Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100k


Resultat Skövde Ultrafestival 1-3 augusti 2014      
           
Marathontid för 6-Timmars löparna      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Karlsson Leif Ingen Klubb 1963 Mmot 3:51:28
2 Larsson Andreas Team Ultrasweden 1979 M35 3:54:16
3 Eklund Tobias Ytterby 1971 Mmot 3:56:20
4 Halalkic Emir Dals Långsed IK 1983 Msen 4:01:42
5 Johansson Lars-Åke Solvikingarna   Mmot 4:05:22
6 Thieme Mikael Team Ultrasweden 1973 M40 4:09:30
7 Zetterqvist Daniel IF Linnea 1978 M35 4:09:40
8 Jönsson Tony Ryssbergbets IK 1971 M40 4:24:21
9 Sonntag Alf IF Åland 1958 M55 4:41:07
10 Lindmark Robert Gällivare Endurance 1974 Mmot 4:44:14
11 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M60 4:47:02
12 Edvardsson Samuel Tibro 1983 Mmot 4:50:39
13 Lazarevski Toni G.O.A.T 1967 Mmot 4:56:33
14 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 M65 4:58:22
15 Dahlöf Åke Runday IF 1971 M40 5:08:42
16 Lind Jan Erik Skövde 1974 Mmot 5:08:58
17 Englund Tommy OK Grane 1948 Mmot 5:19:21
18 Nyberg Hans Ale 90 IK 1963 M50 5:19:45
19 Olausson Lars Göran Team Blekinge 1952 M60 5:27:43
20 Bergh Tommy JA träning 1988 Mmot 5:31:03
21 Halden Jan Leonnova Engineers   Mmot 5:35:41
22 Lacandler Tommy Team Moto 1952 M60 5:39:37
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Klintefjord Malin Enhörna IF 1988 Ksen 3:24:35
2 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 Ksen 3:39:04
3 Eriksson Åsa Ingen Klubb   Kmot 3:50:29
4 Eklund Paula Ytterby 1977 Kmot 4:02:12
5 Kay Sofia LK TV-88 1976 K35 4:19:35
6 Holmgren Gunilla Töreboda 1964 Kmot 4:31:54
7 Askengren Berg Annika LK TV88   K50 4:49:26
8 Fonn Hartikainen Pauline Team Ultrasweden 1997 Kmot 5:28:16
9 Larsson Maritha Team Ultrasweden 1955 K55 5:32:37
10 Buchholz Margret Lonesome Runners 1968 K45 5:41:02
11 Engkvist Monica Team Moto 1956 K55 5:46:38
12 Fredriksson Cathrine Ingen Klubb 1975 K35 5:50:21
           
100-Kilometerstid för 48-, 24-, 12-, 100K- löparna      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Blixt Staffan Team Blixt 1984 Msen 9:24:23
2 Tysk  Anders Team Ultrasweden   M40 9:30:40
3 Falk Andreas Runners Store LK 1977 M35 10:15:46
4 Wängberg Jonas Västerås löparklubb 1972 M35 10:53:18
5 Svensson Christer Växjö AIS 1969 M45 11:11:43
6 Riihinen Jarmo Juhani Kumla 1962 M50 11:15:54
7 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 11:19:37
8 Liljegren Lars IFK Skövde   M40 11:31:17
9 Manske Michael Ingen Klubb 1967 Mmot 11:33:10
10 Fernando Thomas Sukil Sparta/NBRO/TRI4/VRK 1965 M45 11:36:41
11 Bäcklund Erik Västerås Allmäna klubb 1967 Mmot 13:46:24
12 Bogevig Peter Tejn IF 1972 M40 14:58:52
13 Tysse Jesper Lonesome Runners 1975 Mmot 15:17:05
14 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M55 21:51:39
15 Fredlund Niklas Team Ultrasweden 1965 M45 25:07:11
16 Permats Bengt Åke Dala-Floda IF 1947 M65 29:19:03
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Fonn Torill Team Ultrasweden 1967 K45 10:17:10
2 Rens Isabella Team Ultrasweden 1989 Kmot 12:58:17
3 Jensen Lena Ingen Klubb 1967 Kmot 15:04:46
4 Hjalmarsson Eva-Lena Lonesome Runners 1975 Kmot 20:37:11
5 Mpili Linda Team Ultrasweden 1984 Ksen 26:47:51
Uppdaterad: 08 AUG 2014 18:20 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Umara

 

2013_JOGG_600

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info