Maria P4IF 1985 4:44:26
31 K35 Hällstorp Åsa Vi som Springer 1973 4:44:45
32 M45 Karwan Tahir IF Spartacus 1961 4:46:24
33 M50 Sulonen Kari SLK Oxelesund 1957 4:48:16
34 M60 Hans-Inge Lindeskov LK Nyköpings Runners 1949 4:55:15
35 M45 Larsson Björn Fellingsbro AIK 1965 4:55:47
36 M35 Karlsson Niklas IK Jogg.se 1972 4:56:31
37 M35 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 4:57:23
38 K35 Guest Liselott Team Fakta 1971 5:01:04
39 M50 Manning Stefan Team Ultrasweden 1956 5:03:12
40 M35 Ericsson Rolf Fellingsbro AIK 1974 5:03:57
41 M40 Frykenmo Thomas Team Ultrasweden   5:06:04
42 Kmot Paltén Kristina Ingen Klubb 1971 5:07:47
43 Kmot Åkerström Carina Göteborg 1969 5:07:58
44 M35 Andersen Zingo IK Jogg 1974 5:08:35
45 M60 Kopplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 5:09:37
46 M65 Hågestad Kjell IFK Borgholm 1944 5:16:28
47 M35 Sandfridsson Henrik Mattcentrum, Skövde 1974 5:16:30
48 M45 Andersson Håkan Team Ultrasweden 1963 5:18:42
49 M45 Forsström Mikael Team Fakta 1961 5:19:57
50 M65 Skoglund Kjell-Ove Strands IF 1941 5:23:02
51 M45 Karlsson Peter SOK Knallen 1965 5:25:07
52 Mmot Hillensjö Mats IT Gymnasiet, Skövde   5:25:37
53 K50 De Geer Boel Hultfreds LK 1958 5:26:04
54 Mmot Weidow Kristoffer Ingen Klubb 1985 5:27:32
55 Mmot Karlsson David Ingen Klubb 1986 5:29:58
56 Mmot Lembke Peter Team Fakta 1971 5:31:05
57 M60 Tryggvesson Ted IF Göta 1950 5:31:32
58 M45 Franzen Mats Fellingsbro AIK 1965 5:36:31
59 K35 Trygg Maria Team Ultrasweden 1977 5:36:58
60 M35 Xanthakos Konstantinos Greece 1974 5:45:06
60 M35 Xanthakos Georgios Greece 1974 5:45:06
62 M40 Pettersson Lars Team Ultrasweden 1969 5:45:10
63 K45 Renberg Marina Team Ultrasweden 1961 5:46:52
64 Mmot Broo Johan Halmstad 1978 5:47:17
65 M55 Adolfsson Conny Vi som Springer 1954 5:56:47
66 M55 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 5:58:41
67 K50 Sulonen Britt SLK Oxelesund 1958 6:36:58
68 Kmot Lembke Ulla Team Fakta 1959 6:41:12
69 Kmot Johansson Annica Team Fakta 1973 6:54:00
70 M80 Adolfsson Per Vi som Springer 1929 7:50:13
71 M70 Nyström K-G Vi som Springer 1938 8:32:53
Uppdaterad: 2015-03-11 19:37
Skribent: Peter Eriksson

 

 

2013_JOGG_600

 

Svettig

 

X-kross

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Decembergatan 37
41515 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46 709 302960
E-post: This is a mailto link

Se all info