Hoppa till sidans innehåll

Delresultat 2021


Delresultat från Skövde Ultrafestival 2021               
2021-07-24--2021-07-25        
             
Marathontid för 6-timmarslöparna        
Kvinnor            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 73 Byhlinder Sofia IFK Mora Friidrott 1984 K35 03:26:39
2 76 Samuelsson Anna IFK Skövde FIK 1967 K50 04:01:17
3 75 Eriksson Axelsson Sandra Norrvirdarna 1975 K45 05:30:41
4 103 Thomsen Ellen Ingen Klubb 2000 Kmot 05:39:22
             
Män            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 82 Holgersson Jesper IF Hagen Friidrott 1974 M45 03:34:23
2 80 Wallén Robin IF Linnéa 1983 M35 03:53:56
3 85 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M55 04:04:52
4 81 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M40 04:15:57
5 84 Hansson Anders Solvikingarna 1963 M55 04:29:17
6 104 Backman Nanne Ingen Klubb 1965 Mmot 04:54:48
7 105 Otterborg Hampus Ingen Klubb 2007 Mmot 04:54:49
8 83 Wennberg Niklas Randonneur Stockholm 1973 M45 05:06:44
9 86 Göransson Bengt Falu IK 1960 M60 05:23:29
10 90 Remar Sören Borås Löparklubb 1948 M70 05:31:53
11 88 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 M70 05:40:09
12 94 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M75 05:42:17
13 87 Svensson Peter IFK Skövde FIK 1957 M60 05:52:42
14 91 Samuelsson Stig Tjalve Friidrott 1947 M70 05:54:41
             
             
100K för 24- samt 12-timmarslöparna        
Kvinnor            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 7 Falk Therese Haried IL, Noway 1975 K45 09:21:05
2 100 Aastad Kristin Norway 1994 Ksen 09:49:20
3 9 Hartelius Elin IF Kville 1982 K35 10:39:46
4 12 Johanson Annika Sweden Runners IF 1969 K50 11:51:14
5 14 Kjellson Louise Umara Sportsclub 1979 K40 12:38:22
6 21 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K45 14:00:11
6 2 Amundsson Lisa Strömstad löparklubb 1960 K60 14:00:11
8 1 Ackerot Maria Kvarnbyns Löparsällskap 1971 K50 14:24:12
9 6 Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 Ksen 14:40:37
10 20 Strid Karin Kristinehamn Multisport 1958 K60 17:27:00
11 19 Rolfsdotter Nina Runacademy IF 1982 K35 17:31:53
12 13 Jönsson Sara Borås Löparklubb 1976 K45 18:54:44
13 3 Apelqvist Karin Borås Löparklubb 1970 K50 19:17:35
14 4 Björk Marita Borås Löparklubb 1959 K60 20:10:09
15 51 Broström Maria OK Denseln 1971 K50 21:49:07
16 15 Manbré Gunilla AXA sports club 1968 Kmot 22:57:12
17 18 Petersen Karolina Umara Sportsclub 1979 K40 23:39:26
18 10 Hedlin Siw Axa sport club 1968 K50 23:49:35
             
Män            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 60 Pokorny Sebastian Uptown Runners Club 1986 M35 08:56:49
2 69 Szalkai Anders Spårvägen FK 1970 M50 09:46:50
3 72 Öster Bill Karlshamn SK 1995 Msen 09:54:18
4 55 Olofsson Erik IF Mantra sport 1979 M40 10:05:12
5 40 Halalkic Emir IF Kville 1983 M35 10:25:47
6 29 Brånn Daniel KFUM Örebro Friidrott 1982 M35 10:49:43
7 111 Löke Frank Team ActionFalk, Norway 1980 M40 10:55:36
8 107 Andersson Magnus Spånga 1994 Mmot 11:08:36
9 37 Gottberg Mikael Hälle IF 1984 M35 11:14:30
10 54 Nordin Henrik Wisby Ultralöparförening 1969 M50 11:17:51
11 106 Stenemo Rasmus AXA sports club 1981 M40 11:21:37
12 56 Orsvärn Sten Stockholms Långdistansklubb 1962 M55 11:23:46
13 44 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M55 11:35:39
14 114 Möllerström Rickard Team Ultrasweden 1976 Mmot 11:37:44
15 68 Svensson Christer Växjö AIS 1969 M50 11:54:20
16 59 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 M45 12:16:04
17 35 Edlund Mattias IF Göta Karlstad 1984 M35 12:29:51
18 66 Sterneland Jerker Dalaportens OL 1969 M50 12:39:39
19 67 Svahn Johan IF Linnea 1970 M50 12:50:29
20 32 Danielsson Marcus Uppsala LK 1985 M35 12:54:59
21 57 Palmgren Göran Västerås LK 1968 M50 13:13:43
22 43 Johansson Per Sundsvalls friidrottsförening 1970 M50 13:19:28
23 23 Adolfsson Marcus Team Nordic Trail 1977 Mmot 13:24:54
24 42 Höfer Stephan TV Wenigumstadt, Germany 1970 M50 13:36:46
25 49 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M45 13:36:50
26 47 Kristiansson Magnus LK Trollhättan-Vänersborg 88 1972 M45 14:16:22
27 34 Drakfors Niklas Umara Sportsclub 1978 M40 14:23:00
28 28 Broström Christer OK Denseln 1965 M55 14:30:48
29 71 Västerberg Anders Team Ultrasweden 1958 M60 15:51:16
30 58 Pelander Bo Team Ultrasweden 1943 M75 15:54:29
31 64 Sandberg Mikael LK Nyköpings Runners 1962 M55 17:55:18
32 26 Blomqvist-Rosenberg Jimmie Team UltraSweden 1980 M40 18:39:09
33 61 Ramström Jan-Erik Stockholms Långdistansklubb 1960 M60 19:59:41
34 30 Camén Per Borås Löparklubb 1965 M55 20:40:30
35 50 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden 1949 M70 22:25:35
36 45 Jutemar Lasse Borås Löparklubb 1956 M65 23:24:52
37 48 Kvarfordt Kjell Fredrikshofs Friidrott 1959 M60 23:28:41
             
             
100miles för 24-timmarslöparna        
Kvinnor            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 7 Falk Therese Haried IL, Noway 1975 K45 15:10:30
2 9 Hartelius Elin IF Kville 1982 K35 18:14:12
3 12 Johanson Annika Sweden Runners IF 1969 K50 21:15:01
4 21 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 K45 21:48:20
5 14 Kjellson Louise Umara Sportsclub 1979 K40 22:14:41
6 2 Amundsson Lisa Strömstad löparklubb 1960 K60 22:50:05
             
Män            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass Tid
1 72 Öster Bill Karlshamn SK 1995 Msen 16:12:15
2 55 Olofsson Erik IF Mantra sport 1979 M40 17:09:01
3 40 Halalkic Emir IF Kville 1983 M35 17:42:51
4 29 Brånn Daniel KFUM Örebro Friidrott 1982 M35 18:38:54
5 56 Orsvärn Sten Stockholms Långdistansklubb 1962 M55 18:55:49
6 44 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 M55 19:06:01
7 69 Szalkai Anders Spårvägen FK 1970 M50 19:44:11
8 35 Edlund Mattias IF Göta Karlstad 1984 M35 20:22:35
9 54 Nordin Henrik Wisby Ultralöparförening 1969 M50 20:50:38
10 68 Svensson Christer Växjö AIS 1969 M50 21:37:30
11 43 Johansson Per Sundsvalls friidrottsförening 1970 M50 22:36:18
12 59 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 M45 22:44:49
13 67 Svahn Johan IF Linnea 1970 M50 23:20:36
14 34 Drakfors Niklas Umara Sportsclub 1978 M40 23:23:30
15 42 Höfer Stephan TV Wenigumstadt, Germany 1970 M50 23:27:45
Uppdaterad: 01 AUG 2021 10:36 Skribent: Peter Eriksson
E-post: This is a mailto link

Umara

 

2013_JOGG_600

 

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Gamla Tuvevägen 12
41723 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: hartikainen.reima@gm...

Se all info