Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100K 2018


Delresultat från Skövde Ultrafestival 2018-07-29--2018-07-31      
             
Resultat marathon för 6-timmars löparna, kvinnor      
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 76 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K45 04:18:21
2 67 Hansson Helén Dark Trail Runners 1973 K45 04:42:08
3 91 Rens Isabella Team Snigel 1989 Kmot 05:02:00
4 65 Frodlund Hanna Lonesome Runners 1981 K35 05:05:36
5 68 Hedlin Siw Axa Sport club 1968 K50 05:38:28
6 73 Larsson Maritha Team Ultrasweden 1955 K60 05:49:08
7 60 Eriksson Elin Team Snigel 1978 K40 05:51:48
             
Resultat marathon för 6-timmars löparna, män      
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 61 Eriksson Benny Fair trade Runners 1972 M45 03:25:43
2 58 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 M35 03:27:04
3 92 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 M35 03:31:09
4 89 Persson John Sävedalens AIK 1966 M50 03:34:23
5 82 Maschmann Mikael Ärla IF 1979 M35 03:53:35
6 74 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 M35 03:55:51
7 79 Lindell Magnus Hässelby 1972 M45 04:10:28
8 83 Matsson Patrik Solvikingarna 1964 M50 04:20:04
9 86 Palm Johan Färjestadens Motion 1972 M45 04:28:10
10 72 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M55 04:30:48
11 97 Thulin Niklas Svenljunga 1973 M45 04:38:02
12 63 Franzén Mats  Olov Östansjö sk 1965 M50 04:40:26
13 51 Basic Zlatan Tibro 1971 Mmot 04:45:19
14 54 Bergström Christer Motala 1952 Mmot 04:50:02
15 80 Nykvist Tobias Dalaportens Running team 1973 Mmot 05:04:16
16 87 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 M65 05:11:55
17 85 Nilsson Jörgen Vi som Springer 1950 M65 05:12:13
18 100 Wikström Jan Göteborg 1978 M40 05:14:52
19 81 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M70 05:16:16
20 90 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 M70 05:22:34
21 75 Lembke Peter Team Fakta 1971 Mmot 05:26:14
22 94 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 05:28:15
23 64 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 M50 05:29:51
24 95 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M60 05:33:01
25 84 McKay Magnus Göteborg 1987 Msen 05:35:06
26 93 Samuelsson Stig Tjalve IF Norrköping 1947 M70 05:35:45
27 71 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 M60 05:55:03
             
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, kvinnor      
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 96 Manvik Helle Romerike Ultralöperklubb 1976 K40 9:32:07
2 17 Bengtsson Linda IF Göta 1985 Ksen 11:25:06
3 28 Johanson Annika Umara Sports Club 1969 K45 12:29:08
4 25 Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 Ksen 12:52:41
5 27 Hjalmarsson Eva-Lena Lonesome runners 1975 K40 15:58:51
6 114 Amundsson Lisa Strömstad LK 1960 K55 16:00:42
7 37 Manbré Gunilla AXA Sports Club 1968 K50 23:19:52
8 15 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 K60 43:45:04
             
Resultat 100k för 48h, 24h, 12h samt 100k löparna, män      
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 40 Rangelind André IF Göta Karlstad 1991 Msen 9:24:08
2 47 Välitalo Dan Västerås LK 1971 M45 9:24:59
3 19 Bretan Ivan Team Ultrasweden LK 1965 M50 9:52:02
4 29 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M50 10:21:58
5 39 Orsvärn Sten Stockholm LDK 1962 M55 10:45:22
6 18 Blixt Staffan Stockholm Långdistans Klubb 1984 Msen 11:50:51
7 10 Kristiansen Kristian Ingen klubb 1978 M40 12:29:13
8 16 Belfrage Johan Axa Sports Club 1974 M40 12:30:00
9 33 Laakkonen Matias Helsinki 1982 M35 12:59:11
10 34 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M40 13:10:22
11 30 Juelsson Mattias Viken 1983 Mmot 13:48:15
12 41 Sandberg Mikael Stockholm LDK 1962 M55 15:40:52
13 113 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 16:52:15
14 22 Dolk Bengt Team Ultrasweden LK 1957 M60 17:30:33
15 38 Möllerström Rickard Team Ultrasweden 1976 M40 18:51:07
16 11 Lindblom Lars SOK Knallen 1961 Mmot 20:59:09
17 20 Dia Niclas SOK Knallen 1964 M50 22:04:47
18 42 Simonsson Andreas Aktivitus Sports Club 1974 M40 22:36:31
19 13 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 M70 23:17:34
20 12 Nyberg Hans Team Ultra Sweden 1963 M55 23:59:43
21 35 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrsweden LK 1949 M65 27:54:53
22 9 Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 Mmot 28:08:36
23 14 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60 32:24:50
Uppdaterad: 11 AUG 2018 10:59 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info