Hoppa till sidans innehåll

Marathon, 100k 2019


Delresultat från Skövde Ultrafestival   2019-07-27--2019-07-28      
             
Resultat   marathon för 6-timmars löparna,
kvinnor Dagtid
     
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 54 Andersson Erica Ingen klubb 1990 Ksen 03:41:57
2 69 Johansen Karoline Romerike ultraløpeklubb 1998 Ksen 03:58:46
3 56 Björk Ingrid Ingen klubb 1959 Kmot 04:05:36
4 82 Möller Ulrika Lonesome Runners 1963 K55 04:26:17
5 57 Borg Victoria Team ultrasweden LK 1980 K35 04:31:45
6 96 Ståhl Nordling Helena IFK Skövde Friidrott 1974 K45 05:01:23
7 73 Kjellström Stina Ingen klubb 1974 K45 05:10:01
8 86 Pansar Carolina SOK Knallen 1984 K35 05:36:22
9 99 Tigerstrand Grevnerts Hanna Brokinds IF 1981 K35 05:42:40
10 68 Hedlin Siw Axa sport club 1968 Kmot 05:56:36
             
Resultat   marathon för 6-timmars löparna,
män Dagtid
     
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 61 Emanuelsson Lars Ingen klubb 1974 M45 03:31:33
2 147 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 M35 03:38:06
3 84 Olsson Mattias Ingen klubb 1977 Mmot 03:56:05
4 81 Maschmann Mikael Ärla if 1979 M40 04:02:52
5 60 Dolk Bengt Team Ultrasweden LK 1957 M60 04:17:14
6 65 Falkek Emil Falkenbergs RR 1974 M45 04:17:56
7 52 Ahlvik Adam SOK Knallen 1989 Msen 04:31:39
8 90 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 M40 04:40:28
9 92 Rydin Mattias Ingen klubb 1985 Mmot 04:47:55
10 71 Karlsson Leif solvikingarna 1963 M55 04:56:14
11 59 Danielsson Marcus Lonesome runners 1985 Msen 04:57:38
12 58 Brandqvist Martin Madängsholm 1971 Mmot 05:05:17
13 75 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 M40 05:09:22
14 101 Waalen Kristian Spiridon LLL/TRB Ultra 1949 M70 05:28:19
15 78 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M70 05:28:36
16 100 Ulltjärn Gabriel Linköpings Löparklubb 2000 Msen 05:31:47
17 98 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M60 05:37:22
18 89 Paraniak Jan Team Skavsåert IF 1950 M65 05:39:53
19 91 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 M70 05:40:13
20 93 Samuelsson Stig Tjalve IF Norrköping 1947 M70 05:47:51
21 83 Nilsson Jörgen Umara Sports Club 1950 M65 05:50:29
22 95 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 05:52:10
             
Resultat   marathon för 6-timmars löparna,
kvinnor Kväll
     
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 123 Hellman Yann Ängebo IK 1985 Kmot 04:16:22
2 155 Lehtinen Heli Finnish Marathon Runners 1966 K50 04:19:01
3 154 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K55 04:53:22
             
Resultat   marathon för 6-timmars löparna,
män Kväll
     
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 114 Persson John Sävedalens AIK 1966 M50 03:30:04
2 118 Andersson Erik AXA sportsclub 1981 M35 03:31:09
3 109 Nilsson Anton IF Göta Karlstad 1994 Msen 03:34:02
4 113 Olsson Lars IF Göta Karlstad 1970 M45 03:40:28
5 106 Lundström Jan Ängebo IK 1984 Mmot 04:13:27
6 124 Holtet-Lindberg Anders Ok tyr 1983 Mmot 04:26:46
7 108 Löf Mikael Örebro AIK 1977 M40 04:38:24
8 127 Lindblad Fredrik FOKA Ultralöpning 1969 M50 04:50:31
9 126 Köhler Matthias Lonesome Runners 1972 Mmot 05:11:36
10 121 Falkek Emil Falkenbergs RR 1974 M45 05:13:54
11 117 Wikstrand Mattias Ingen klubb 1977 Mmot 05:25:19
12 129 Wolfstam Zdenko Ingen klubb 1970 M45 05:27:05
13 122 Franzén Mats Östansjö sk 1965 M50 05:47:03
14 125 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 M60 05:55:32
15 135 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M70 10:17:13
16 140 Waalen Kristian, 2 Spiridon LLL 1949 M70 10:46:34
             
Resultat   100k för 24h, 12h samt 100k löparna, kvinnor      
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 41 Smedman Sofia Ingen klubb 1988 Ksen 10:15:38
2 31 Paltén Kristina Piterunners 1971 K45 13:05:35
3 24 Kim-Andersson Anna IKHP 1971 K45 13:10:52
4 45 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K45 13:57:17
5 10 Amundsson Lisa Strömstad löparklubb 1960 K60 14:30:40
6 16 Nylén Rebecka Umara Sports Club 1999 Ksen 16:35:45
7 50 Wiberg Ann Caroline Team Ultrasweden LK 1986 Ksen 17:39:54
8 35 Permats Annlill Dala-Floda IF 1947 K70 21:17:38
             
Resultat   100k för 24h, 12h samt 100k löparna,
män
     
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 134 Kukko Jyrki Finnish Marathon Runners 1964 M55 08:50:44
2 38 Scharp Martin Malmö Löp 1968 M50 09:27:19
3 36 Rangelind André IF Göta Karlstad 1991 Msen 09:43:51
4 39 Sjölander Oscar Aktivitus Sports Club 1969 M50 10:06:29
5 17 Gottberg Mikael Majornas IK 1984 M35 10:09:27
6 141 Birtic Martin Skövde Triathlon 1980 M35 11:11:13
7 22 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M50 11:31:52
8 25 Kjellsson Roger Team Blekinge LF 1969 M50 12:23:43
9 44 Söderqvist Emil Ingen klubb 1972 M50 13:01:46
10 33 Pena Miguel Vi som springer 1985 Msen 13:12:02
11 23 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 13:26:22
12 27 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M40 13:32:57
13 13 Bohman Mats Lekhagen 1975 M40 14:51:50
14 32 Pelander Bo Team Ultrasweden 1943 M75 16:00:14
15 51 Wärnfeldt Gunnar IF Rigor 1973 M45 16:58:06
16 37 Sandberg Mikael Stockholm LDK 1962 M55 18:25:55
17 30 Nyberg Hans Team Ultrasweden 1963 M55 18:44:05
18 26 Klerfelt Henrik Jernfelt Holdings 1992 Mmot 19:39:33
19 34 Permats Bengt-Åke Dala-Floda IF 1947 M70 19:50:36
20 43 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60 21:08:23
Uppdaterad: 30 JUL 2019 15:09 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info