Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100k 2015


Resultat från Skövde Ultrafestival 2015-07-31--2015-08-02      
           
Resultat marathon för 6-timmars löparna, kvinnor      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Thörn Lotta Scania Road Runners 1975 K40 03:50:44
2 Palmér Isabelle Ingen klubb 1977 Kmot 04:23:40
3 Askengren Berg  Annika LK TV88 1960 K55 04:32:54
4 Wolff Kerstin Tsm 1957 Kmot 04:40:55
5 Harrysson Sara Vegan Runners IK 1975 Kmot 04:52:34
6 Falkek Marika Falkenbergs RR 1974 Kmot 04:53:19
7 Eklund Carina Ingen klubb   Kmot 04:55:57
8 Sörensen Kristina Team Fakta 1960 Kmot 05:05:23
9 Erkers Beatrice Ingen klubb 1993 Kmot 05:23:48
10 Töllborg Elin Team T 1986 Kmot 05:23:56
11 Larsson Maritha Team Ultrasweden LK 1955 K60 05:43:11
12 Lembke Ulla Team Fakta   Kmot 05:43:14
13 Krstanovska Anica Göteborg 1976 Kmot 05:48:46
           
Resultat marathon för 6-timmars löparna,män      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Andersson Erik Team Ultrasweden LK 1981 Msen 03:17:52
2 Falkek Emil Falkenbergs RR 1974 Mmot 03:28:38
3 Kimmehed Joakim Lerum Friidrott   Mmot 03:33:57
4 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 M35 03:39:26
5 Manske Michael Team BAR 1967 Mmot 03:48:16
6 Larsen Filip Ytterjärna LK   M35 03:54:21
7 Sandberg Stefan Ale 90 IK 1977 M45 03:55:37
8 Andersson Peter Ingen klubb 1977 Mmot 03:56:42
9 Einarsson Marcus Spring för livet   M40 03:57:58
10 Thieme Mikael Team Ultrasweden LK 1973 M40 04:14:34
11 Oskarsson Tommy Ingen klubb 1964 Mmot 04:14:52
12 Ramström Jan-Erik Stockholms Långdistans Klubb 1960 M55 04:18:12
13 Ackerot Hans Kvarnbyns löparsällskap   M50 04:20:28
14 de Braver Tobias Ingen klubb   Mmot 04:28:26
15 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 M65 04:32:54
16 Karlsson Torbjörn Karlskoga Löp Och Cykelklubb 1974 M40 04:38:16
17 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK   M65 04:47:07
18 Bergman Martin Ingen klubb 1982 Mmot 04:47:37
19 Englund Tommy Ok Grane 1948 Mmot 04:54:33
20 Bergh Tommy Team Ultrasweden LK   M55 04:59:09
21 Rantanen Kari Endurance Ultrarunning 1970 Mmot 05:08:13
22 Harrysson Leif Vegan Runners IK 1973 Mmot 05:09:00
23 Rødde Bård Lånke IL 1946 M65 05:22:51
24 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 M65 05:42:10
25 Brändefalk Remy Altra Running Sweden 1971 M40 05:53:52
26 Hansson Göran Lonesome Runners 1963 Mmot 05:53:57
27 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M55 05:58:03
29 Sjöö Håkan Växjö LK 1940 M75 06:07:01
           
           
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, kvinnor      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Landro Cecilie Norna Salhus, Norge 1994 Kmot 09:17:57
2 Hernandez Melgar Yudith Varbergs Gif friidrottsklubb 1989 Ksen 09:49:24
3 Fonn Torill Team Ultrasweden LK 1967 K45 10:16:34
4 Hällstorp Åsa Varbergs Gif friidrottsklubb   K40 10:25:14
5 Trollsfjord Anna-Maria Sok-Knallen 1972 K40 10:57:09
6 Toivonen Mari Endurance 1972 K40 11:07:47
7 Amundsson Lisa Kosters Sportklubb 1960 K55 12:08:44
8 Skräddar Ulrika Endurance 1990 Kmot 12:28:05
9 Lövdahl Liselott Ingen klubb 1971 Kmot 14:32:14
10 Ragnarsson Elin Ingen klubb 1989 Kmot 25:59:29
           
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, män      
Plats Namn Klubb Född Klass Tid
1 Välitalo Dan Västerås LK 1971 M40 08:35:10
2 Forsell Marko West Coast Ultra Runners 1970 M45 09:47:12
3 Tomppo Jari Endurance 1966 M45 09:59:42
4 Blixt Staffan Team Blixt 1984 Mmot 10:03:02
5 Fägersten Jesper Uddevalla SK 1965 M50 10:10:15
6 Forsberg Sören IF Start 1963 M50 10:18:08
7 Pena Miguel Vi som springer 1985 Mmot 10:24:27
8 Falk Andreas Runners Store LK 1977 M35 10:31:05
9 Riihinen Jarmo Örebro AIK 1962 M50 10:32:53
10 Jensen Bjarne R. Saan-Loeberne 1960 Mmot 10:46:42
11 Hällneby Johnny Vallentuna FK 1972 M45 11:10:03
12 Stenemo Rasmus Axa Sports Club 1981 Msen 11:38:16
13 Karlsson Niklas Jogg 1972 M40 11:56:52
14 Olsson Gerhard Göteborg 1970 Mmot 11:57:43
15 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M35 11:57:59
16 Heiming Claes VLDK 1961 M50 12:06:46
17 Möllerström Rickard Shake n Bake 1976 Mmot 12:43:45
18 Forsell Pasi West Coast Ultra Runners 1980 M35 12:50:16
19 Olaussen Fredrik West Coast Ultra Runners 1972 M40 12:55:55
20 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 M40 13:04:47
21 Lembke Peter Team Fakta   Mmot 13:17:40
22 Fridh Tomas Stocksäters IF 1973 M40 14:13:32
23 Grebäck Niklas Ingen klubb   Mmot 14:41:31
24 Tedelund Tommy Stockholms långdistansklubb 1963 M50 14:58:58
25 Nyberg Hans Team Ultrasweden LK 1963 M50 15:48:30
26 Samuelsson Stefan The Gax Ultramarathons 1972 M45 17:04:34
27 Söderström Stig Kvarnsvedens FIK 1943 M70 18:12:31
28 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 Mmot 20:30:41
29 Forsström Mikael Runday IF 1961 M50 23:36:19
30 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 M65 31:51:26
Uppdaterad: 02 AUG 2015 19:09 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Umara

 

2013_JOGG_600

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info