Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100k


Resultat Skövde Ultrafestival 21-23 augusti 2013  
           
Marathontid för 6-Timmars löparna      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Hult Stefan TV88 1960 M50 03:17:24
2 Allansson Magnus Fellingsbro AIK 1973 M40 03:35:21
3 Carlsson Tomas Kumla SF Friidrott 1970 M40 03:52:11
4 Paltén Kristina Piterunners 1971 K40 03:57:58
5 Fredlund Niklas Team Ultrasweden 1965 M45 04:05:05
6 Ullefeldt Jennie IK Jogg 1984 Ksen 04:11:39
7 Hultman Joel Skövde 1985 Mmot 04:16:10
8 Holmgren Gunilla Töreboda 1965 Kmot 04:18:41
9 Holmbro Emma Runday IF 1977 K35 04:26:14
10 Hultman Lisa Skövde Triathlon 1989 Ksen 04:32:46
11 Waldenlöv Fredrik Axbergs IF 1975 Mmot 04:33:29
12 Sallnäs Nils IF Linnea 1964 M45 04:34:40
13 Stenfeldt Benny Landvetter Lizzards 1976 Mmot 04:40:52
14 Franzen Mats Östansjö SK 1965 M45 04:47:33
15 Cloud Running Vi som springer 1963 M50 04:49:53
16 Nilsson Peter H Team Ultrasweden 1966 M45 04:52:49
17 Dahllöf Åke Runday IF 1971 M40 04:53:45
18 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 Mmot 04:54:43
19 Franzen Emil Östansjö SK 1995 Msen 05:15:11
20 Borén Carina IF Linnea 1963 K50 05:21:42
21 Larsson Maritha Team Ultrasweden 1955 K55 05:24:11
22 Karlsson Torbjörn Ingen klubb 1974 Mmot 05:25:37
23 Brandkvist Martin Skövde 1971 Mmot 05:34:43
24 Tryggvesson Ted Team Ultrasweden 1950 M60 05:35:45
25 Ottosson Annika Lidköpings VSK 1964 K45 05:44:39
26 Wodelius Jessica Bollebyggd 1973 Kmot 05:51:38
27 Jensen Willy Glasrikets RC 1966 Mmot 05:54:27
           
100-Kilometerstid för 48-, 24-, 12-, 100K- löparna      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Kukko Jyrki Finnish Marathon Runners 1964 M45 7:34:52
2 Tysk Anders Team Ultrasweden 1972 M40 8:18:15
3 Tomppo Jari Endurance, Finland 1966 M45 9:17:33
4 Hällstorp  Åsa Varbergs GIF 1973 K40 9:48:49
5 Hernandez Yudith Varbergs GIF 1989 Ksen 9:50:32
6 Heskestad Per Audun AKS, Norway 1955 M55 9:51:03
7 Lehtinen Heli Finnish Marathon Runners 1966 K45 9:57:31
8 Dahl Johan Fellingsbro AIK 1982 Msen 10:01:24
9 Larsson Niklas LK TV88 1977 M35 10:12:20
10 Otaki Masayuki Japan 1964 M45 10:17:33
11 Inagaki Sumie Japan   K45 10:32:16
12 Muneharu Kuroda Japan 1949 M65 10:52:04
13 Fonn Torill Team Ultrasweden 1967 K45 10:53:37
14 Välitalo Dan Pajalan Pixi Pojat 1971 M40 10:56:27
15 Ekinger Martin   1971 Mmot 10:57:18
16 Barhammar Anna Karin Sunne Lk 1972 K40 11:02:36
17 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 11:08:31
18 Ramström Jan-Erik SLDK 1960 M50 11:18:49
19 Byrén Hasse IF Spartacus 1965 M45 11:21:29
20 Sukil Fernando   1965 Msen 11:27:26
21 Tutt Wixner Andrew Enskede 1983 Msen 11:40:45
22 Sandgren Stephen Lidköping 1988 Mmot 11:43:38
23 Andersen Zingo IK Jogg 1974 M35 11:47:02
24 Karlsson Niklas Team Ultrasweden 1972 M40 11:54:35
25 Holmgren Johan Romerike Ultralopeklubb   M35 11:54:58
26 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 Ksen 12:00:57
27 Gauffin Caj Västerås LK 1962 M50 12:22:49
28 Frid Thomas Stocksäters IF 1973 M40 12:43:26
29 Sandberg Helen Lidköpings VSK 1968 K45 12:43:57
30 Grebäck Niklas SLDK 1966 M45 12:53:53
31 Gard Johan   1973 M40 12:54:41
32 Börjesson Johan Axa SC 1974 M35 12:55:37
33 Samuelsson Stefan the gax ultramarathons 1972 M45 13:12:35
34 Axelsson PerOla Stockholms Långdistansklubb 1963 M50 13:22:51
35 Jensen Lena Ingen klubb 1967 Kmot 15:03:26
36 Thieme Rune Trelleborg 1974 M35 15:55:23
37 Olsson Johan   1991 Mmot 15:59:02
38 Backman David VLK   Mmot 17:55:22
39 Elm Thomas Fellingsbro AIK 1970 M40 18:52:32
40 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 M65 19:21:52
41 Norberg Patrik Trångsviken IF 1966 M45 20:03:40
42 Larsson Björn Fellingsbro 1965 M45 20:36:52
43 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M55 21:58:24
44 Andersson Anders Jönssonligan 1986 Mmot 22:32:11
45 Permats Bengt Åke Dala Floda IF 1947 M65 26:47:54
           
Uppdaterad: 26 AUG 2013 18:41 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Umara

 

2013_JOGG_600

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info