Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2020


Resultat Skövde 6-timmars 2020          
2020-03-07            
               
1-timmars Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Sträcka Varv Distans
1 171 Aas Jan Billy Team Sportsmanden 1982 M senior 6 9 371
2 168 Nyblad Simon Team Snigel 1989 M motion 5 9 277
               
3-timmars Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Sträcka Varv Distans
1 184 Gunnarsson Sara Storådalens SK 1987 K senior 21 33 042
2 161 Persson Veronica Ingen klubb 1990 K35 21 32 128
3 151 Mellgren Charlotta Ingen klubb 1984 K35 20 30 555
4 137 Eriksson Axelsson sandra Norrvirdarna 1975 K45 19 29 445
5 150 Lokander Erika Ingen klubb 1976 K motion 17 26 730
6 140 Gunnarsson Lars Storådalens sk 1987 K senior 17 25 799
7 177 Thellman Maria Jönköping 1965 K motion 16 25 618
8 157 Reinholtz Johanna Ingen klubb 1980 K motion 15 24 075
8 143 Johansson Anna Ingen klubb 1980 K motion 15 24 075
10 164 Rydsten Alexandra Ingen klubb 1983 K motion 15 23 627
11 145 Jörneskog Judith Södra Vi IF 2009 K motion 14 22 005
12 144 Jonsson Ingela Södra Vi IF 1970 K motion 14 22 004
13 45 Herbertsson Anna-Maria Team Nordic Trail 1966 K motion 14 21 652
14 146 Larsson Anneli Ingen klubb 1962 K motion 14 21 323
15 152 Omarsson Ann-Sofie Ingen klubb 1987 K motion 9 14 207
16 156 Petterson Hanna Team Ultrasweden LK 1998 K motion 9 13 865
               
3-timmars Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Sträcka Varv Distans
1 172 Jerkdal Martin Ingen klubb 1989 M senior 27 40 928
2 3 Nawrozi Jasin Ingen klubb 1998 M senior 26 39 227
3 160 Brunell Emil Ingen klubb 1990 M motion 24 37 621
4 159 Wallin Bengt Kisa SK 1971 M45 23 34 995
5 91 Ohlin Daniel IS Göta 1973 M45 22 33 620
6 139 Grönqvist Per OCR ELITE APPAREL 1988 M motion 21 32 805
7 179 Einarsson Marcus Indianklubben 1971 M45 21 32 429
8 170 Bilgec Marcus Ingen klubb   M motion 20 31 483
9 183 Ståhl Anders IFK Skövde FK 1980 M40 20 30 259
10 182 Stenvard Viggo SOK Knallen 1980 M40 18 27 275
11 142 Harrby Joacim Vreta SoMK 1982 M motion 17 27 191
12 134 Berg Magnus Ingen klubb 1965 M55 17 26 943
13 148 Ljung Arvid Bögda Runners 1988 M motion 17 25 783
14 147 Larsson Hans Ingen klubb 1960 M motion 14 22 449
15 149 Ljung Peter Lintlivet i Öm 1965 M motion 14 21 307
16 155 Persson Leon IFK Skövde FIK 2009 M motion 10 15 358
17 132 Andersson Mathias Ingen klubb 1993 M motion 9 13 865
18 158 Stenfors Fredrik Ingen klubb 1989 M motion 7 10 863
               
6-timmars Kvinnor          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Sträcka Varv Distans
1 28 Falk Therese Romerike Ultraløperklubb 1975 K motion 49 74 019
2 43 Hartelius Elin Ingen klubb 1982 K40 46 70 135
3 4 Ahlvin Anna IK NocOut 1980 K40 44 66 281
4 175 Manvik Helle OK Kroppsfjäll 1976 K40 43 65 180
5 77 Lundqvist Sandra Hälle IF 1977 K40 43 64 996
6 48 Höij Carolina Kristinehamn Multisportklubb 1976 K40 41 62 522
7 50 Jansson Maria Kvarnsveden Friidrott 1985 K35 40 60 405
7 52 Johanson Annika Sweden Runners 1969 K50 40 60 405
9 108 Sævarsdottir Rakel Erla Romerike Ultraløperklubb 1988 K35 39 60 016
10 32 Fogarasiné Veres Krisztina Ingen klubb 1983 K35 39 59 239
11 166 Le Loan IFK Skövde 1974 K45 38 57 528
12 181 Kim-Andersson Anna IKHP Huskvarna 1971 K45 37 56 552
13 34 Frostelid Sofia Ingen klubb 1989 K motion 37 56 094
14 35 Gren Johanna Friskis och Svettis Helsingborg 1992 K senior 36 55 535
15 59 Kay Sofia LK TV88 1976 K40 36 55 487
16 17 Brandt Torunn SK Rye 1962 K55 36 54 625
17 41 Hallqvist Ann SOK Knallen 1966 K55 35 53 583
18 11 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K60 35 53 406
19 20 Carlsson Carola Träningskonsulten sports club 1962 K motion 35 53 070
20 23 Dierker Tabea IFK Skövde FIK 1981 K35 35 52 989
21 97 Pansar Carolina SOK Knallen 1984 K35 34 51 227
22 111 Stenberg Matilda Ingen klubb 1980 K40 34 51 190
23 117 Söderberg Camilla Ingen klubb 1977 K40 34 51 164
24 66 Liabäck Maria Hjo Runners 1986 K senior 33 50 848
25 10 Apelqvist Karin SOK Knallen 1970 K50 33 50 105
26 15 Björk Marita SOK Knallen 1959 K60 32 48 272
27 113 Ståhl Nordling Helena IFK Skövde Friidrott 1974 K45 30 45 179
27 16 Borgö Ida Vreta SoMK 1982 K motion 30 45 179
27 2 Ahl Anette IS Göta 1962 K55 30 45 179
30 101 Petersen Karolina Umara Sports Club 1979 K40 29 44 406
31 74 Lindström Anna Ingen klubb 1981 K motion 29 43 960
32 99 Persson Josefina Runacademy IF 1989 K35 29 43 687
32 102 Porserud Eva Solna 1954 K65 29 43 687
34 26 Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 K senior 28 42 494
35 105 Rens Isabella Team Snigel 1989 K motion 28 42 195
35 44 Henriksson Catharina Söderåsens fk 1969 K50 28 42 195
35 95 Olsson Malin Ingen klubb 1968 K50 28 42 195
38 114 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 K60 27 40 890
39 79 Malmborg Anna Huddinge 1979 K40 26 39 616
39 58 Karlsson Fredrika Huddinge 1971 K45 26 39 616
41 176 Berg Giesela Lonesome Runners 1963 K55 26 39 351
42 86 Nolhage Amanda Team Hybrid Fitness 1989 K motion 26 39 211
43 126 Wängberg Madelene Ingen klubb 1973 K motion 23 35 898
44 120 Wahlström Carina Östansjö SK 1961 K55 23 35 271
45 165 Larsson Petra Stockholm 1975 K motion 23 34 735
46 98 Pansar Maj-Britt Ingen klubb 1957 K60 20 30 810
47 96 Pansar Annelie Ingen klubb 1981 K35 20 30 654
48 27 Eriksson Petra Kristinehamn 1975 K motion 17 25 783
49 110 Sornyiam Suwanna Lonesome Runners 1974 K45 14 21 307
49 33 Forsberg Maria Välja 1964 K motion 14 21 307
51 73 Lindhult Cina Ingen klubb 1969 K motion 12 18 323
               
6-timmars Män          
Plats Startnr. Namn Klubb Född Sträcka Varv Distans
1 38 Gustavsson Simon Simon Gustavsson 1986 M senior 50 75 187
2 12 Axelsson Simon Umara Sports Club 1994 M senior 49 73 700
3 107 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 M40 49 73 695
4 13 Bakke Svein-Erik SK Rye 1967 M50 47 71 379
5 124 Wilson Anton IK Ymer 1983 M35 46 69 496
6 18 Brantvall Jonas UT Kolmården 1972 M45 44 66 084
7 129 Åström Jesper Västerås LK 1969 M50 43 65 878
8 162 Persson Mikael IFK Nora 1967 M50 43 65 710
9 118 Söderlund Linus IF Åland 1977 M40 43 65 318
10 76 Lundgren Niklas Växjö Löparklubb 1985 M35 43 64 920
11 125 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 M45 41 62 459
12 82 Molin Johan LK TV88 1979 M40 41 62 288
13 123 Westerberg Niclas Team LS Trail 1985 M35 41 62 173
14 87 Nordmark Mats IF Göta Karlstad 1972 M45 41 62 114
15 173 Wallentin Sten-Åke OK Kroppefjäll 1963 M55 41 61 636
16 29 Flink Filip Lynes 1992 M35 40 61 175
17 56 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35 40 61 052
18 90 Nyman Håkan Team Nordic Trail 1973 M45 40 60 360
19 21 Christensson Lars IS Göta 1962 M55 40 60 099
20 25 Erenger David Lynes 1982 M35 39 59 683
21 80 Modahl Einar Ingen klubb 1969 M50 39 59 172
22 19 Carlsson Tommy LK TV88 1967 M50 38 58 307
23 9 Andersson Martin IFK Skövde FIK 1981 M35 38 58 199
24 46 Hjälmarlycka David Götlunda IF 1979 M40 38 57 770
25 5 Ahmed Omed Kristinehamn Multisport 1978 M40 37 57 043
26 130 Östman Lowe Ingen klubb 1994 M motion 37 56 272
27 40 Götmark Anders Umara SC 1979 M40 37 55 704
28 81 Mogren Jan Rydöbruk 1973 M45 37 55 623
29 67 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M40 36 54 398
30 106 Ringbrant Marcus Ingen klubb 1991 M35 36 54 185
31 122 Verme Patrik Oscars Stjernor 1974 M motion 36 54 131
31 178 Rossel Andreas Barnarps IF 1970 M50 36 54 131
31 88 Nordström Mikael Lidköping 1985 M motion 36 54 131
34 121 Wennberg Niklas Randonneur Stockholm 1973 M45 35 53 971
35 94 Olsson Kent Lifetime runners 1966 M motion 35 53 569
36 68 Lindahl Jonas Träslövsläge 1966 M50 35 53 011
37 174 Thorn Anders Bengtfors BoIS Rainbowrunners 1966 M50 35 52 990
38 55 Johansson Kent Lekstorps IF 1975 M45 34 52 307
39 100 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 M45 34 51 196
40 163 Andersson Erik AXA sportsclub 1981 M35 34 51 147
40 89 Nygård Ragnar Romerike Ultraløperklubb 1967 M50 34 51 147
40 61 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 M45 34 51 147
43 22 Dia Niclas SOK Knallen 1964 M55 33 50 499
44 31 Fogarasi László Ingen klubb 1982 M35 33 50 287
45 49 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 M50 32 49 112
46 36 Gren Tony Ingen klubb 1961 M motion 32 48 879
47 104 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 M70 31 47 689
48 70 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M70 31 47 448
49 63 Köhler Matthias Lonesome Runners 1972 M45 31 47 390
50 39 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1901 M70 31 47 089
51 112 Strömberg Christian IKHP Huskvarna 1959 M60 31 46 974
52 169 Tyberg Björnar Smultringgjengen 1974 M45 30 45 179
52 103 PORSERUD Björn Solna 1947 M70 30 45 179
52 72 Lindhult Johan Ingen klubb 1967 M motion 30 45 179
55 115 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60 29 43 874
56 60 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 M70 29 43 770
57 180 Bergsten Håkan Träningskonulten 1967 M50 29 43 710
58 14 Basic Zlatan Nobina 1971 M45 29 43 687
59 69 Lindblom Lars Team Nordic Trail 1961 M motion 28 43 430
60 6 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 M65 28 43 374
61 116 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M60 28 43 213
62 78 Malm Jimmy Ingen klubb 1988 M motion 28 42 195
62 64 Laposa Mikael Ingen klubb 1984 M35 28 42 195
62 57 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M55 28 42 195
62 51 Jelander Anders Söderåsens fk 1964 M55 28 42 195
62 1 Aasbø Henrik Rindal IL 1957 M motion 28 42 195
62 109 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70 28 42 195
62 65 Leifsson Andreas OK norrvirdarna 1991 M senior 28 42 195
62 71 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M70 28 42 195
70 167 Johansson Jonny Team Ultrasweden LK 1978 M motion 27 41 559
71 93 Olofsson Anton Lynes 1993 M35 26 40 366
72 75 Ljunggren Tobias Ingen klubb 1971 M motion 26 39 211
73 24 Englund Kjell Lonesome Runners 1960 M60 22 33 681
74 42 Harrby Borgö Eric Vreta SoMK 2009 M motion 19 28 767
               
               
Marathonpassering under Skövde 6-Timmars        
               
Kvinnor            
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass   Tid
1 28 Falk Therese Romerike Ultraløperklubb 1975 K motion   03:17:47
2 43 Hartelius Elin Ingen klubb 1982 K40   03:30:35
3 4 Ahlvin Anna IK NocOut 1980 K40   03:47:55
4 77 Lundqvist Sandra Hälle IF 1977 K40   03:48:25
5 175 Manvik Helle OK Kroppsfjäll 1976 K40   03:49:50
6 108 Sævarsdottir Rakel Erla Romerike Ultraløperklubb 1988 K35   04:02:36
7 11 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 K60   04:02:38
8 48 Höij Carolina Kristinehamn Multisportklubb 1976 K40   04:05:10
9 50 Jansson Maria Kvarnsveden Friidrott 1985 K35   04:07:26
10 52 Johanson Annika Sweden Runners 1969 K50   04:07:27
11 99 Persson Josefina Runacademy IF 1989 K35   04:15:24
12 32 Fogarasiné Veres Krisztina Ingen klubb 1983 K35   04:17:28
13 59 Kay Sofia LK TV88 1976 K40   04:19:09
14 34 Frostelid Sofia Ingen klubb 1989 K motion   04:22:03
15 166 Le Loan IFK Skövde 1974 K45   04:23:31
16 181 Kim-Andersson Anna IKHP Huskvarna 1971 K45   04:23:55
17 41 Hallqvist Ann SOK Knallen 1966 K55   04:28:55
18 16 Borgö Ida Vreta SoMK 1982 K motion   04:29:16
19 35 Gren Johanna Friskis och Svettis Helsingborg 1992 K senior   04:30:01
20 17 Brandt Torunn SK Rye 1962 K55   04:33:57
21 113 Ståhl Nordling Helena IFK Skövde Friidrott 1974 K45   04:35:11
22 20 Carlsson Carola Träningskonsulten sports club 1962 K motion   04:43:09
23 23 Dierker Tabea IFK Skövde FIK 1981 K35   04:43:40
24 66 Liabäck Maria Hjo Runners 1986 K senior   04:46:06
25 117 Söderberg Camilla Ingen klubb 1977 K40   04:48:22
26 105 Rens Isabella Team Snigel 1989 K motion   04:49:23
27 111 Stenberg Matilda Ingen klubb 1980 K40   04:51:43
28 97 Pansar Carolina SOK Knallen 1984 K35   04:54:38
29 10 Apelqvist Karin SOK Knallen 1970 K50   04:57:30
30 15 Björk Marita SOK Knallen 1959 K60   05:12:40
31 102 Porserud Eva Solna 1954 K65   05:18:47
32 2 Ahl Anette IS Göta 1962 K55   05:32:55
33 101 Petersen Karolina Umara Sports Club 1979 K40   05:41:35
34 74 Lindström Anna Ingen klubb 1981 K motion   05:46:58
35 44 Henriksson Catharina Söderåsens fk 1969 K50   05:49:30
36 26 Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 K senior   05:56:59
37 95 Olsson Malin Ingen klubb 1968 K50   05:57:02
               
Män              
Plats Startnr Namn Klubb Född Klass   Tid
1 78 Malm Jimmy Ingen klubb 1988 M motion   03:14:39
2 12 Axelsson Simon Umara Sports Club 1994 M senior   03:15:15
3 124 Wilson Anton IK Ymer 1983 M35   03:16:22
4 107 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 M40   03:18:05
5 163 Andersson Erik AXA sportsclub 1981 M35   03:19:41
6 64 Laposa Mikael Ingen klubb 1984 M35   03:21:09
7 13 Bakke Svein-Erik SK Rye 1967 M50   03:25:56
8 76 Lundgren Niklas Växjö Löparklubb 1985 M35   03:26:36
9 122 Verme Patrik Oscars Stjernor 1974 M motion   03:28:17
10 38 Gustavsson Simon Simon Gustavsson 1986 M senior   03:28:37
11 169 Tyberg Björnar Smultringgjengen 1974 M45   03:31:02
12 118 Söderlund Linus IF Åland 1977 M40   03:33:53
13 18 Brantvall Jonas UT Kolmården 1972 M45   03:36:02
14 162 Persson Mikael IFK Nora 1967 M50   03:40:13
15 87 Nordmark Mats IF Göta Karlstad 1972 M45   03:41:03
16 21 Christensson Lars IS Göta 1962 M55   03:44:13
17 123 Westerberg Niclas Team LS Trail 1985 M35   03:44:43
18 129 Åström Jesper Västerås LK 1969 M50   03:44:52
19 56 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 M35   03:48:41
20 19 Carlsson Tommy LK TV88 1967 M50   03:49:08
21 14 Basic Zlatan Nobina 1971 M45   03:51:12
22 82 Molin Johan LK TV88 1979 M40   03:51:34
23 125 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 M45   03:52:17
24 173 Wallentin Sten-Åke OK Kroppefjäll 1963 M55   03:54:12
25 90 Nyman Håkan Team Nordic Trail 1973 M45   03:57:22
26 89 Nygård Ragnar Romerike Ultraløperklubb 1967 M50   03:58:25
27 130 Östman Lowe Ingen klubb 1994 M motion   04:02:53
28 29 Flink Filip Lynes 1992 M35   04:04:22
29 81 Mogren Jan Rydöbruk 1973 M45   04:08:47
30 174 Thorn Anders Bengtfors BoIS Rainbowrunners 1966 M50   04:09:06
31 80 Modahl Einar Ingen klubb 1969 M50   04:10:16
32 9 Andersson Martin IFK Skövde FIK 1981 M35   04:10:57
33 25 Erenger David Lynes 1982 M35   04:11:00
34 5 Ahmed Omed Kristinehamn Multisport 1978 M40   04:12:42
35 178 Rossel Andreas Barnarps IF 1970 M50   04:17:29
36 46 Hjälmarlycka David Götlunda IF 1979 M40   04:20:32
37 57 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 M55   04:21:24
38 61 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 M45   04:23:40
39 40 Götmark Anders Umara SC 1979 M40   04:25:35
40 55 Johansson Kent Lekstorps IF 1975 M45   04:27:10
41 67 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 M40   04:28:20
42 94 Olsson Kent Lifetime runners 1966 M motion   04:28:24
43 121 Wennberg Niklas Randonneur Stockholm 1973 M45   04:34:28
44 88 Nordström Mikael Lidköping 1985 M motion   04:35:08
45 100 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 M45   04:35:15
46 106 Ringbrant Marcus Ingen klubb 1991 M35   04:37:16
47 68 Lindahl Jonas Träslövsläge 1966 M50   04:40:39
48 103 PORSERUD Björn Solna 1947 M70   04:47:27
49 31 Fogarasi László Ingen klubb 1982 M35   04:49:38
50 51 Jelander Anders Söderåsens fk 1964 M55   04:56:26
51 22 Dia Niclas SOK Knallen 1964 M55   04:58:54
52 36 Gren Tony Ingen klubb 1961 M motion   05:05:49
53 1 Aasbø Henrik Rindal IL 1957 M motion   05:07:19
54 109 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 M70   05:09:08
55 70 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 M70   05:10:45
56 65 Leifsson Andreas OK norrvirdarna 1991 M senior   05:10:48
57 39 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1901 M70   05:11:16
58 104 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 M70   05:14:12
59 63 Köhler Matthias Lonesome Runners 1972 M45   05:14:54
60 49 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 M50   05:15:04
61 112 Strömberg Christian IKHP Huskvarna 1959 M60   05:18:41
62 72 Lindhult Johan Ingen klubb 1967 M motion   05:34:07
63 69 Lindblom Lars Team Nordic Trail 1961 M motion   05:45:20
64 115 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 M60   05:45:42
65 60 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 M70   05:48:00
66 116 Svensson Peter IFK Skövde 1957 M60   05:49:05
67 6 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 M65   05:49:06
68 180 Bergsten Håkan Träningskonulten 1967 M50   05:49:21
69 71 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 M70   05:50:08
Uppdaterad: 09 MAR 2020 18:08 Skribent: Peter Eriksson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Team Ultrasweden LK - Friidrott
Reima Hartikainen, Kvilletorget 22
41704 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0732481670
E-post: This is a mailto link

Se all info